Opál



host - 29.59 (?)
29.3.2015 11:11

   Tato odrůda se na naší zahradě(300m.n.m. severní Č.) neosvědčila. Nevyrovnaná velikost plodů, nevýrazně nasládlá chuť a jak píšete tuhá dužina, která se příliš nezmění ani po uležení vedla mě k její likvidaci. Určitě se najdou lepší rezistentní odrůdy. E.H.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.152 (?), 29.3.2015 9:17, zobrazeno: 67207x

Zdravím účastníky fóra.Chci se zeptat na zkušenosti s odrůdou jabloně Opál.Odrůdu mám vysazenou, tuším mi ještě nerodila.Jablka se již dostanou koupit v supermarketech Glóbus, viz foto, pravděpodobně od firmy Fytos, sady Vlkov.Neodolal jsem a jedno jablko včera koupil, následně doma "degustoval". Chuť byla asi velmi dobrá ale dužnina velmi tuhá, chtělo to nechat pár dnů uležet.Martin


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.59 (?), 29.3.2015 11:11

   Tato odrůda se na naší zahradě(300m.n.m. severní Č.) neosvědčila. Nevyrovnaná velikost plodů, nevýrazně nasládlá chuť a jak píšete tuhá dužina, která se příliš nezmění ani po uležení vedla mě k její likvidaci. Určitě se najdou lepší rezistentní odrůdy. E.H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 29.3.2015 13:54
Podle všeho je odrůda vhodnější do teplých oblastí a do intenzivních výsadeb se závlahou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 29.3.2015 20:49

Mám 8 leté vřeteno Opalu a nijak nadšený z něho nejsem. Jeho hlavní přednost je skladovatelnost. Je to opravdu dubnové jablko a pro příznivce sladších odrůd je to i velmi dobrá chuť.
Vytýkám mu slabší rodivost (u mě to může být i nevhodnou podnoží) a tendenci k drobnějším plodům. Výživou ani nedostatkem vláhy to u mě není. Ze střížovických "hvězdných" odrůd ho řadím až na konec.
V zahraničí s ním jsou asi zkušenosti jiné. Údajně se tam dost šíří, i když pod jiným komerčním názvem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.97 (?), 29.3.2015 20:35

Podle mě je tvrdá dužnina v kombinaci s její chruplavostí spíše výhodou (i z pohledu skladovatelnosti). Ale každému vyhovuje něco jiného. Současná "várka" ve zmiňovaném hypermarketu je o dost horší (velikost, vybarvení i chuť), než-li při prezentaci odrůdy někdy před dvěma měsíci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 31.3.2015 19:20
Bohužel v Globusu v Brně nebyl, ale chutnal jsem ho před týdnem od známé, ta ho dostala ve Fytosu. Pevná dužnina, chuť lehce do Rubínu, sladké, aromatičtější, ale rozhodně méně šťavnaté.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 10.2.2016 20:21

Z hodnocení plodů hvězdných žlutoplodých odrůd pana Miloše Vysloužila vyšel nejhůře Orion a Sirius a poněvadž by to tak být nemělo, tak se buď jedná o záměnu plodů, nebo záměnu roubů. Luna vyšla průměrně až dobře a příjemně překvapil Heliodor a právě Opál. Dužnina velmi pevná až tuhá, chuť sladší, ovšem s příjemnou jemnou kořenitostí, stejně jako u Heliodoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 13.2.2016 19:02

Dnes ochutnavka v Globusu v Opavě.Vynikající chut i konzistence

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 17.12.2016 21:27

K příspěvku předřečníka není co dodat a lze s ním jen naprosto souhlasit. OPÁL (Golden Delicious x Topaz) vypěstovaný pravděpodobně v nadmořské výšce 346 m., má nyní sladce aromatickou chuť s perfektní konzistencí dužniny. yesProstě pochoutka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 72.67 (?), 18.12.2016 0:07

Letošní Opal, který se ke mě dostal z druhé ruky, vynikal plným sladkým ananasovým aroma. Konzistence pevná, zároveň křehká, výrazně šťavnatá dužnina. Jen mám stále strach, zda-li to nebylo jen letošním teplým podzimem. Cosi mi stále říká, že se do mých 380m.n.m. nehodí...

Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika