Ontario a Wagenerovo



host - 33.35 (?)
27.1.2010 15:49
Paní Lído, moc Vám děkuji, velmi jste mi pomohla. Vlastní fotografie těchto odrůd nahodou nemáte? Literatúra se značně liší a v některých případech si i odporuje. Děkuji ješte jednou. HJ
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 33.35 (?), 26.1.2010 20:16, zobrazeno: 45108x
Dobrý večer, chci požádat zkušené, hlavně starší ovocnáře z praxe o radu, jak rozeznat od sebe odrůdy Ontario a Wagenerovo. Mám na mysli rozdíly v stromu, květu, listu, plodu.... Za odpověď předem moc děkuji. HJ
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 26.1.2010 20:58

Sice se nepovažuji za zkušenějšího ovocnáře, ale máme obě odrůdy. Rozdíly ve stromu vám neřeknu, W. je pěstované jako vřeteno a O. jako čtvrtkmen, to roste silněji a má tmavězelené hodně tuhé listy, ale to může být i tvarem. Oba stromky mají cca 40 let. Plody má O. velké, široké a ploché se žebry u kalíšku, světle zelené, až při uskladnění světle žlutozelené, málokdy mají náznak růžového líčka. Pokud ho při sklizni rozkrojíte. je takové "tupé".Má ze všech odrůd nejvíc vitamínu "C", ale málokomu chutná, musí ve sklepě pořádně "dojít". W.má plody střední, žluté s červeným žíháním, také plošší, ale mají slabší hlaďounkou slupku, chuť svěží, oproti Ontariu nasládlou. U nich si cením toho, že i v teplém panelákovém sklepě poměrně málo vadnou a jsou stále chutná. Bohužel oba stromy jsou na bratrově části zahrady a oba chce zlikvidovat. Právě nedávno jsem pátrala, kde by se Wagenerovo dalo ještě sehnat, protože ze zdrav.důvodů nezvládnu odrůdu naroubovat. Po dlouhém pátrání na netu jsem ho objevila, tak ještě mu najít místo na zahradě :-))    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.35 (?), 27.1.2010 15:49
Paní Lído, moc Vám děkuji, velmi jste mi pomohla. Vlastní fotografie těchto odrůd nahodou nemáte? Literatúra se značně liší a v některých případech si i odporuje. Děkuji ješte jednou. HJ
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 27.1.2010 22:38

Bohužel, vlastní fotky nemám, ale na netu jsem našla fotku Ontária, která ho dobře charakterizuje, Wagenerovo má jedinou fotku v popisu odrůdy na kohaplant.sk ale u nás byly plody trochu plošší a ne tak červené. Jinak Idared je kříženec Wag. x Jonathan, tak jsem aspoň na netu našla fotku Idaredu, na které je podobný Wagenerovu tak, jak Wagenerovo znám. Obě fotky přikládám.        Zdraví Lída

Ontário
Ontário
Idared, který mi připomíná Wagenerovo
Idared, který mi připomíná Wagenerovo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 28.1.2010 7:50

Ontário je větší a hrbolatější, Wagenerovo vyrovnané ve tvaru a menší. To do jaké míry jsou vybarvena záleží na poloze sadu a zatravnění. Jižní svah a zatravněný dává barevně výraznější líčko, případně žíhání ale to se skladovaním vytrácí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 28.1.2010 9:47

Popis odrůd, který uvedla paní Lída výše, je přesný. Fotky naopak trochu zavádějící. Ontario je vcelku věrné, pravda, takové líčko mají jen osluněné plody, většina je při sklizni zelených, skladováním mírně zežloutnou.
Druhý obrázek mi tedy nepřipomíná ani jednu z citovaných odrůd. Idared, ani Wagenerovo nejsou tak žíhané. Idared částečně ztratil ten typický laločnatý tvar Wagenerova, který je výrazný u Ontaria. Obrázek, tvarem a vybarvením,  mi spíš připomíná jiného křížence Wagenerova, totiž Bláhovu oranžovou renetu. 
    V 80. letech jsem pěstoval křížence Ontaria a Londýnského jadernáče. Pocházel z NDR a jmenoval se Juno. Vzhledově i skladovatelností bylo jablko prakticky totožné s Ontariem, chuti podstatně sladší. Nahradil jsem je pestřejšími odrůdami, dnes toho trochu lituji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 28.1.2010 10:41

Pan Vysloužil má pravdu, Bláhovo oranžové máme také, je jako na té fotce (vybírala jsem z toho, co bylo k dispozici na netu). Jinak pokud vím, (teď je sklízí bratr :-))), Bláhovo má slupku jakoby drsnější a Wagenerovo hladkou. Také ten odstín žluté na fotce spíš odpovídá Bláhovu, Wagener má trošku víc "slámovitou"žlutou.  Díky za upozornění, já si to v zápalu boje neuvědomila...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.235 (?), 28.1.2010 10:52

U Wagenerova jablka jsou také nápadná tupá žebra(4 až 5) a plody jsou velikostí mnohem menší a drobnější než Ontário.Na kořenitou chuť jablíčka rád vzpomínám. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jossef - (22) - 33.35 (?), 28.1.2010 15:57
Dobrý den, chci se zeptat, zda na přiložených fotografiích je Ontario nebo Wagenerovo - nemohu se s kolegou zhodnout. Já tvrdím, že Wagenerovo, on že Ontario. Jablka jsou celkově velikostně vyrovnané - široké 7-8 cm, vysoké cca 5 cm, váha cca 120g. Uskladněné jsou stále ještě zelené a kyselé. Vydrží do května. Na fotografii jsou po 3 týdnech v bytě. Předem děkuji.
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 28.1.2010 20:57

Tak mi to nepřipadá ani na jedno, to žlutší má blíž k Wagenerovu, ale to zas není nikdy tak zelené, jako to vpravo. Navíc W. se sklízí vybarvený, ne zelený. Ale ani Ontário ani Wagenerovo není kyselé. Nevyzrálé Ontário je strašně tvrdé, bez šťávy a bez chuti. Wagener není kyselý vůbec...          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika