Okus stromků zvěří



Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 102.246 (?)
3.3.2010 14:21

Také patřím mezi "šťastlivce" s okousanými stromky a vzali útokem jabloně a částečně i hrušku, třešně a ringlóty. Ty poslední asi nebyly moc chutné, protože jdou ošetřit. Neměla jsem stromky chráněné pletivem. Slyšela jsem, že jako rychlá pomoc se dají použít i rozřízlé pet láhve. Pak tam prý zajíc nejde. Je po pravda? Teď jsem byla šokována, když jsem četla, že degustace mých zbídačených stromků může pokračovat až do dubna. to je budou okousávat i ten kousek, co mi zbyl na kmínku netknutý a není zatřen stromovým balzamem? Já je totiž poctivě o víkendu natírala, abych je zachránila. Mohly být zajíce schované pod trávou ve sněhu v zahardě? Nikdy tam totiž po nich nebyly stopy. Ledaže by létali. Ale bobečků jsem měla na třech místech požehnaně. Tak jsem je vyhodila.Jsem pod lesem. Co kromě srn, zajíců a hryzců ještě okouše stromy. Vidím občas nízké šedavé zvíře s huňatým ocasem skoro jako liška, vysoké do 30 cm a určitě to není kočka. Ale jako kočka chodí. Může také okousávat?  Plot mám zatím neúplný.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Vráťa Kutílková - (3) - 57.98 (?), 22.2.2010 13:40, zobrazeno: 29324x

Dobrý den, v letošní tuhé zimě nám na zahradu vnikli zajíci a okousali několik mladých jablůněk. Broskví, meruněk, třěšní a jiných stromků a jedlých keřů si nevšímali. Prosím o zkušenosti, zda zvěř ničí jen jabloně, nebo podle čeho si vybírá. Všechny stromy máme mladé, vysázené max. 3 roky. Zajíci k nám dochází opakovaně. Zničené jabloně jsme jim nechali dokousat, ostatní jsme obalili pletivem. Stále mají možnost zničit jednu broskev a višeň, ale ty nechávají. A co srny? Také by šly jen po jabloních?

Díky za zkušenosti

Vráťa Kutílková

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6494) - 70.100 (?), 22.2.2010 15:13

Postupně berou vše, jabloně jim chutnají nejvíc. Broskovoň jen nakoušou, asi nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 22.2.2010 15:55

Srna se ráda přiživuje na jehličnatých stromečcích(chránit postřiky),většinou ale jde o "otloukání paroží" srnci.Tam na druhu stromu nesejde.Kůru i pletivo zanechá prostě odřené až do dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 22.2.2010 16:48

Nevzpomínám si, že bych někdy viděl okousané peckoviny od zajíce  (myslivost dělám přes 3O let, ovocné stromky pěstuji od mala). Na jabloně ale pozor! Nejvíce je zajíci okusují k jaru, v měsících únor až duben, kdy jim chybí třísloviny nebo vyvážená potrava, ale nebezpečí okusu je u nich celoroční.

  Srny ovocným stromkům neublíží. Ale pozor na srnce. Nejvíce vyhledávají stromky s vyššími kmínky nebo větvemi rostoucími kolměji vzhůru a nejvíce jim vyhovují právě třešně a višně. V současné době nárůstá srncům nové paroží obrostlé lýčím a v průběhu měsíce března začínají vytloukat. To lýčí prostě musí z parůžků sedřít a k tomu často využívají i ovocné stromky. A i po odstranění lýčí se ještě musí čas od času na parůžkkách podrbat.

 Tak srnci dělají škody nejen na ovocných stromcích, ale i na lesních dřevinách (zde navíc ještě okusují).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 22.2.2010 16:56

Škoda, že jsem pane Vinšálek nevyfotil svůj ovocný sad plný peckovin po nájezdu zajíců. Kmínky i o průměru pře 5 cm okousané kolem dokola a to i přes použití chrániček, které ale měly nevyhovující konstrukci. Bohužel jsem na ně doplatil i letos. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 22.2.2010 17:19

Je to možné, já jsem jenom sdělil, že když jsem se setkal s okusem u zajíce, byly to jádroviny. Na peckoviny si nevzpomínám.

  Chtěl bych se jenom zeptat na ty Vaše chráničky. Jestli náhodou nebyly z pletiva z umělé hmoty. Před pár lety jsem se sešel s jedním ovocnářem, který si v katastru našeho zemědělského podniku založil menší sad broskvoní.  Oplotil si ho kvůli zvěři (jak říkal čtyřnohé i dvounohé) pletivem z umělé hmoty. Ukázal mi dvě místa v plotě, kde vznikl malý kruhový otvor- bylo to od zajíce, drtky rozkousaného pletiva ležely na zemi. Bylo to někdy v květnu, ale jestli měl brosvičky okousané se nezmínil. Ten rok jsem odešel do penze a už jsem s tím ovocnářem nemluvil.

Zřejmě tedy pletivo z umělé hmoty není pro zajíce velká pekážka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 22.2.2010 17:42

Letos leží sníh dlouho, problémy s okusem jsou tu.
Srny i srnci u nás okusují mladé stromky zhora, kmínek obvykle nechají (podle stop). Srnci si navíc odírají lýčí. Pokud stojí stromek u kůlu, zůstane aspoň část kůry.
  Zajíci určitě preferují jabloně a jsou důslední - obvykle dokola. Slivoně berou taky, ale chutnají jim méně. V záplavě myrobalánových odnoží na kraji lesa si neomylně vybrali právě ty, které byly před rokem naštěpovány ušlechtilými odrůdami. Nejspíš proto, že kůra je šťavnatější díky hojnějšímu toku mízy u seříznutých popdnoží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.2 (?), 22.2.2010 18:27

Mám celý ovocný sad oplocen lesnickým pletivem proti zajícům a ještě každý stromek zvlášť proti okusu. Bohužel jsem dřív nakoupil část německých chrániček, které tvoří takovou spirálu, čili se obtáčí při nasazování kolem kmínku. Normálně to zajíc dokáže tak shrnout, že se spolehlivě dostane na kmínek. Mám ještě pár chrániček z minulého režimu, co se do sebe zapínaly takovými výstupky. Jsou bílé barvy a naprosto spolehlivé. Ale zatím nej pro mě jsou plastové od firmy Milmar. Je to takové plastové pletivo stočené do ruličky, takže je nutné jej na kmínek postupně nasadit. z jedné strany.Spolehlivě se samy uzavřou a dobře chrání. Ale u známého jsem skutečně viděl prokousanou chráničku, kterou si ale udělal z nějaké plastové síťky. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6494) - 147.108 (?), 22.2.2010 19:37

Srny/ec mi ožral korunky nově zasazených stromků zcela kolem dokola. Asi neznal Vaši poučku. Pak to dokončil při vytloukání. Radostný pohled.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 102.246 (?), 3.3.2010 14:21

Také patřím mezi "šťastlivce" s okousanými stromky a vzali útokem jabloně a částečně i hrušku, třešně a ringlóty. Ty poslední asi nebyly moc chutné, protože jdou ošetřit. Neměla jsem stromky chráněné pletivem. Slyšela jsem, že jako rychlá pomoc se dají použít i rozřízlé pet láhve. Pak tam prý zajíc nejde. Je po pravda? Teď jsem byla šokována, když jsem četla, že degustace mých zbídačených stromků může pokračovat až do dubna. to je budou okousávat i ten kousek, co mi zbyl na kmínku netknutý a není zatřen stromovým balzamem? Já je totiž poctivě o víkendu natírala, abych je zachránila. Mohly být zajíce schované pod trávou ve sněhu v zahardě? Nikdy tam totiž po nich nebyly stopy. Ledaže by létali. Ale bobečků jsem měla na třech místech požehnaně. Tak jsem je vyhodila.Jsem pod lesem. Co kromě srn, zajíců a hryzců ještě okouše stromy. Vidím občas nízké šedavé zvíře s huňatým ocasem skoro jako liška, vysoké do 30 cm a určitě to není kočka. Ale jako kočka chodí. Může také okousávat?  Plot mám zatím neúplný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika