Ohrizené jablone



host - 173.10 (?)
1.3.2013 22:44

No, každá rada je zde dobrá. Připojuji se tedy do vlákna k tomuto příspěvku. I já to zažil před mnoha lety v zahrádkařské osadě, když jsem důvěřoval oplocení osady (než plot prostříhali zloději a umožnili zvěři "hody"). Záleží na celkovém poškození kmenů. Já dle "babských rad" smíchal jíl s lejnem (kravské nebo koňské) a poctivě natřel kmeny (čím rychleji, tím lépe) a poté obalil pogumovaným textilem (tzv.ségl nebo molino, asi nyní neseženete) a obalil bumovými pásy z duší (ano, dnes už asi jen z veloduší). Dle mého názoru je nutné provést radikální řez = snížení koruny stromů. Maximálně do dvou let musí být jasno, zda mělo uvedené ošetření úspěch. Přiznávám, že pokud by šlo o stromy do cca 3 let stáří, tak bych raději volil novou výsadbu. Přeji Vám štěstí. Zdeňa z Moravy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 32.54 (?), 27.2.2013 22:23, zobrazeno: 8137x

dobrý deň chcel by som sa spýtať či by my nevedel niekto poradiť čo s obrizenými jablonami od zajaca teraz na jar ked som prišiel do sadu zistil som že takmer všetky jablone majú ohrizenú kôru na kmeňoch ale aj na konároch su uplne biele bez kôry ako keby prešli cez hoblovačku, či by sa to oplatilo natrieť alebo nechať či sa zoberú sami.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 27.2.2013 22:32

Když je dobře ošetříte balzámem nebo i voskem, je někdy šance záchrany.Ale trvá to.Často je lepší nakoupit nové stromky.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 27.2.2013 23:38

Pokud tam nezůstal můstek z kůry, tak není možné stromek zachránit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 60.58 (?), 28.2.2013 13:44

Už jsem to tady psal několikrát: Nejlíp se mi osvědčilo obalit (zdola nahoru - aby nezatékal déšť) kmínek neprodyšně pružným (gumovým) pásem - starou rozříznutou veloduší. Do podzimu se vytvořila pod "obvazem" nová kůra, i když ohryz byl místy kolem dokola. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.10 (?), 1.3.2013 22:44

No, každá rada je zde dobrá. Připojuji se tedy do vlákna k tomuto příspěvku. I já to zažil před mnoha lety v zahrádkařské osadě, když jsem důvěřoval oplocení osady (než plot prostříhali zloději a umožnili zvěři "hody"). Záleží na celkovém poškození kmenů. Já dle "babských rad" smíchal jíl s lejnem (kravské nebo koňské) a poctivě natřel kmeny (čím rychleji, tím lépe) a poté obalil pogumovaným textilem (tzv.ségl nebo molino, asi nyní neseženete) a obalil bumovými pásy z duší (ano, dnes už asi jen z veloduší). Dle mého názoru je nutné provést radikální řez = snížení koruny stromů. Maximálně do dvou let musí být jasno, zda mělo uvedené ošetření úspěch. Přiznávám, že pokud by šlo o stromy do cca 3 let stáří, tak bych raději volil novou výsadbu. Přeji Vám štěstí. Zdeňa z Moravy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 11.74 (?), 2.3.2013 19:07

Souhlasím s radikálním řezem - je nutný, nejlépe jako při výsadbě. Záleží také na stáří stromku. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 25.2 (?), 2.3.2013 20:48

Mate naprostou pravdu, že i když v zahradkařske osadě je každy kamaradem je lepe se jistit chraničem kminku, veloduši opravdu mužete použit u jednotlivych kusu u zahradkaře, nikoli v sadě.Tam je lepe použit kraliči pletivo už coby prevence.- Jinak male upozorněni pro ty jež od listopadu do dubna zahradkařske latifundie nenavštěvuji.Při vyššim stavu sněhove pokryvky pro většinu zajicu plot neni překažkou.A co se tyka hladovych srnek tak u nich nemusi byt ani ta sněhova pokryvka, jsou mezi nimi borci jež zvladaji skoky až 170 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 2.3.2013 20:40

Balzam nebo vosk lze použit u jednotlivych stromku na zahradce, v sadě je to finančni i pracovni problem.Pokud se jedna o sad, tak ani rada nakoupit nove stromky moc neobstoji diky finančni sumě.Možna by stalo za zkoušku udělat to jako se to dělalo v sadech za R-U.Obalit kminek senem(dřive se to dělalo slamou ale dnes sehnat dlouhou slamu je problem) a samozřejmě nutnost chranit to cele kraličakem.Pokud je chycen jen lyčena čast tak by se mohla nova kura obnovit během dvou až tři let.Ale plati to u polokmenu a vyššich.U vřeten a palmet je to prodělek protože se opravdu těžko stromek vzpamatuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 27.2.2013 23:08

Obhryzene konariky nie su az taky problem (zapestuju sa nove), horsie je to s kmenom. Vsetko zavisi od rozsahu poskodenia, ked je obhyzeny cely dookola, tak stromcek uschne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6512) - 14.199 (?), 28.2.2013 6:11

Projděte si diskusi, uvidíte, že tu jsou o tom spousty příspěvků a přes internet to řešit nelze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika