Očkování - detail



myn - (49) - 136.89 (?) 
13.8.2010 12:51, zobrazeno: 9550x

Letos jsem poprvé zkoušel očkovat jabloně. Z knih a netu je mi to celkem jasné až na malý detail. Všude se píše o tom, že dřevo z vnitřku očka se má vylopnout, ale tak, aby se nepoškodil kužílek očka. Co je ten kužílek? většinou na tom vyloupnutém kousku dřeba mám takovou jakoby začínající větvičku a to očko pak je skutečně jen kůra. Je to tak dobře nebo jsem právě poškodil ten kužílek? Fotku jsem v knize viděl, ale tam to vyloupnuté dřevo mělo tvar vidličky (očko bylo lépe vyříznuté, míň dřeva a pod očkem žádné). Je to podmínka, aby očko bylo vyřízlé jen tak mělce, že to dřevo má pak tavr vidličky? Mohl by sem někdo dát detailní fotku, jak má vypadat vyloupnuté očko (zevnitř) a jak ten kousek dřeva? Tohle jsou takové ty detaily, co člověk v knize nevyčte, na to je nejlepší, když to někdo ukáže v praxi :-).

je to takhle dobře?
je to takhle dobře?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 14.8.2010 13:50

Zcela nutně se očko vylupovat nemusí. Máte-li obavy o jeho poškození, naočkujte je i s tím kouskem dřeva. Přihojí se i tak, i když srůst bud zpočátku jen po okrajích. Pokud odebíráte očka se silných roubů, není většinou třeba je vylupovat,  Kůra s kambiem je natolik silná, že dřeva na štítku bude jen minimum. Berete-li očko z tenkého proutku, musíte zaříznout až někdy do poloviny síly roubu. Dřevo pak tvoří větší část očka a je dobré ho vyloupnout.
   Vyloupnuté očko na Vašem snímku je právě ten případ. Mělo by se přihojit. Mimochodem, očkujete-li později, když není míza a použijete proto Forkertův způsob, očko vylupovat nebudete, ani to nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 14.8.2010 16:49

Takový ten pinďourek co zůstal na dřevě je právě ten kužílek, který měl v očku zůstat. Neříkám, že se nepřihojí. Kůra určitě. očko tak na 50%.Zkuste řezat tenčí očka.

Jinak souhlasím s panem Vysloužilem. pokud zůstane tenká vrstvička dřeva, nic se neděje. Důležitější je čistý řez a rychlé pevné zavázání do kterého nebude zatýkat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
myn - (49) - 136.89 (?), 16.8.2010 13:12

Děkuji za rady. To očko na fotce je udělané pro tu fotku, je vyříznyté z poměrně tenkého vlku (prostě co bylo po ruce), ne moc ostrým kapesním nožem (je vidět, že kůra je otrhaná) a je úmyslně vyříznuté skoro do půlky roubu, aby se takhle vylouplo. V tomhle případě to právě nejde vyloupnout tak, aby ten "pinďourek" tam zůstal, vždy se (alespoň mě) vyloupne takhle, takže to asi chce vybírat silnější rouby a vyřezávat očka mělčeji (pokud jsem správně pochopil).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.50 (?), 21.8.2010 15:00

Ta vidlička se uděllá když vyloupnete dřevo proti řezu očka tam kde skončíte s řezem ohnete kůru a ukáže se vám jazíček dřevá ten uchopíte a trhnete proti pupenu udělá se vidlička kuželik zůstane s kouskem dřeva pod očkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 22.8.2010 10:53

Vidlička se mi zpravidla podaří vyloupnout při mělčím vykrojení očka a následném vylupování dřeva seshora. Při vylupování dřeva se zdola zůstane kužílek na dřevu. Aspoň u mě :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 23.8.2010 16:43
Vyloupnutý kužílek svědčí většinou, že roub není dostatečně vyzrálý.Vyzrálý roub poznáte tak, že při lámání roubu v ruce dřevo praská.U vyzrálého roubu vzniká typická vidlička i když taktéž se u některých oček může kužílek vyloupnout.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.61 (?), 9.12.2010 19:46

Očkujem s kúskom dreva a ujateľnosť vysoká. Keď som vylupoval mizerná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika