Ochrana proti hryzcovi



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?)
2.9.2019 8:32

Obávám se, že kořeny stromků se naučili žrát i hraboši.

S tím bych si dovolil nesouhlasit. Mám letos plno hrabošů v sadu, hlavně v záhonku s roubovanými semenáči jabloní, hrušní, myrobalánu, meruněk a brokvoní, ale kořeny jim neužírají - to by se u 1-2 ročních semenáčů okamžitě projevilo. Naopak letos všechny krásně poporostly.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 89.55 (?), 1.9.2019 21:40, zobrazeno: 5039x

Ahojte,

hryzec mi zozral korene uz 2. jablone. obe boli na podpniku MM106. mam par jabloni aj na A2, neviem, ci im ten MM106 chuti viac, alebo ci mi casom zozeru aj tie A2-jky. kazdopadne k teme: mate niekto pozitivne/negativne skusenosti so sadenim stromcekov do jamy vystlanej kralicim pretivom? pomoze to? a hlavne, nebude to nejako obmedzovat strom v raste? to pletivo je sice pozinkovane, ale casom v zemi by sa to snad mohlo rozpadnut/zkorodovat a ked uz bude strom vacsi, dokaze cez to zkorodovane pletivo svojimi korenmi prerast.

 otazka na zaver: chutia hryzcovi viac jablone/malvice alebo su rovnako ohrozene aj kostkoviny? mam vsetky stromy(jablone, hrusky, slivky, ceresne, visne, orechy) cca rovnako stare (3-4 roky)

dakujem za pomoc

m

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.41 (?), 1.9.2019 22:26

U kamarádky jsme před lety sázely čtvrtkmeny kvůli hryzcům stromky do jámy vystlané králičím pletivem (musí být jak po stranách, tak na dně, tak i nahoře nad kořeny až skoro ke kmínku). Hryzců tam bylo dost, zahrádku měla kousek od potoka. Stromky tam dodnes rostou, přežily všechny.

Myslím si také, že pletivo se léty rozpadne - a pak už je stromek velký a buď už částečné ožrání hryzcem zvládne, nebo jako starší už hryzci nechutná. Jinak kořeny stromku jsou schopné pletivem prorůst i přes drát (pak je drát zarostlý v kořenu). Hryzec tak má teoreticky možnost ožrat kořeny prorostlé ven, ale do pletivového obalu se nedostane.            

Ohledně výběru stromků hryzcem nevím, u mne kdysi zlukvidoval Čistecké. Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 1.9.2019 23:23

prvé roky po zasadení budete mať kľud, keď začnú korene prerastať cez pletivo, čo záleží od podpníka, pôdy, veľkosti jamy a pod. tak začne problém, lebo hryzce tie vyčnievajúce korene začnú žrať a bude nepomer medzi korunou a koreňami a strom vám začne tak či tak postupne hynúť. kostkoviny chutia asi menej ako jadroviny, ale u mňa to žerie všetko, no jadroviny viac. mám už všetko okrem pár stromov zasadené v pletive, tak pár rokov bude možno kľud a potom to príde :D podľa mňa je to márny boj a skôr či neskôr hryzce vyhrajú.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.225 (?), 2.9.2019 7:59

Hryzci žerou kořeny v tomto pořadí: Typové podnože jabloní, semenáče jabloní, podnože hrušní, slivoňové podnože, myrobalán (ten jen výjimešně). Zatím mi nesežrali semenáče meruňěk a broskvoní. Obávám se, že kořeny stromků se naučili žrát i hraboši.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 2.9.2019 8:32

Obávám se, že kořeny stromků se naučili žrát i hraboši.

S tím bych si dovolil nesouhlasit. Mám letos plno hrabošů v sadu, hlavně v záhonku s roubovanými semenáči jabloní, hrušní, myrobalánu, meruněk a brokvoní, ale kořeny jim neužírají - to by se u 1-2 ročních semenáčů okamžitě projevilo. Naopak letos všechny krásně poporostly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 2.9.2019 16:57

U nás se hraboši do kořenů pouštějí zcela bězně. Mladému stromku ožerou kořeny a je KO. Staršímu jen okusují novější části, které se časem zavalí, ale i tak to stromek naruší. Preference jádrovin je bez debat a řekl bych i bez vyjímek všechny, peckoviny již méně. Mě zlikvidovali i moruše. Nemít své roubovance v políčku, pod/kolem kterým je jemné svařované pletivo, tak nemám nic. Už abych zase začal dělat koše pro podzimní výsadbu!

A k otázce tazatele... pozink pletivo v půdě bez přístupu kyslíku vydrží mnoho let, stromek to částečně omezovat bude, ale kořeny prorostou přes pletivo a vrostou do pletiva, ale zásadní vliv by to míti nemělo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.7 (?), 13.9.2019 22:53
Prosím o info, jak děláte ty koše.dekuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 69.12 (?), 16.9.2020 22:14

A čo hrušky na dule? obžiera hryzec korene aj podpníku dula?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 203.105 (?), 28.9.2020 18:57

v podstate je jedno aký kôš urobíte. predstavte si vykopanú jamu napr. kruh s polomerom 60 cm a pletivo aby bolo po obvode a tiež na dne a ideálne aj zhora, prípadne aby strčalo 15 cm na úrovňou terénu. toľko teoria. prax je taká, že zhora pletivo sa zle dáva, lebo začne prerástať tráva, zle sa udržuje okolie stromčeka bez buriny a travy a hryzec si cestu ku korenom aj tak najde. na jar som vykopal jablon malinove hornokrajske, ktora bola zasadena v koši a komplet korene zozrate "na ceruzku". mne to príde ako boj s veternými mlynmi a budete tahat za kratsi koniec. ale. potesitelna sprava, ze konare jablone som skratil asi 10 cm od kmena a zasadil spat "tu ceruzku" a prijala sa a ma dokonca najvacsie prirastky v zahrade a takto sa mi prijali uplne vsetky stromceky, ktore mi v minulosti hryzec znicil, teda ked mate nejaku odrodu na ktorej vam zalezi, tak to mozete skusit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 13.232 (?), 8.10.2020 15:09

Když zjistím, že jsou na zahradě díry zevnitř uzavřené, tak díru otevřu a jdu na chvíli dělat něco jiného.Po 15-30 minutách zjistím, zda je díra už zase zevnitř uzavřena, tak vezmu vzduchovku a hrstečku broků, jdu, díru otevřu a čekám asi 10 minut.Pak hryzec obvykle mírně vystrčí hlavu, střelím, on vyskočí ven, došlápnu a ihned zase nabíjím a čekám dalších as 3minuty střelím a zas rychle nabíjím. Hryzec nesnáší průvan, proto si díru zavírá. Lezou ven staří a za nimi hned mladí, někdy jich mám hromadu a jdu je zakopat.Je to velmi spolehlivá metoda spočívající ve znalosti etologie a vlastnění střelné zbraně. J.K. Frýdek-český těšín
Tak mám za půl hodiny zahradu čistou, hryzec je na hlavu poražen, kdežto jak vidím z diskusí s lidmi si hryzec dělá co chce.To se mnou ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika