Obnovení starého sadu



Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?)
29.10.2009 8:32

Rozumím tomu, co to jsou nechutné odrůdy, Z jablek co míval můj děda v sadě mi nechutnalo ve srovnání s tím co mívali na zahradě moji rodiče skoro nic. Ještě tak se podle mne dali jíst dědovi jadrničky (ale nebylo to nic moc) a kožuchy.

A na druhou stranu, jsem ustrnul u těch odrůd co mívali rodiče (jonatán, spartan, matčino) a ty se mi dodnes zdají mnohem lepší než dnes nové odrůdy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 112.214 (?), 28.10.2009 22:30, zobrazeno: 10052x

Před rokem jsme koupili dům se zahradou, ve které jsou staré stromy (jabloně) a odrůdy, které nám nechutnají. CHci se zeptat jak se postupuje při obnově sadu a jestli můžu jabloně pokácet, vykopat kořeny a na stejné místo opět zasadit jabloň, avšak jiné odrůdy. Poradí mi prosím někdo, jak mám postupovat.? Děkuji.   p. Jaroslav

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 28.10.2009 23:05

Při sázení nových stromků by se neměly sázet jádroviny po jádrovinách a peckoviny po peckovinách  (únava půdy).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 111.132 (?), 28.10.2009 23:19

Nejlépe je postupovat pomalu. Nejhorší možný scénář je nastartovat motorovku a vše kompletně během jednoho odpoledne vykácet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 29.10.2009 7:57

Na starých stromech patrně nerostou nechutné odrůdy. Takové se nepěstovaly ani v minulosti.  Nejspíš jsou stromy neošetřované, přehoustlé, na vyčerpané půdě. Tomu odpovídá i vzhled a chuť plodů. Když začnete kácet stromy, trhat kořeny a sázet nové,  odložíte slušné úrody o pěkných pár let, navíc s nejistým výsledkem.
   Nejdřív bych staré stromy ošetřil - prořezal a přihnojil. Pak zjistíte,  že některé budou muset pryč, další půjdou přeroubovat a jiné budete rád, že máte.  Jak psal p. Chalupář, je dobré to dělat s rozmyslem a postupně. Pila řeže velmi rychle, ale strom roste řadu roků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 29.10.2009 8:32

Rozumím tomu, co to jsou nechutné odrůdy, Z jablek co míval můj děda v sadě mi nechutnalo ve srovnání s tím co mívali na zahradě moji rodiče skoro nic. Ještě tak se podle mne dali jíst dědovi jadrničky (ale nebylo to nic moc) a kožuchy.

A na druhou stranu, jsem ustrnul u těch odrůd co mívali rodiče (jonatán, spartan, matčino) a ty se mi dodnes zdají mnohem lepší než dnes nové odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 7.142 (?), 4.11.2009 10:45

První hledisko v rozhodování zda obnovovat postupně, či zvolit radikální obnovu celého sadu bych viděl v tom, zda máte zajištěné na několik - asi tak 5-7 let zásobování ovocem odjinud. Zakládání sadu "na zelené louce" je podle mne radost. Nejpracnější etapa -  likvidace starých stromů a kopání děr pro nové se nechá zčásti usnadnit mechanizací (která při dílčích zásazích je s ohledem na místo těžko použitelná). Lze posunout místa nové místa výsadby tak, aby nebyl strom na místě původního, díry lze dělat dost velké a zavážet novou ornicí či ještě lépe kompostem.

      Samozřejmě, lze také sázet nové stromy do mezer mezi starými, pak je problém při likvidaci starého nepoškodit nový, lze rekonstruovat sad postupně po větších či menších etapách, čímž se částečně zachová sklizeň ale je to pak nikdy nekončící práce. Mladí lidé mají většinou odvahu a sílu pro radikální řešení, lidé konzervativnější, přemýšlivější anebo také pohodlnější postupují pomaleji. Pokud bych nenašel na sadu odrůdu, o kterou bych nechtěl přijít, či strom, který vytváří nenahraditelné zákoutí či jiné sentimentální hodnoty (míněno vážně, bez ironie), asi bych šel do radikální rekonstrukce sadu, ovšem promyšlené a dobře naplánované tak, aby pokud možno vyhovovala i další generaci, což není vůbec jednoduché. Snad i pomoc zahradního architekta by nebyla od věci. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 4.11.2009 14:33

Mnozí diskutující mají pravdu. Podle mne je obnova vyroděného sadu problematická v dnešní rychlé době a pokud možno bez práce. Dříve se to dělalo tzv. rigolací. To znamenalo odstranit všchny stromy i se silnější částí kořenů, pak orba do hloubky 60 cm, pak zásobní hnojení se stopovými prvky, 3 roky zelené něco a pak stromky. Nebo ruční kopání jedého rigolu vedle druhého a hlína se vždy házela do toho již vykopaného. Hrozná práce ale jen tak je možné odstranit půdní únavu. Co to je půdní únava, to je na dlouhé vysvětlování. Ale stručně řečeno po starých stromech je půda kolem kořenů "otrávena". Toje způsobeno činností stromu tím, že některé živiny odmítá a ty se tam hromadí. Pro Vás asi takovou radu. Půlku sadu zlikvidovat, provést alespoň nějakou orbu a pak sadit pokud možno do mezer. Po čase se vypořádat s druhou půlkou sadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 117.34 (?), 26.11.2009 23:08

Pane Jaroslave, chápu váš problém a je třeba to vyřešít. Nevím jak staré stromy na zahradě máte, a neznám co pro vás znamená jablko. Pro svou spotřebu 0,5 kg na den po dobu 6 měsíců to je asi 1 q jablek na osobu. Na to potřebujete nějaké skladovací prostory, ale ty asi máte, jinak by váš předchůdce je nepěstoval. Jabloně historické tj. vysazené do r. 1940 je nutno prověřit a ty co mají proschlou korunu je nutno zlikvidivat. Nejsem zastáncem těžení pařezů, je to zbytečná práce. Větve se dají lehce zlikvidovat. Pro novou výsadbu to nemá žádný význam, zejména, když nové kořeny mladých stromků mají rozměry cca 20x20 cm. Novější stromy vysazené v době po roce1950,   by se daly ošetřít mírným řezem.  Pokud byste chtěl obnovit sad, vysaďte nové jabloně na MM 106 nebo M 4 s noými výkonnýni odrůdami npř.: Gold Bobemia, Topaz, Sirius, Lipno, Meteor. Pak postupně bych likvidoval staré odrůdy a nahrazoval je novými. Počítat s placeným ovocnářem je cesta neafektivní.  Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 57.54 (?), 17.1.2010 16:39

Moji "předjezdci" počítají s velmi dlouhým životem. Zřejmě. Podle toho jsou i tak i dlouhé jejich rady. Co to je starý strom? Pokud není jejich peň poškozen hnilobou a nemá další vady, můžete ho úspěšně přeroubovat a třetím rokem můžete začít sklízet odrůdy, které jdou pozřít.S úspěchem jsem přerouboval i 50.leté jabloně. Část můžete takto přeroubovat a zbytek postupně obnovit.Zdraví ZD

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika