Namrzlé mladé jabloně po výsadbě



host - 248.77 (?) 
22.3.2013 10:58, zobrazeno: 4357x

Zdravím, na podzim r.2011 jsem nasadil nové jabloně, po velkých mrazech měli po řezu na jaře uvnitř větviček částečně hnědé dřevo.Tak jsem to zakrátil co nejvíc na 3 očka.Jabloně sice rostou dál ale se slabím ročním přírustkem.Asi to namrzlo komplet i s kmínkem.Může te mi někdo poradit jestli má cenu je nechat dál nebo je vykopat a nasadit nové?Nemám s tímto zkušenosti, jestli se jablon časem s tím poškozením mrazem vyrovná.děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 22.3.2013 11:07

Ano tyto hnědé prostředky výhonů má na příčině mráz.Taky jsem se s tím setkal při roubování.Některé rouby se s tím popraly, a rostou, a některé nevyrašily vůbec.

Jestli Vaše výhony přežily, a rostou i když slaběji, tak je nechte.Časem přibude vodivých pletiv, a stromek se s tím vyrovná.Myslím si, že slabší růst výhonů může být zapříčiněno slabší podnoží.Na jaké podnoži je stromek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.77 (?), 22.3.2013 11:30

dvě na A2,ostatní na slabích podnožíchM9, MM 111 Mráz dosahoval v tedy u nás -20 C a to bylo na ně dost.Já mám jenom starost jestli ten vnitřek dřeva porušený mrazem bude i v tom kmenu a tím pak narušuje zásobení živinama větve.Když sem je zastřihával skoro u kmene, tak to pokračovalo dál.Jestli se to v vrcholu kmene časem zpraví totˇ otázka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 22.3.2013 12:03

Ty dvě silnější podnože by se s tímto poškozením mohly vyrovnat relatívně lépe,a nikde není psáno že i M9 se s tím nepopere.Teprve čas ukáže, jak silné poškození je, a zda je zasažen i kmínek.Pokud budou stromky stávkovat i nadále, je možné, že vyraší výhon na kmínku pod poškozením, a z něho taky lze zapěstovat rovnocenný kmínek.Případný výhon z podnože včas odstranit, nebo na něj naroubovat zdravý roub z poškozené jabloně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.186 (?), 22.3.2013 13:13

Takhle - z vyrašeného spodního výhonu (nad štěpováním) jsem dělala před pár lety nový stromek u James Grieve Red, který mi totálně ožrali zajíci, když nám bezdomovci rozpárali plot. Během 3-4 let dorostl stejně vysazené stromky  :-)))         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 60.109 (?), 22.3.2013 17:26

Vnitřní dřevo (zahnědlé) uvnitř kmínku nevede mízu, je to pouze kostra a neměla by vadit. Mízu vede podkorní zelené pletivo. Není-li narušeno (poznalo by se to na vrchní svraskalé a suché kůře), je to v pohodě.

Doporučuji přihnojit dusíkem a přiměřeně zavlažovat. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 23.3.2013 10:19

Literatura uvádí, že mízu vzhůru vede dřevní válec a asimiláty zpět vedou pletiva pod kůrou. Proto se někdy větve kroužkují, aby míza vystoupala, ale asimiláty zůstaly v koruně a strom nasadil na květ.
   Z dřevařského hlediska tvoří kostru tzv. jádrové dřevo, zatímco povrchovější běl (ale pořád je to dřevo) má cévní svazky aktivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika