Náhrada za Idared



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?)
23.4.2011 20:07

Mám podobnou zkušenost. Otava je dobré zimní jablko. Dvě vady bych mu vytkl - trochu vadne i ve vlhčím sklepě a má tendenci k přeplození a tím k periodicitě. Tomu lze zabránit agrotechnikou, nicméně jablka z přeplozené sklizně mají delší skladovatelnost. Podle literatury jde o odrůdu náročnou na teplo, ale i v mé chladné mrazové kotlině jsou plody docela kvalitní. Líbí se mi zdravý růst trochu připomínající planou jabloň.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 187.252 (?), 22.4.2011 9:35
Dobrý deň pán Juraj! Môžete mi vysvetliť, prečo ani 4.rok nerodí Orion na M26? V marci to vyzeralo na spústu kvetných pukov, ale vyrašili z nich iba listy. Na celom strome sú 3 kvety. Podobne dopadol slávny Topaz. Pinova, Angold a prevrúbľovaná Gala Schnigla nezklamali. Gala dokonca zakvitla najviac. Pôda je kvalitná, vlhká, zásobená humusom (nížina 205 m n.m.), na jar dávam aj NPK, vlani aj superfosfát, Harmavit na list. Stopové prvky (B, Mn,Co...) sú predsa v Harmavitu? Alebo Orion neznáša tvarovanie na palmetu? Mal by predsa rodiť aj na kratšom dreve. Ďakujem za radu či názor. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.245 (?), 24.4.2011 6:36

Můj názor je, že tam máte přehnojeno. Je tam zřejmě moc dusíku, takže to jde do dřeva a listů - a nikoliv do plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 110.104 (?), 24.4.2011 18:33

Zdravim Palo, Topaz aj Angold mam plny kvetov, slabsie je to na Rajke a Lipne, ktore mali minuly rok prvy krat urodu a mozno to bolo moc. Mozno je lepsie posunut hnojenie N az pri/po zakvitnuti.

Libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.55 (?), 25.4.2011 22:13
Zdravím pánov Libora a Juraja a ďakujem za úprimnú snahu poradiť s Orionom. Tiež som uvažoval o prebytku dusíka, ale tých pár hrstí NPK hodených pod stromy v máji a 2-3 kolečka kompostu zarýľovaného pred zimou na 15 m dlhej ovocnej stene by nemali spôsobiť prehnojenie dusíkom. Skôr uvažujem o nedostatku vápnika, tým som už dlhšie nehnojil. Teraz by asi nebolo dobré ísť s práškovým vápnom do zeme, tak skúsim dolomit.vápenec, príp. Kalkosan na list. Napriek tomu fyziologickú škvrnitosť som pozoroval iba na prvých 3 obrovských jablkách Orionu. Záhadou ostáva, prečo nekvitne Topas-ani celý strom, ani vrchná polovica navrúbľovaná na Melodii z tohto Topasu. Striedavú rodivosť som zatiaľ u rezistentov nepozoroval. Pokiaľ ide o sorty Kid´s Orange a Braeburn, sú to skvelé chutné voňavé jablká. Tá prvá mi rodila striedavo, aj keď som ju vrúbľoval na M9 a Braeburn so šťavnatou tvrdou dužninou a dlhodobou skladovateľnosťou (vzhľadom k dĺžke vegetačného cyklu ho odporúčajú do teplejších polôh) mal vlani chrastavité jablká. Keďže nechcem striekať fungicídmi, prevrúbľoval som ho odrodou Red Topaz. Aké listové hnojivo so stopovými prvkami byste odporučili pre jablone? Wuxal? Harmavit som otestoval, obsahuje aj rastové stimulátory, ktoré boli pravdepodobne príčinou deformácie mladých listov na viniči, takže už ho nechcem používať. Ďakujem za radu. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 23.4.2011 10:31

Otava podzim? Toť velký nesmysl jest.

Otava v běžném sklepě vydrží do poloviny dubna (k tomuto období se u nás skonzumuje)

Je to odrůda rezistentní, netrpící ani pihovitostí, doporučená pro ekologické pěstování. Chuť je navinule sladká, aromatická výborná. Nevýhodou této odrůdy je snaha k přeplozování, tzn. nutná probírka plodů (jinak jsou menší) Velmi dobře reaguje na doplňkovou závlahu. Stromy se velmi dobře tvarují. Další nevýhodou je vadnutí ve sklepě od období asi tak ledna. Tuto odrůdu dávám ve sklepě do foliového krytu, spolu s miskou vody, tak se zbavím této nectnosti.

Ovšem nutno říci, že pokud odrůda ve sklepě povadne, zachová si výbornou chuť a tuhost dužniny (nemoučnatí)

Domnívám se, že tato odrůda je velkým přínosem, neboť svojí chutí vybočuje ze standardu chuti většiny moderních odrůd (Jonathan x Golden) Toto je můj osobní názor z osobně vyzkoušeného pěstování, neboť tuto odrůdy vlatním velmi dlouho, kdy ještě nebyla nabízena v ovocných školkách a rozhodně bych ji zahrádkářům doporučil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 23.4.2011 20:07

Mám podobnou zkušenost. Otava je dobré zimní jablko. Dvě vady bych mu vytkl - trochu vadne i ve vlhčím sklepě a má tendenci k přeplození a tím k periodicitě. Tomu lze zabránit agrotechnikou, nicméně jablka z přeplozené sklizně mají delší skladovatelnost. Podle literatury jde o odrůdu náročnou na teplo, ale i v mé chladné mrazové kotlině jsou plody docela kvalitní. Líbí se mi zdravý růst trochu připomínající planou jabloň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 23.4.2011 21:47

Otavu mám naroubovánu teprve druhým rokem, takže jsem ji ještě nesklízel. Bál jsem se ji v minulosti vsadit, protože jsem se domníval, že vyžaduje teplé polohy.Narouboval jsem ji na základě referencí dvou velkých pěstitelů v naší oblasti, kteří ji vesměs chválili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 24.4.2011 16:54

Pane Boštičko, už jste mi to zase nandal.

Jestliže je Otava zimní jablko, tak proč v říjnu silně propadává? Lezou do ní vosy, klovou do ní ptáci apod.  Velká jablka mají hořkou pihovitost. Možná je to přílišným hnojením. Nebo že by ve školce delší čas množili jinou odrůdu?

Rád bych, abyste měl pravdu, že netrpí hořkou pihovitostí (o strupovitosti ani zmínka, ale když už jste to načal, tak v sadu Břasích se se strupovitostí na této odrůdě již setkali). 

Co se týče chuti, s Vámi jen souhlasím. Otázka je zda skutečně mluvíme o tom samém. Zvláště když máte stromek ještě před uvedením do oběhu. Podobně vybočuje z řady zmiňovaný Orion. 

Odpověď pro slovenského tazatele, netuším, mě letos taky většina větví nenasadila na květ ač to tak vypadalo (spousta krátkých brachyplastů). Myslím i na jiných odrůdách.  Letos mnoho jablek míti nebudu.  Jediný držák je Kids Orange. Ten má snad všude. Jinak na to tvarování je lepší Opál případně ještě Luna - ale má vlasovitější růst. Orion a Sirius jsou triploidy rostoucí poněkud silněji i na šestadvacítce. Devítka to však umí pořešit.

Když už se bavíme o náhradě za Idared byla tu zmíněná Karmína - železné jablko v uvozovkách. Dá se jíst až tak v lednu, bílá dužnina nehnědne. Krásná barva, prvidelná plodnost. Zprávy z Rakovnicka.

Plodností se jistě dá srovnávat odrůda Idared s odrůdou Braeburn (tuším, že bratr nebo potomek Kids Orange). Předčí ho však v chuti. Myslím Braeburn odrůdu Idared. Dobře nasazuje na květ a zvládá i pěstitelský systém solax, kdy jablíčka zatíží poměrně tenčí letorosty a ty zůstanou ohnuté a o to více plodí. Otázka je zda se hodí do středních poloh. Ale to Idared také. Proti strupovitosti se však musí stříkat stejně jako Idared.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.253 (?), 24.4.2011 21:50

Plně se připojuji k názorům na Otavu pánů Boštičky a Vysloužila.Sám ji mám asi 8 let a nikdy nepropadávala, musí se ale protrhávat, aby netrpěla střídavou plodností.Poslední jablka Otavy jsme snědli v polovině dubna.Hořkou pihovitostí určitě netrpí a zatím neměla ani strupovitost, což u mně dosud neměly ani ostatní rezistent

           Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 28.12.2013 18:04

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s odrůdami Pohoda a Junami, které obsahují geny Idaredu? Mně se líbí dlouhá skladovatelnost a i lepší chuť, než má Idared. Pohoda se dá koupit, Junami jsem v prodeji stromků nenašel. Chci zlikvidovat Spartana a vysadit něco podobného Idaredu (hlavně pro dlouhou skladovatelnost).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika