Mýtus Strýmka



host - 72.41 (?)
19.10.2016 19:21
Dobry den, planujeme letos vysadit na zahrade strymku na semenaci. Je to ma oblibena odruda. U babicky mame stalety strom. Problemem je misto, ktere na ni vyzbylo v zahrade. Tak metr do hloubky je kvalitni zemina pak tvrdy jil, nekde pisek. Nebude ji ten jil vadit? Jeste vetsim problemem jsou mysi. Ve vetsine zahrady nejsou, ale tohle misto pro strymku je totalne podmysovane. Pomuze dat do jamy pred vysadbou pletivo? Jake? Nebude pak za par let vadit korenum?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
   
host - 156.186 (?), 30.12.2015 20:36


Pomalu končím s čerstvým moštem ze Strýmky. Letos se opět potvrdila moje zkušenost, že od listopadu čerstvý mošt z této odrůdy je výborný. Těžko mu konkurují mošty z jiných odrůd, pokud se vůbec z nich ještě mošt dá dělat. Bohužel od poloviny prosince se obtížně hledá fungující moštárna a výroba moštu i na nejdokonalejších kuchyňských robotech je velmi nepříjemná činnost.  Moje zkušenost ze zahrady v 450 m nm potvrzuje vše, co bylo o této odrůdě popsáno v tomto vlákně - pochvalně i kriticky. Naštěstí jsem před cca 40 roky nepodlehl jen novým odrůdám a několik starých odrůd si ponechal, mezi nimi i Strýmku.

O.S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 30.12.2015 21:20

Múj nejoblíbenější mošt je jonatánový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.172 (?), 30.12.2015 22:29

Múj nejoblíbenější mošt je jonatánový!!!

..a který odrůdový mošt ještě děláte? a v čem jsou horší ty jiné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 123.101 (?), 31.12.2015 14:20

Výborný mošt je i z jaderniček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 31.12.2015 20:05

Mošt dělám samozřejmě z jablek které mám k dispozici. Nechávám si ale ten, který mi chutná, ostatní rozdávám. Některé mošty obsahují mnoho dužniny a to já moc nemusím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.1.2016 9:52

Obsah dužiny v moštu je dán hlavně technologií lisování. Z každé odrůdy lze teoreticky vyrobit mošt téměř čirý i džus s větším množstvím dužiny. Pravda, z pozdních zimních jablek se čirý mošt dělá snadněji. 
   Strýmky mají oproti jiným odrůdámk výhodu, že prakticky nehnijí (podobně Idaredy), takže i z padaných lze vyrábět mošt i měsíce po sklizni. Nahořklá pachuť dužiny Strýmky, která mizí až k jaru, do moštu nepřechází, takže ten je chuťově stejně kvalitní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 103.186 (?), 17.3.2016 0:47

Zdravím

Zásadně nejlepší mošty jsou ze Strýmky, Boikova, Mor. jaderničky. Tyto odrůdy díky tomu že mají vyšší kyselinku se dají mošty krásně pít. Naproti tomu mošty z goldenu, šampionů... jsou protivně sladké a fádní a člověk se z nich neosvěží. Velice dobrá je kompinace těchto odlišných skupin dohromady a potom jsou mošty chuťově vyrovnanější.

Z moštů odrůd je i vynikající kalvádos, který díky tomu, že se pálil bez vlákniny a semen je chuťově vynikající a není v něm ten škrábavý pocit.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 17.3.2016 11:39

Taky mně chutnají víc mošty z kyselejších zimmních odrůd. Mošt jaderničkový (asi nejlepší na pálení) k nim ale neřadím, proptože je na můj vkus hodně sladký a těch kyselin tolik nemá. Aspoň v loňském roce, kdy jsem připravoval několik hl na kvas, tomu tak bylo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 72.41 (?), 19.10.2016 19:21
Dobry den, planujeme letos vysadit na zahrade strymku na semenaci. Je to ma oblibena odruda. U babicky mame stalety strom. Problemem je misto, ktere na ni vyzbylo v zahrade. Tak metr do hloubky je kvalitni zemina pak tvrdy jil, nekde pisek. Nebude ji ten jil vadit? Jeste vetsim problemem jsou mysi. Ve vetsine zahrady nejsou, ale tohle misto pro strymku je totalne podmysovane. Pomuze dat do jamy pred vysadbou pletivo? Jake? Nebude pak za par let vadit korenum?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 20.10.2016 8:01

No pokud máte metr kvalitn zeminy, tak to je přeci dobré ne?Hlodavci můžou být samo problém, kor pro jabloň. Kdysi jsem to řešil drátěnými koši, ae optimální to samozřejmě není. Pro růst kořenů to samozřejmě nějakým způsobem omezující je, ledaže bysteojevil materiál, který se ěhem pár let bezezbtku rozpadne. Já to řeším proukcí vlastních stromků- neadí mi potom tolik, když mi něco sežerou. Je zajímavé, že mi od té doby vysazené stromky nicnesežralo, holt murphyho zákony platí...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika