Moučnatost jabloní



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?)
3.12.2017 21:06

I já jsem dospěl k poznatku, že ovoce, respektíve jablka a hrušky zrájí ve sklepě mnohem rychleji než venku, na čerstvém vzduchu.Část úrody proto ponechávám venku pod střechou, říkejme tomu pod pergolou, nebo zahradním posezením a sklízím je až s nástupem mrazů.Stále čerstvý venkovní kolující vzduch zabraňuje houbovým sporům, aby se hromadily v blízkosti plodů, tím je zároveň chráním proti chorobám.Dělám to tak jen do prvních větších mrazů.Když nastanou teploty nišší než -5°C pak není zbytí, a naskladním je do sklepa.Tímto venkovním pozdržením prodloužím účinnou skladovatelnost ovoce ve sklepě.

Ve sklepních uzavřených prostorách s minimem proudicího vzduchu, který proniká do prostoru sklepa malým venkovním okénkem ovoce zraje rychleji i z důvodu etylénu uvolnujicího se z uskladněných plodů.Je např. známý jev, který se praktikuje, když někdo chce aby mu rychleji dozrávala rajčata, je přidat do uzavřeného prostoru k jablkám.

Polovina sklizně, která je nějaký čas ve sklepě delší dobu nyní vykazuje určitou větší míru vyzrání, nebo i sesychání dužiny skrze výpary slupkou, než druhá polovina sklizně, která byla do dnešních dnů venku.Tyto plody jsou velmi vitální, a mají napruženou dužinu, slupku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 30.11.2017 13:20

To nám můžete sdělit, co je nového v zahradnictví Kruh u Jilemnice. smiley Z hlediska příroních krás, máte moc pěkné místo k životu. Myslím u té Jilemnice. Přihřeju si svoji polívčičku a zmíním se opět, stejně jako pan Hasman, o Bláhovu oranžovém, které sice nemá moc velké plody, za to by mohlo být v chuti spolehlivější ve vyšších polohách než Kidds Orange. Píšete o Zvonkovém a to mně tedy odjakživa moc chutná. Velikost plodů bych neřešil, hlavně jestli má tu svoji typickou dužninu a nenapodobitelnou, svěží, specificky navinule sladkou chuť. Ve vyšších polohách může být kyselejší, což by možná nevyhovovalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KarelJM - (33) - 142.2 (?), 29.11.2017 20:13

Právě toho jsem se u těchto odrůd obával, takže jsem raději nasadil Sirius a letos Admirál, dříve taky Roselu a Delor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 21.62 (?), 30.11.2017 13:07

Slaborastuce podpníky výrazne skracujú skladovateľnosť jablk. Odrodu Topaz mám naštepenú na viacerych podpníkoch, najdlhšie vydržia plody zo starých vysokokmenov, sú síce menšie ale chuťovo vynikajúce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.133 (?), 30.11.2017 13:40

První úroda, nejspíše velké plody a sklizené spíše později než včas, to by mohlo do debaty také zaznít. Ono si to s dobou sedne. S blaníkem nenám zkušenosti, ale Lipno přes Vánoce vydrží. Ono je takové voňavé, "smetanové", jemňounké, není to žádná křupka ani hned po sklizni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.12 (?), 30.11.2017 14:53

Obě jablka nejsou nijak dlouhodobě skladovatelná, u mě Blaník vydrží ještě o něco déle než Lipno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 30.11.2017 14:58

Až do příchodu mrazů, je lepší skladovat jabka a hrušky venku, někde na severovýchodní straně, kam nesvítí slunce. Právě proto, že ve sklepě bývá na podzim ještě dost teplo,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.12 (?), 30.11.2017 16:06

Mám stejnou zkušenost. Ovoce uložené ve stodole vypadá v tuto dobu jako čerstvě utržené. Ve sklepě rychleji zraje i víc hnije.
   Problém je ochrana před hlodavci. Mně se osvedčilo postavit komín z beden na 4 zavařovací sklenice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 3.12.2017 21:06

I já jsem dospěl k poznatku, že ovoce, respektíve jablka a hrušky zrájí ve sklepě mnohem rychleji než venku, na čerstvém vzduchu.Část úrody proto ponechávám venku pod střechou, říkejme tomu pod pergolou, nebo zahradním posezením a sklízím je až s nástupem mrazů.Stále čerstvý venkovní kolující vzduch zabraňuje houbovým sporům, aby se hromadily v blízkosti plodů, tím je zároveň chráním proti chorobám.Dělám to tak jen do prvních větších mrazů.Když nastanou teploty nišší než -5°C pak není zbytí, a naskladním je do sklepa.Tímto venkovním pozdržením prodloužím účinnou skladovatelnost ovoce ve sklepě.

Ve sklepních uzavřených prostorách s minimem proudicího vzduchu, který proniká do prostoru sklepa malým venkovním okénkem ovoce zraje rychleji i z důvodu etylénu uvolnujicího se z uskladněných plodů.Je např. známý jev, který se praktikuje, když někdo chce aby mu rychleji dozrávala rajčata, je přidat do uzavřeného prostoru k jablkám.

Polovina sklizně, která je nějaký čas ve sklepě delší dobu nyní vykazuje určitou větší míru vyzrání, nebo i sesychání dužiny skrze výpary slupkou, než druhá polovina sklizně, která byla do dnešních dnů venku.Tyto plody jsou velmi vitální, a mají napruženou dužinu, slupku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.190 (?), 4.12.2017 18:06

Přeji pěkný den.

V předcházejících příspěvcích bylo mnoho správných podnětů. Takže jen krátce. Odrůdy Blaník ani Lipno rozhodně nejsou odrůdy, vhodné pro dlouhodobé skladování. To, že v pomologiích jsou uváděny jako zimní, to je často zavádějící. Z pěti set metrů mohou být. U mne / 330 m / jsou nejlepší přímo ze stromu od konce září do konce října. Samozřejmně záleží, jak máte vychlazený sklep. A ruku na srdce. Kdo tam máte počátkem října do pěti stupňů? Chtěl bych ještě upozornit, že letos všechny odrůdy měly sklizňovou zralost o dva týdny dříve, než jiné roky. Asi vlivem horkého léta.Takže jsme měli je také dříve sklízet, než jindy. A jako poslední připomínka. Vlivem jarních mrazíků v dubnu byla úroda u mne značně redukována. Plodnost byla výrazně větší, zároveń plody byly pěkně velké. Určitě se na tom podílel nadbytek vláhy před sklizni. Čím větší plody, tím říidší dužina a kratší skladovatelnost. Takže i do středních poloh volit lépe skladovatelnou odrůdu jako třeba Admirál a podobně. Mám obavy, aby vysoké teploty v létě nebyl pouze přechodný jev. Na druhé straně zase můžeme i ve středních polohách pěstovat odrůdy, které v minulosti nikdy nedozrály. U mne třeba Beni Shogun.

Mirek Přasličák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika