Moučnatost jabloní



KarelJM - (33) - 142.2 (?)
29.11.2017 20:13

Právě toho jsem se u těchto odrůd obával, takže jsem raději nasadil Sirius a letos Admirál, dříve taky Roselu a Delor.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.11.2017 13:20

To nám můžete sdělit, co je nového v zahradnictví Kruh u Jilemnice. smiley Z hlediska příroních krás, máte moc pěkné místo k životu. Myslím u té Jilemnice. Přihřeju si svoji polívčičku a zmíním se opět, stejně jako pan Hasman, o Bláhovu oranžovém, které sice nemá moc velké plody, za to by mohlo být v chuti spolehlivější ve vyšších polohách než Kidds Orange. Píšete o Zvonkovém a to mně tedy odjakživa moc chutná. Velikost plodů bych neřešil, hlavně jestli má tu svoji typickou dužninu a nenapodobitelnou, svěží, specificky navinule sladkou chuť. Ve vyšších polohách může být kyselejší, což by možná nevyhovovalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KarelJM - (33) - 142.2 (?), 29.11.2017 20:13

Právě toho jsem se u těchto odrůd obával, takže jsem raději nasadil Sirius a letos Admirál, dříve taky Roselu a Delor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 21.62 (?), 30.11.2017 13:07

Slaborastuce podpníky výrazne skracujú skladovateľnosť jablk. Odrodu Topaz mám naštepenú na viacerych podpníkoch, najdlhšie vydržia plody zo starých vysokokmenov, sú síce menšie ale chuťovo vynikajúce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.133 (?), 30.11.2017 13:40

První úroda, nejspíše velké plody a sklizené spíše později než včas, to by mohlo do debaty také zaznít. Ono si to s dobou sedne. S blaníkem nenám zkušenosti, ale Lipno přes Vánoce vydrží. Ono je takové voňavé, "smetanové", jemňounké, není to žádná křupka ani hned po sklizni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.12 (?), 30.11.2017 14:53

Obě jablka nejsou nijak dlouhodobě skladovatelná, u mě Blaník vydrží ještě o něco déle než Lipno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.11.2017 14:58

Až do příchodu mrazů, je lepší skladovat jabka a hrušky venku, někde na severovýchodní straně, kam nesvítí slunce. Právě proto, že ve sklepě bývá na podzim ještě dost teplo,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.12 (?), 30.11.2017 16:06

Mám stejnou zkušenost. Ovoce uložené ve stodole vypadá v tuto dobu jako čerstvě utržené. Ve sklepě rychleji zraje i víc hnije.
   Problém je ochrana před hlodavci. Mně se osvedčilo postavit komín z beden na 4 zavařovací sklenice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 3.12.2017 21:06

I já jsem dospěl k poznatku, že ovoce, respektíve jablka a hrušky zrájí ve sklepě mnohem rychleji než venku, na čerstvém vzduchu.Část úrody proto ponechávám venku pod střechou, říkejme tomu pod pergolou, nebo zahradním posezením a sklízím je až s nástupem mrazů.Stále čerstvý venkovní kolující vzduch zabraňuje houbovým sporům, aby se hromadily v blízkosti plodů, tím je zároveň chráním proti chorobám.Dělám to tak jen do prvních větších mrazů.Když nastanou teploty nišší než -5°C pak není zbytí, a naskladním je do sklepa.Tímto venkovním pozdržením prodloužím účinnou skladovatelnost ovoce ve sklepě.

Ve sklepních uzavřených prostorách s minimem proudicího vzduchu, který proniká do prostoru sklepa malým venkovním okénkem ovoce zraje rychleji i z důvodu etylénu uvolnujicího se z uskladněných plodů.Je např. známý jev, který se praktikuje, když někdo chce aby mu rychleji dozrávala rajčata, je přidat do uzavřeného prostoru k jablkám.

Polovina sklizně, která je nějaký čas ve sklepě delší dobu nyní vykazuje určitou větší míru vyzrání, nebo i sesychání dužiny skrze výpary slupkou, než druhá polovina sklizně, která byla do dnešních dnů venku.Tyto plody jsou velmi vitální, a mají napruženou dužinu, slupku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.190 (?), 4.12.2017 18:06

Přeji pěkný den.

V předcházejících příspěvcích bylo mnoho správných podnětů. Takže jen krátce. Odrůdy Blaník ani Lipno rozhodně nejsou odrůdy, vhodné pro dlouhodobé skladování. To, že v pomologiích jsou uváděny jako zimní, to je často zavádějící. Z pěti set metrů mohou být. U mne / 330 m / jsou nejlepší přímo ze stromu od konce září do konce října. Samozřejmně záleží, jak máte vychlazený sklep. A ruku na srdce. Kdo tam máte počátkem října do pěti stupňů? Chtěl bych ještě upozornit, že letos všechny odrůdy měly sklizňovou zralost o dva týdny dříve, než jiné roky. Asi vlivem horkého léta.Takže jsme měli je také dříve sklízet, než jindy. A jako poslední připomínka. Vlivem jarních mrazíků v dubnu byla úroda u mne značně redukována. Plodnost byla výrazně větší, zároveń plody byly pěkně velké. Určitě se na tom podílel nadbytek vláhy před sklizni. Čím větší plody, tím říidší dužina a kratší skladovatelnost. Takže i do středních poloh volit lépe skladovatelnou odrůdu jako třeba Admirál a podobně. Mám obavy, aby vysoké teploty v létě nebyl pouze přechodný jev. Na druhé straně zase můžeme i ve středních polohách pěstovat odrůdy, které v minulosti nikdy nedozrály. U mne třeba Beni Shogun.

Mirek Přasličák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika