Moučnatost jabloní



Stránky: 1,  2   
Milom - (3) - 228.52 (?) 
29.11.2017 16:02, zobrazeno: 9341x

Letos jsem sklidil první úrody znových jabloní BLANÍK a LIPNO. Přesto, že mají deklarovanou konzumnn zralost až do ledna a února, už teď se nedají, kvůli moučnatosti konzumovat. Poradíte mi, kde je chyba? Odrůda? Uskladnění? 

Pro doplnění : sklízel jsem je kolem 10. 10., nadm výška 450 m, uskladnění venkovský sklep s vysokou vlhostí a stálou teplotou 8 - 10°C.

Děkuji všem za radu (než je na jaře ze vzteku obě vykopu)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 29.11.2017 16:11

Asi je to pořád vysoká teplota-výběrové kusy zabalte do fajnového papíru...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 254.170 (?), 29.11.2017 16:42

Škoda vykopávat. Raději zkuste přeroubovat na odrůdy s větší výdrží. Happy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 29.145 (?), 29.11.2017 16:43

Vztek není na místě. Blaník sklízím okolo 20. září, jeho skladovatelnost je maximálně do konce roku. Stačí se smířit s tím, že se jedná o podzimní odrůdu. S Lipnem nemám žádné zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milom - (3) - 228.52 (?), 29.11.2017 17:28

Díky za rychlou reakci a odpověď. Jabloň jsem vybral podle "Databáze odrůd ovocných plodin" na Internetu, kde u Blaníku píší : sklizeň je koncem září, konzumně dozrává v prosinci, dá se skladovat do února až března!! Evidentně to není pravda, moučnatět začalo někdy v polovině listopadu. Můžete mi poradit nějaké skutečné zimní nebo pozdně zimní, rezistetní jablko, které byste i z hlediska chuti doporučil? Podle Internetu je to např OPÁL, GOLDSTAR, TOPAZ, ROZELA, RUCLA, HELIODOR... ale nechci zase naletět.

Díky!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 173.242 (?), 29.11.2017 17:39

Admiral :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 29.145 (?), 29.11.2017 18:10

Dlouhou uchovatelnost (březen - duben) s dobrou chutí dosáhnete s odrůdami Goldstar, Topaz, Bláhovo oranžové, Berlepschova r., Boskoopské č., Angold, Melrose atd. bez problémů. Nerozhlížejte se jen mezi rezistenty. Sama nadmořská výška mi nic moc neřekne. Pro přesnější radu potřebuji znát bližší informace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 29.11.2017 19:01

Předčasné dozrání - moučnatění nemusí být způsobeny jen odrůdou, vyšší teplotou či pozdní sklizní. Roli hraje i cirkulace vzduchu ve sklepě. Je-li sklep malý, plný ovoce a větrání nedostatečné,  dozrání se urychlí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 29.145 (?), 29.11.2017 19:31

Souhlas, jenže Blaník jsem skladoval ve vlhkém opukovém sklepě 5 x 7m, dobře větraném, přičemž skladovatelnost byla stejná jako v provizorním zahradním sklípku pod chatou. Blaník a Rajka u mě nedosahují deklarované uchovatelnosti ani náhodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milom - (3) - 228.52 (?), 30.11.2017 11:18

Dobrý den, díky za odpověď a za radu. Doplňuji - zahrada je u Jilemnice v Podkrokonoší. Pěstoval jsem tam např Spartan (ale trpěl strupovitostí), Kid´s Orange, z novějších odrůd podzimní Petru. Nově mám také Zvonkové, ale tomu se moc nedaří - vyholuje a má malé plody.

Ještě jednou díky za pomoc. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika