MM 106



host - 29.59 (?)
4.12.2011 10:36

    Někdy stačí úzký proužek ještě zdravé kůry k záchraně napadeného stromu. U tohoto Topazu zůstala po odstranění shnilého místa snad jen desetina zdravého obvodu a přesto přežil. Hnilobu jsem zjistil začátkem zimy a tak jsem kmen po ošetření chránil před mrazem a na jaře korunu víc prořezal. V létě jsem protrhal i daleko víc plody než obvykle. V dalších letech strom už rostl a plodil uspokojivě. Bude trvat snad dalších 6 let než se celý obvod kmene uzavře.  Hora.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 1.12.2011 18:54

S příspěvkem p. Kafky souhlasím. Můj první Topaz na MM 1O6 mi odešel na krčkovou hnilobu. Zavinil jsem si to sám - nevhodné stanoviště a vnuk to přehnal se zaléváním (z hadice). Některé slabě rostoucí odrůdy mám i na MM106 v tvaru štíhlého vřetene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.59 (?), 4.12.2011 10:36

    Někdy stačí úzký proužek ještě zdravé kůry k záchraně napadeného stromu. U tohoto Topazu zůstala po odstranění shnilého místa snad jen desetina zdravého obvodu a přesto přežil. Hnilobu jsem zjistil začátkem zimy a tak jsem kmen po ošetření chránil před mrazem a na jaře korunu víc prořezal. V létě jsem protrhal i daleko víc plody než obvykle. V dalších letech strom už rostl a plodil uspokojivě. Bude trvat snad dalších 6 let než se celý obvod kmene uzavře.  Hora.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.59 (?), 4.12.2011 10:47

    Napadený Topaz po 6ti letech.

Kmen Topazu 6let po ošetření
Kmen Topazu 6let po ošetření
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.12.2011 11:25

Tak tenhle experiment a snahu o záchranou stromku oceňuji. Nemáte obavu, že se stromek může časem pod náporem větru zlomit? Má stromek nějakou oporu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.59 (?), 4.12.2011 15:33

    Strom jsem si přivez z litoměřické Sempry v době když se o Topazu skoro nic nevědělo a mně tenkrát nezajímalo ani na jaké je podnoži. Oporu měl v útlém mládí ale později a ani v dnešní rekonvalescenci mi připadá, že stojí pevně. Navíc mezi domy nehrozí nárazový vítr.  Hora.

Topaz koncem října 004.JPG
Topaz koncem října 004.JPG
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.12.2011 15:46

Stromek vypadá zdravě a vitálně, Gratuluji k úspěšné záchraně. Z původního snímku nebylo zřejmé, jak vysoký má kmínek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 4.12.2011 17:32

Já si nemyslím, že ten stromek je zcela zachráněný. Je tam hodně poškozeného pletiva. A i když strom ránu zavalí, v poškozeném dřevě může klidně probíhat hnilobný proces, který se může jednou projevit tím, že se strom v tom místě poškození zlomí. Ale je jasné, že mu to nepřeju. jen jsem takových už viděl celkem dost. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 4.12.2011 18:02

Ono jde totiž o to, že odstraněním hnijící nekrotické kůry kambia a dřeva neodstraníme příčinu, která k hnilobě (rakovině, nekróze) vedla. Tedy špatné stanoviště, hladina spodní vody, těžká půda, přemokření, časté mrazy, atd. Pokud se jedná o škodlivého činitele, který se již nebude opakovat (např. okus zvěří) stačí skutečně malý kousek zdravého kmínku a stromek to přežije a časem zahojí. V těch ostatních případech, jak píše p. Stanislaw, to stromek často "nerozdýchá", příp se poškození objeví o kus vedle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 4.12.2011 18:20

Šance na přežití je dost velká, ještě bych oškrabal na dřevě ten zbytek nekrózy a všechno důkladně zavoskoval nebo zabalzámoval, aby se tam nedostával sníh a voda.Kratší životnost takového jedince lze ale předpokládat. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 5.12.2011 13:54

A co tzv. "přemostění" (třeba po okusu)? Funguje to? Zkoušel jste to někdo někdy? Ď. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika