MM 106



host - 29.59 (?)
4.12.2011 10:47

    Napadený Topaz po 6ti letech.

Kmen Topazu 6let po ošetření
Kmen Topazu 6let po ošetření
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 1.12.2011 18:54

S příspěvkem p. Kafky souhlasím. Můj první Topaz na MM 1O6 mi odešel na krčkovou hnilobu. Zavinil jsem si to sám - nevhodné stanoviště a vnuk to přehnal se zaléváním (z hadice). Některé slabě rostoucí odrůdy mám i na MM106 v tvaru štíhlého vřetene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.59 (?), 4.12.2011 10:36

    Někdy stačí úzký proužek ještě zdravé kůry k záchraně napadeného stromu. U tohoto Topazu zůstala po odstranění shnilého místa snad jen desetina zdravého obvodu a přesto přežil. Hnilobu jsem zjistil začátkem zimy a tak jsem kmen po ošetření chránil před mrazem a na jaře korunu víc prořezal. V létě jsem protrhal i daleko víc plody než obvykle. V dalších letech strom už rostl a plodil uspokojivě. Bude trvat snad dalších 6 let než se celý obvod kmene uzavře.  Hora.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.59 (?), 4.12.2011 10:47

    Napadený Topaz po 6ti letech.

Kmen Topazu 6let po ošetření
Kmen Topazu 6let po ošetření
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.12.2011 11:25

Tak tenhle experiment a snahu o záchranou stromku oceňuji. Nemáte obavu, že se stromek může časem pod náporem větru zlomit? Má stromek nějakou oporu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.59 (?), 4.12.2011 15:33

    Strom jsem si přivez z litoměřické Sempry v době když se o Topazu skoro nic nevědělo a mně tenkrát nezajímalo ani na jaké je podnoži. Oporu měl v útlém mládí ale později a ani v dnešní rekonvalescenci mi připadá, že stojí pevně. Navíc mezi domy nehrozí nárazový vítr.  Hora.

Topaz koncem října 004.JPG
Topaz koncem října 004.JPG
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.12.2011 15:46

Stromek vypadá zdravě a vitálně, Gratuluji k úspěšné záchraně. Z původního snímku nebylo zřejmé, jak vysoký má kmínek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 4.12.2011 17:32

Já si nemyslím, že ten stromek je zcela zachráněný. Je tam hodně poškozeného pletiva. A i když strom ránu zavalí, v poškozeném dřevě může klidně probíhat hnilobný proces, který se může jednou projevit tím, že se strom v tom místě poškození zlomí. Ale je jasné, že mu to nepřeju. jen jsem takových už viděl celkem dost. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 4.12.2011 18:02

Ono jde totiž o to, že odstraněním hnijící nekrotické kůry kambia a dřeva neodstraníme příčinu, která k hnilobě (rakovině, nekróze) vedla. Tedy špatné stanoviště, hladina spodní vody, těžká půda, přemokření, časté mrazy, atd. Pokud se jedná o škodlivého činitele, který se již nebude opakovat (např. okus zvěří) stačí skutečně malý kousek zdravého kmínku a stromek to přežije a časem zahojí. V těch ostatních případech, jak píše p. Stanislaw, to stromek často "nerozdýchá", příp se poškození objeví o kus vedle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 4.12.2011 18:20

Šance na přežití je dost velká, ještě bych oškrabal na dřevě ten zbytek nekrózy a všechno důkladně zavoskoval nebo zabalzámoval, aby se tam nedostával sníh a voda.Kratší životnost takového jedince lze ale předpokládat. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 5.12.2011 13:54

A co tzv. "přemostění" (třeba po okusu)? Funguje to? Zkoušel jste to někdo někdy? Ď. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika