MM 106



host - 226.194 (?)
1.12.2011 17:51

Zdravím všechny, k tématu MM 106, mám toto: Podnož MM 106 je podnoží pro zahrádkáře, po pěti letech nepotřebuje oporu, ani herbicidní úhor a dá se z toho udělat jak volně rostoucí zárksek tak i čtvtkmen a i vysokokmen. Kotví v půdě lépe než M26. Je to podnož co do vzrůstnosti asi tak 75% semenáče. Je odolná mšici krvavé, narozdíl od M26ky ale spolu s ní a nebo možná i více než M 26 je háklivá na límcovou hnilobu, krčkou spálu(Phytophtora cactorum), pro kterou je předpokladem těžká, studená a zamokřená půda. Obzvláště glostry a topazy na tom odcházejí. Příznaky jsou jasné, listí na stromu buď vadne a nebo na podzim předčasně zrudne. Na jaře už mrtvý stromek nevyraší, Dá se u podzimních příznaků daná umírající odrůda zachovat pouze prostřednictvím odebraných roubů. M9 je k oné chorobě odolná. Stejně tak M7 i MM111. Podnož M25, která je v obodobných růstových relacích jako M7 a MM106 mě zatím není známa svými zdravotními vlastnostmi.

Juraj Kafka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 20.11.2011 21:23

Může taky dojít k záměně visačky, podnože,a v domění, že vlastníme konkrétní typ podnože tomu tak nebude.Mám na zahradě dvě jabloně u kterých by to tak mohlo být.Obě jsou na M26,zatímco u první je to klasický stromeček vitální, dobře rostlý, bohatý kořenový systém, u druhé na té samé deklarované podnoži by jeden řekl, že je snad na J-TE-E -slabý, kořeny vlásečnicové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 21.11.2011 8:35

Někdy při nákupu pomůže srovnávací zkouška.Pokud nejsou stromky jabloní přeschlé (věčnou manipulací)je dobré zkusit lámavost kořínků.Ohnutím kořínku dojde u podnoží k nestejnému lomu podle typu podnože.Ty nejzakralejší mají téměř kolmý lom a směrem k bujnějším kořínek praská, ale nezlomí se.Nedávno jsem koupil jablůňku s kmenem o průměru 5 cm a podnož vykazovala znaky tak pro M9.Vzal jsem ji, chci mít vysoký strom.Podaří se mně to "utopením" místa srůstu.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.11.2011 17:28

Všeobecně se u podnože M 26 doporučuje trvalá opora, protože její kořenový systém je křehký. Na M 26 mám např. Sirius, druhým rokem po výsadbě měl jeden plod, třetím rokem košík. Také letos byla násada velice pěkná, ale plůdky zmrzly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 181.87 (?), 21.11.2011 18:26
Dúfam, že Orion na M26 na jar konečne riadne zakvitne. Pestujem jabloň v tvare palmety na drôtenke, takže nároky na oporu nie sú až tak veľké. M26 mi korení veľmi solídne. Navyše Orion je triploidný, takže stromček má vitálny rast. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.11.2011 21:03

Pokud máte palmetu na drátěnce, tak je to vyřešené. To, že Vám Orion v 2. roce nekvetl, bych neviděl nijak černě. Druhým rokem po výsadbě mi nezaplodilo už více odrůd (podnože M9, J-TE-E i M26).

 Na druhou stranu pro mě zůstalo záhadou, že 2 leté vřeteno Sir Prize dalo košík plodů a že jeho plůdky v květnu nezmrzly. Na rozdíl od drtivé většiny ostatního ovoce na zahradě! A Sir Prize je také triploidní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 181.87 (?), 21.11.2011 21:37
Sir Prize bude zrejme kvalitná sorta. Tento kultivar predávajú aj v záhradníctve v Strážnici. Orion z Fytosu som kúpil pred 3 rokmi v Uh. Hradišti. Nebolo vtedy jednoduché zohnať novinky zo Střížovic. Veľmi som chcel Lunu, Rozelu a Red Topaz, ale nič z toho majiteľ predajne z Plzne nedoviezol, aj keď som ho v predstihu telefonicky a mailom prosil. Tak som od neho ako náplasť zobral aspoň Orion. Stromček vyzerá veľmi pekne a čiste- bez jedinej chybičky. Okrem toho, že nerodí. Už má naozaj najvyšší čas, aby ukázal svoje "kvality". Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 21.11.2011 21:50

No a od té doby už jste sehnal pane Pal'o spomínané odrudy?Mě se podařilo je sehnat letos na jaře u jedné nejmenovaného zahradnictví na webu.Rozela, Redtopaz,Sirius, Blaník na M26.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 21.11.2011 22:26

Pane Paľo, pokud ještě sháníte Vámi jmenované odrůdy, mohu Vám nastříhat rouby. /Rozela nám letos poprvé zarodila a byla překvapivě chutná, byť v našich podmínkách plně nedozrála. Ostatní ještě nezarodily./

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 181.87 (?), 21.11.2011 23:00
Veľmi pekne Vám ďakujem, ste milý. Podarilo sa mi cez zimu prostredníctvom kamaráta z Hanej zohnať vrúble Red Topaz, Lipno, Rozela, Ametyst... tak som s nimi na jar prevrúbľoval Pink Lady, Galu, Braeburn a takisto kde sa dalo aj do Floriny, Rajky v ovocnej stene. Viem, je to mišmaš, ale miesto na sadenie nových stromkov už nie je. Otestujem a uvidím. Veľmi bujne mi na MM104 rastie Melodia. Už má za tých pár rokov kmeň ako noha. Aj plody sú obrovské, ale je ich málo. Možno pôjde časom "pod nôž". Práve na to sú tieto navrúbľované vzorky dobré, aby som otestoval, ktorému rezistentu sa v naších podmienkach najviac darí a ostáva v pivnici dlho svieži. Lunu som vrúbľoval vlani, kvitnúť by mala na jar. Ešte raz moc ďakujem! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.194 (?), 1.12.2011 17:51

Zdravím všechny, k tématu MM 106, mám toto: Podnož MM 106 je podnoží pro zahrádkáře, po pěti letech nepotřebuje oporu, ani herbicidní úhor a dá se z toho udělat jak volně rostoucí zárksek tak i čtvtkmen a i vysokokmen. Kotví v půdě lépe než M26. Je to podnož co do vzrůstnosti asi tak 75% semenáče. Je odolná mšici krvavé, narozdíl od M26ky ale spolu s ní a nebo možná i více než M 26 je háklivá na límcovou hnilobu, krčkou spálu(Phytophtora cactorum), pro kterou je předpokladem těžká, studená a zamokřená půda. Obzvláště glostry a topazy na tom odcházejí. Příznaky jsou jasné, listí na stromu buď vadne a nebo na podzim předčasně zrudne. Na jaře už mrtvý stromek nevyraší, Dá se u podzimních příznaků daná umírající odrůda zachovat pouze prostřednictvím odebraných roubů. M9 je k oné chorobě odolná. Stejně tak M7 i MM111. Podnož M25, která je v obodobných růstových relacích jako M7 a MM106 mě zatím není známa svými zdravotními vlastnostmi.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika