Merkur



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?) 
12.10.2015 11:30

Ochutnal jsem červivý, předčasně uzrálý plod Merkuru. Mám tušení, že tato odrůda se stane mojí novou "srdeční záležitostí".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
88zajo - (1) - 101.2 (?), 29.12.2015 16:15

Merkur u nás na Záhorí neskutočne sladký s oranžovou dužinou.Suseda jej hovorí džúsové jablko.Na tvorročnom stromčeku cca 30 kg stredne velkých plodov, ale nutnosť urobit prebierku!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 3.3.2016 14:31

Vybarvování Merkuru z loňského roku.

Merkur 1.sprna
Merkur 1.sprna
Merkur 1. září
Merkur 1. září
Merkur 1. října
Merkur 1. října
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 6.3.2016 8:43

Tak to Vám závidím, u mňa Merkur dozrieva už začiatkom septembra. Zrejme je to dané polohou, u nás na juhozápade Slovenska to už občas pripomína subtrópy. Merkur je výborný, myslím že zaplnil určitú medzeru v sortimente (časom dozrievania, výzorom i chuťou), za nedostatok považujem že plody majú tendenciu padať zo stromu, najmä ak ich chcete nechať dozrieť na strome. Tiež sa mi objavila striedavá rodivosť, ale asi som len podcenil prebierku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 9.4.2016 8:23

Teraz pôjdem trochu s kožou na trh a očakávam (oprávnenú) kritiku od skúsených pestovateľov. Občas sa snažím vo svojej záhrade vybočiť z odporúčaných koľají (postupov) a trochu experimentovať. Väčšinou to dopadne neslávne.  Všeobecne sa traduje (ak to veľmi zjednoduším) že jablone rodia najlepšie na konároch ktoré rastú vodorovne alebo mierne šikmo nahor, a ťažko rodia na kolmo rastúcich konároch. Počas môjho pobytu v Dánsku som videl výsadby jabloní systémom Tatura-Trellis (nebudem to tu rozvádzať, ale pri ňom jablone rodia na dvojkmeni v tvare Y rastúcom vo veľmi ostrom uhle nahor). Na 2 fotkách je stromček Merkuru zasadený v r.2012 na M-26. Áno - tvarovo je hrozný, v podstate sú to 4 takmer kolmo nahor rastúce hlavné konáre. Chcel by som vyskúšať rodivosť na takto tvarovanom strome. Zdá sa mi, že niektoré nové odrody (Merkur, Karneval,Heliodor) dobre obrastajú krátkymi rodivými výhonmi aj na kolmo rastúcich konároch a nasadzujú tu kvetné puky. Pri vyhoľujúcich odrodách ako je Rubín, Bohemia,Rubinola by takýto postup bol už dopredu nezmyselný. Stromček teraz vstupuje do rodivosti, tieto fotky sú na začiatku kvitnutia. Pokúsim sa priebežne dokumentovať ďalší priebeh až do zberu plodov. Možno (asi) to bude fiasko, obávam sa najmä toho že v dôsledku prílišnej hustoty konárov sa plody dobre nevyfarbia. Uvidíme. Chcel by som poprosiť o Vaše skúsenosti, čo sa týka rodivosti na kolmejšia rastúcich konároch, vyhoľovania konárov a prípadne Vašich "netradičných tvarov" jabloní. Ďakujem.

Merkur
Merkur
Merkur
Merkur
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 9.4.2016 10:09

Na kolměji rostoucích konárov rodí dobře spurtypové odrůdy. U mě to je, třeba,Starkresa.
Jestli si to dobře pamatuji, tak na takovýchto konároch rodíval i Spartan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.4.2016 10:10

Inkriminovaný Merkur teraz už v plnom kvete (fotené 15.4.2016).

Pridávam ešte foto Karnevalu na MM-111, zdá sa že silné kolmo nahor rastúce konáre dobre obrastajú plodonosným drevom a bohato nasadzujú kvetné puky.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 16.4.2016 11:59

Nádhera. Dokázal by jste popsat chuť Merkuru, pane Ivane? Je příliš sladká? Pan Vysloužil psal, že je hlavně taková v teplých polohách. Je to něco jako Pinova? Nebo je přece jen poněkud plnější a aromatičtější?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.4.2016 12:15

Pokúsim sa, ale chuť je jeden zo zmyslov a preto je subjektívna... V chuti Merkuru podľa mňa prevláda sladkosť, ale nie je nepríjemne dominujúca alebo fádna. Naopak, Merkur je osviežujúci a aj dosť šťavnatý (v tomto sa prejavuje ten Topaz ako jeden z rodičov). Kupodivu sa dá konzumovať ihneď po zbere, nepotrebuje čas na "doladenie". Dužina je jemne sfarbená do oranžova, trochu ako u Rubinoly, čo mi vyhovuje (neviem prečo ale úplne biela dužina jablka mi akosi prekáža). Tie "meruňky" tam naozaj asi nie sú, ale pán Vysloužil to presne vystihol - ak túžim po "meruňkovej" chuti tak si dám "meruňku"...Jablko je jablko a od neho očakávam jablkovú chuť.   Porovnanie s Pinovou nebude v mojom prípade objektívne, pretože mne Pinova jednuducho nevyhovuje, pripadá mi niekedy "repovitá", ale opakujem - je to otázka vkusu. U mňa Merkur chuťovo Pinovu prekonáva, tá má zasa ale iné prednosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 16.4.2016 21:55

Loni na podzim jsem zasadil tři Merkury, které měly založeny korunku moc nízko. Proto jsem z nich udělal špičáky a teď mě zarazilo, že u všech výhonů na kmínku je i květní pupen. To jsem ještě u žádné jabloně neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika