Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Teraz pôjdem trochu s kožou na trh a očakávam (oprávnenú) kritiku od skúsených pestovateľov. Občas sa snažím vo svojej záhrade vybočiť z odporúčaných koľají (postupov) a trochu experimentovať. Väčšinou to dopadne neslávne.  Všeobecne sa traduje (ak to veľmi zjednoduším) že jablone rodia najlepšie na konároch ktoré rastú vodorovne alebo mierne šikmo nahor, a ťažko rodia na kolmo rastúcich konároch. Počas môjho pobytu v Dánsku som videl výsadby jabloní systémom Tatura-Trellis (nebudem to tu rozvádzať, ale pri ňom jablone rodia na dvojkmeni v tvare Y rastúcom vo veľmi ostrom uhle nahor). Na 2 fotkách je stromček Merkuru zasadený v r.2012 na M-26. Áno - tvarovo je hrozný, v podstate sú to 4 takmer kolmo nahor rastúce hlavné konáre. Chcel by som vyskúšať rodivosť na takto tvarovanom strome. Zdá sa mi, že niektoré nové odrody (Merkur, Karneval,Heliodor) dobre obrastajú krátkymi rodivými výhonmi aj na kolmo rastúcich konároch a nasadzujú tu kvetné puky. Pri vyhoľujúcich odrodách ako je Rubín, Bohemia,Rubinola by takýto postup bol už dopredu nezmyselný. Stromček teraz vstupuje do rodivosti, tieto fotky sú na začiatku kvitnutia. Pokúsim sa priebežne dokumentovať ďalší priebeh až do zberu plodov. Možno (asi) to bude fiasko, obávam sa najmä toho že v dôsledku prílišnej hustoty konárov sa plody dobre nevyfarbia. Uvidíme. Chcel by som poprosiť o Vaše skúsenosti, čo sa týka rodivosti na kolmejšia rastúcich konároch, vyhoľovania konárov a prípadne Vašich "netradičných tvarov" jabloní. Ďakujem.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika