Malinové hornokrajské



host - 248.159 (?)
19.9.2021 22:13

Mám ho ráda, škoda, že brzy moučnatí. Mívali jsme ho na zahrádce, když jsem byla malá, tak jsem ho chtěla znovu. Napoprvé mi místo hornokrajského poslali holovouský, teď mám dvouletý nový stromek, tak snad to konečně bude on, podle růstu to na něj vypadá (ten holovouský rostl strašně moc, bylo mi to divné).  Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 9.9.2021 11:47, zobrazeno: 2243x

Myslím si, že tato stará zapomenutá odrůda by si zasloužila samostatný oddíl. Možná jí má na zahrádce víc pěstitelů. Jak píše Kamenický, Kohout v poválečném Atlase tržních odrůd ovoce, je to otužilá odrůda, hodí se i do vyšších poloh (já ji pěstuji 20 let v 640mnm), plodí záhy po výsadbě. Netrpí chorobami. Plody 200g a více, krásně tmavě červeně až fialově vybarvené, s ojíněním, malinovou příchutí, vydrží do vánoc. Já ji pěstuji s úspěchem na vysokokmeni i M9. Walter




Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 104.254 (?), 19.9.2021 20:32

Souhlasím, zasloužila. Jenže neoživené vlákno odroluje dolů a nikdo si jej nevšimne. Malinové (asi je to ono, popisu odpovídá, nejsem si však jistý, u nás se mu říkalo "sladké") jsem v zimě narouboval z odcházejícího starého stromu. Tak se těším, až za pár let zaplodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.10 (?), 19.9.2021 20:48

nevadí, jednou za čas téma opráším, aby bylo v povědomí. Kdo tohle jablko má na zahradě, určitě se s ním nebude loučit. Například strupovitost malináči sice napadne nějaké listy, ale plody vydrží a slupka jim nepopraská. Měl ho na zahradě můj děda. Tahle odrůda byla první, kterou jsem narouboval, před 35 lety na vysokokmen Panenského. Ten strom už stářím odešel, ale místo něj plodí další, mladší, převážně na M9. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.159 (?), 19.9.2021 22:13

Mám ho ráda, škoda, že brzy moučnatí. Mívali jsme ho na zahrádce, když jsem byla malá, tak jsem ho chtěla znovu. Napoprvé mi místo hornokrajského poslali holovouský, teď mám dvouletý nový stromek, tak snad to konečně bude on, podle růstu to na něj vypadá (ten holovouský rostl strašně moc, bylo mi to divné).  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.103 (?), 16.9.2022 14:43

letošní úroda odrůdy Malinové hornokrajské na M9 štíhlých vřetenech byla vynikající. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.94 (?), 16.9.2022 21:50

Závidím... Ten můj stromek je opravdu hornokrajské, ale je malý a zatím měl jen 3 menší jablíčka na ukázku, nemá ideální místo. Už se těším, až povyroste a začne víc plodit cheeky. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.10 (?), 21.9.2023 8:22

Tak doufám, paní Lído, že letošní úroda malináče, jak mu u nás říkáme, už byla skvělá. U mě bude mít tohle starší skvělé, nádherně zabarvené, podzimní jablko vždy dveře otevřené. Walter

Malinové Hornokrajské
Malinové Hornokrajské
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.102 (?), 21.9.2023 20:10

U nás je letos jablek poskrovnu... Tak malou úrodu nepamatuji, na stromcích zůstalo tak po 2-3 plodech (pár jich sice naďobaly vosy, ale i předtím jich bylo málo). Vůbec letos se úroda ovoce nevydařila. Třešně, švestky ani jedna, rynglí asi 10ks, nektarinka 2ks, malá meruňka nic (květy zmrzly), hrušek je zatím na stromku asi 10ks, na jabloních po 2-3ks (i ten malináč), asi nejvíc plodů měla broskev, ty jsem i rozdávala, i když jsem ji letos nemusela prothávat. Ono v době, kdy stromy kvetly, buď mrzlo, nebo byla zima a pršelo.

Akorát by mne zajímalo, proč plané jabloně podél cesty k zahrádkám jsou obsypané plody tak, že visí jako smuteční vrby, a v osadě počítáme jablka na prstech...

Ještě, že aspoň drobného ovoce bylo dost.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika