Lze podsadit pod starou jabloň mladou jako náhradu?



host - 161.2 (?)
21.10.2019 13:25

Podobně jako v seznamce-foto více napovícheeky! Bylo by vhodné se staršímu stromu, který je dle Vás v nepohodě co nejvíce pověnovat stran vhodné výživy a hygieny, řezu, střihu... Potom by se nově zasazenému stromku na startu života lépe dařilo-mohly by nějaký čas spolu táhnout káruwink. Důležité je, aby to mládě mělo světlo, vodu, živiny a velikán poblíž na něj nesypal škůdce a chorobyenlightened. SPCH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 68.23 (?), 21.10.2019 8:01, zobrazeno: 4062x

Dobrý den,

ráda bych se poradila se zkušenějšími. Před domem máme letní jabloň - nejkrásnější a nejlepší slunčník na světě, je však velmi stará a od suchého léta 2018 je vidět, že již pomalu odchází. Je možné podsadit pod tuto jabloň (například 1  -1,5 m od jejího kmene) novou jablůňku a až tato povyroste, starou skácet? Vzhledem ke kořenovému systému předpokládám, že si budou zavazat kořeny a toto nebude možné, ale zajímal by mne názor či zkušenost z života.

Případně - bylo by tuto starou jabloň možné podsadit třeba mladou hrušní?

Děkuji velmi za vaše odpovědi a rady,

Lucie

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 21.10.2019 8:07

Větší strom "přepere" malý, bude mu ubírat živiny, vláhu a stínit. Jinými slovy - mladý stromek bude živořit. Bude vám obrůstat (kořeny i větve) z druhé strany, než je velká jabloň, takže bude dost nevyvážená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 68.23 (?), 21.10.2019 11:36

Děkuji vám, Petře. Myslíte, že to tak bude v případě jakéhokoliv stromu (který by pak dával stín), nehledě na to, zda je ovocný (ale žádné divoké exotiky) - snažím se najít možnost, jak pěstovat zároveň se starým stromem jeho náhradu. Pokud jabloň porazíme ihned. prostor se otevře a to už dozajista na dvorku "uschneme"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.14 (?), 21.10.2019 12:46

Ale to nelze takto řešit. Novému stromu určitou dlouhou dobu trvá, naž naroste do stínivé velikosti. A starý se musí skácet. Jediné řešení je nechat si tam firmou zasadit vzrosltý strom. Ale stínit hned asi taky nebude a nebude to fakt levné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 161.2 (?), 21.10.2019 13:25

Podobně jako v seznamce-foto více napovícheeky! Bylo by vhodné se staršímu stromu, který je dle Vás v nepohodě co nejvíce pověnovat stran vhodné výživy a hygieny, řezu, střihu... Potom by se nově zasazenému stromku na startu života lépe dařilo-mohly by nějaký čas spolu táhnout káruwink. Důležité je, aby to mládě mělo světlo, vodu, živiny a velikán poblíž na něj nesypal škůdce a chorobyenlightened. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 68.23 (?), 21.10.2019 14:53

Děkuji všem za reakce! Nikdy jsem takový experiment nedělala a proto jsou mi velmi cenné. Z logiky věci se kloním také k názoru, že to nelze, na druhou stranu se dívám okolo sebe, vidím malé semenáčky pod velkými stromy (pravda, pravda, ty tam zasadila příroda, je to vlastní miminko:-)), nyní jsem objevila pod velkou třešní semenáček lísky, roste si tam pěkně, zatím nu nic nechybí... a tak jsem přišla na tuto myšlenku. Asi to zkusím, o starou pečovat jako doposud a nový stromeček podsadím z jižní strany a zkusím jabloň či hrušeň do "drsnějších podmínek", v nabídce školky pana Bočka jsem zahlédla Batul, možná Ontário... Muškatelku. Kdyby se povedlo, dám vědět:-)) Naděje přeci umírá poslední a víra i hory přenáší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 35.28 (?), 21.10.2019 21:01
U hrušně je třeba mít poblíž i jinou hrušeň, kvůli opýlení a naopak nemít na blízku jalovec, kvůli rzi hrušňové, pokud tedy chcete i sklízet ovoce. Já zkusím udělat něco podobné jako Vy, jen s tím rozdílem, že se jedná o třešně a vzdálenost bude asi 3 metry od starého stromu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.103 (?), 21.10.2019 21:35

Hm, tak určitě se to povede. Má to však pár háčků. Jak už bylo řečeno, nový stromek se jen těžko bude prosazovat proti původnímu. Také bude trvat poměrně dlouho, než nabyde do rozměrů, aby mohl stínit plochu pod sebou. Vše může urychlit dřívější poražení původního stromu. Problém ale bude s výsadbou nového stromku do kořenového systému původního. Náhodně vyrašený semenáček to má jednodušší, neboť kořeny původního stromu prorůstá postupně. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 21.10.2019 21:43

Mám asi 70tiletou slivoň Viktorii, která už má nejlepší leta za sebou a postupně končí. Před lety ale z kořenů půl metru od kmenu vyrazil výmladek, na který jsem Viktorii narouboval. Dnes je stromek 3m vysoký, plodí 2.rokem a je plnohodnotnou náhradou původního stromu, který skončí možná už příští sezónu. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 21.10.2019 22:15

Koupil bych si stromek, nasadil do květináče (asi 7 litrů) druhý rok do většího, třetí rok do ještě většího. Čtvrtý rok starý vykopat a zasadit nový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika