Letní ranná jabloň



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 81.81 (?) 
25.3.2010 22:50

Teoreticky i prakticky to možné je.Tedy doprostřed koruny starého stromu asi ne, ale do mladého rostoucího stromu těch odrůd můžete přiroubovat klidně několik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 183.242 (?), 3.4.2010 20:01

Můžete nám napsat, která to nakonec vyhrála? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.238 (?), 5.5.2010 22:28

Prima je vynikající.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 5.5.2010 23:44

Pouze vzhledem a tím, že odolává strupovitostí a to úplně. Ale jinak je to podzimní jablko nevýrazné chuti a krátce skladovatelné. Mám ji ale už z větší části přeroubovanou na Matčino. To je také odolné ale navíc déle skladovatelné a mnohem chutnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 65.50 (?), 6.5.2010 8:25

Prima byla prvním rezistentem, který jsem před lety získal. Určitě sehrála důležitou roli ve šlechtění, ale (stejně jako Jolanu)  ji nahradily chutnější odrůdy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
elfka - (47) - 108.27 (?), 7.5.2010 11:32

Odporúčam jabloň letnú Vista Bella. Pri tejto odrode robím len jarný postrek. Plod je stredne veľký, sladkokyslý, aromatický. Zrenie, zber: začiatkom VII., vydrží do konca VIII. Je vhodná do všetkých oblastí. Táto jabloň má pôvod v USA. Je odolná proti chrastavosti a múčnatke / strupovitost a padlí /.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 61.6 (?), 7.5.2010 19:50

Všechno souhlasí, až na tu odolnost proti strupovitosti. Právě kvůli náchylnosti na tuto chorobu jsem odrůdu nahradil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.188 (?), 7.5.2010 20:46

To je to s tou strupovistostí opravdu také zlé?? Já+otec pěstujeme jabloně už roky a nikdy jsme to neřešili. Vliv na úrodu žádný, na plodech pár stroupků vadících jenom kosmeticky.  Ani výrazně horší skladovatelnost jsem nepozoroval... Možná teď vypadám jako blbec, ale s mojí omezenou lokální zkušeností (+ sousedů v širším okolí) mi ty neustále diskuse o rezistentech-nerezistentech a nářky nad strupovitostí prostě nejdou do hlavy. Je to tím, že jsou třeba lokality, kde je táto nemoc "epidemická"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 61.6 (?), 8.5.2010 11:12

Ano, jsou lokality - i v rámci jedné oblasti, kde je výskyt větší a menší. Záleží nejen na nadmořsjké výšce, vlhkosti. klimatu, ale i na sklonu svahu, převažujícím větru, blízkosti dalších jabloní v okolí a.j.  Taky na sponu výsadby, na vzdušnosti a světlosti korun. Pochopitelně i na odrůdové skladbě. Velké rozdíly jsou v jednotlivých letech. 
    Pár stroupků, hlavně na letních a podzimních odrůdách, které se neskladují, jistě nevadí. Masivní postižení náchylných zimních odrůd může nejen zhoršit velikost, deformovat tvar, ale i prakticky znemožnit jejich uskladnění.
    Přiznám se, že strupovitost již taky chemicky neřeším.  Hlavně ale proto, že jsem náchylné odrůdy vyměnil za rezistenty nebo méně náchylné sorty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 121.129 (?), 16.8.2010 11:13

Dobrý den, nakonec jsme se rozhodli ponechat stromek zeleného průsvitného (žňuvka). Ten nás letos už měsíc zásobuje jablíčky k jídlu i 2mi litry šťávy denně. Dále jsme zjistili, že máme z jiné zahrady přesazenu starší letní jabloň (nejspíš Mio), která ale letos nemá nic. Takže pokud budou oba rodit, budeme mít 2 letní jabloně. Místo letní odrůdy jsme na jaře krom tří hrušní, višně a zimních odrůd jablek koupili klasickou Jaderničku :-)  

Teď jsem jedla jablíčka ze stromu Mantet a také je výborné. Pokud se mi ten mladý stromek podaří od sousedů zachránit před pokácením (kvůli fasádě), budeme mít letní jabloně tři.

Andrea z Valašska

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika