Letní ranná jabloň



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
24.3.2010 21:15

Red Melba je sice chuťově vemi dobrá, ale také velmi trpí strupovitostí. Navíc je výrazně pozdnější než např. Julie, která většinou nepotřebuje ochranu fungicidy. A je i pozdnější než např. zmiňovaná rezistentní Hana.

Na podzim se s red Melbou rozloučím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 24.3.2010 20:26

Průsvitné moučnatí. Přesto ho mám rád.

Ještě mě napadla Krasava a Český ráj. Ty ale také nejsou bezproblémové.

Ve starých pomologiích bývá často vyzdvihován Astrachán červený. Co ten?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 24.3.2010 20:26

Průsvitné letní se po utrhnutí musí hned sníst a nebo nesmíte bydlet moc daleko mod stromu. To je jablko na nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.155 (?), 24.3.2010 20:38

a co takhle Red Melba? Mám s ním velmi dobré zkušenosti, strupovitosní moc netrpí, chuť výborná.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 24.3.2010 21:15

Red Melba je sice chuťově vemi dobrá, ale také velmi trpí strupovitostí. Navíc je výrazně pozdnější než např. Julie, která většinou nepotřebuje ochranu fungicidy. A je i pozdnější než např. zmiňovaná rezistentní Hana.

Na podzim se s red Melbou rozloučím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 25.3.2010 8:18

Red Melba v 550 mnm netrpěla strupovitostí vůbec, dokud ji neožral zajíc, ještě dnes na ni vzpomínám. Ale nedala se řadit mezi letní, u nás raně podzimní a výborné jabko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.61 (?), 25.3.2010 14:25

Máte pravdu, že tak ranná není. U nás 48Om.n.m. dozrává v srpnu.Ale strupovitostí prakticky netrpí.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 25.3.2010 22:46

Nedá mi to, musím se papíráků (Průsvitné letní) zastat. Máme ještě čtyři další odrůdy letních jablek, bohužel, jména neznám. Všechny jsou utrhnout, sníst, ale, domnívám se, že u "letňáků" jde právě o to. Žádné nejsou na nějaké dlouhé schovávání, většina dozrává na stromě postupně, takže trháme probírkou, většina po přezrátí moučnatí a taky praská! Ani jedna netrpí strupovitostí. A navíc papírák je opravdu chutí i vůní klasika - to je ale také věc názoru a chutě pěstitele. A zavařené s meruňkami nemají chybu. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.22 (?), 7.5.2010 1:37

Přesně tak, jak píše paní Elena, zavařené s maruňkama jsou moc super. Bena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 7.5.2010 1:56

Kdysi jsem měl dva stromy Průsvitného letního, mohl jsem jablky zásobovat celou ulic. Dříve to vykupovala Zelenina, později jsem přezrálými jablky přikrmoval pašíky a mnoho jsem toho porozdával (přetrhávaného). Pašíka jsem zrušil, takže jednu jabloň jsem zrušil též a druhou z nostalgie udržuji dále. Někdy mám chuť na kyselejší jablko, tak si utrhnu tvrdší. Někdy mám chuť na sladké a moučné jablko, tak si utrhnu přezrálé (někdy i již prasklé. Zase to nosím kolegům do práce a rozdávám známým. Někteří to též zavařují v kombinaci s meruňkami. Moje teta (vdova) z nich zkoušela pálit jablkovici, dalo se to pít, ale pro mě to moc nebylo. Možná tak dobré na různé višňovky, ořechovky ap. A ta vdova v závorce proto, aby se někdo nedivil, proč ne strýc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 118.169 (?), 25.3.2010 15:36

Asi záleží na stanovišti, nám nijak zvlášť nestrupatí. Mrzuté je spíš to, že plody jsou opravdu mrňavé a že se mu pořád zahušťuje koruna. Bylo by, aspoň teoreticky, možné na tento strom doprostřed naroubovat nějakou modernější rezistentní letní odrůdu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika