Kidd´s orange



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?)
29.7.2011 10:01

Pěkná slovní hříčka - "Dítě pomeranče".  Ještě by se to dalo přeložit "Kidd je oranžový". Nejspíš měl její tvůrce J.H. Kidd na mysli název "Kiddovo oranžové" nebo možná "Kiddův pomeranč",  poněvadž překlad celého názvu  "Kidds Orange Red, tedy "Kiddovo oranžové červené" by úplně nedával smysl.
   Dužina plodu je skutečně příjemně pevná, ale po Goldenu to nebude. Kidds je křížencem červeného Deliciouse,

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 25.7.2011 21:44, zobrazeno: 78645x

Kidd´s orange je asi nejúspěšnější potomek Coxovy renety, který našel širší tržní uplatnění. Pro mě osobně je to jediná dostupná náhrada za C.renetu, doposud běžně sehnatelná, alespoň tady. Pěstuje ji například ve větším množství blízké JZD(bývalé), zabývající se mimo jiné i produkcí jablek. Moje Kidd´sy jsou sice větší, s lepší chutí, ale díky hmyzu je jich málo. Vždycky jsem se podivoval jak mohlo na Novém Zélandě toho Kidda napadnout zkřížit tak chuťově odlišné odrůdy jako je Red Delicious a Coxova reneta. Ale pro mě je Kidd´s lahůdka, takže smekám. Škoda, že si člověk takto běžně nemůže koupit třeba Bláhovo oranžové, tam se Coxovka otiskla asi nejvíce. Ale mně chutná i docela obyčejná německá Auralia. Já už jsem prostě takovej starej coxovkář a jiný to nebude.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 26.7.2011 8:50

Taky nedám na "Kida " dopustit Cením si jeho dobrých vlastností - pěkný vzhled, dlouhá doba konzumní zralosti, velmi dobrá chuť. Odpustím jí i nectnosti - jen průměrná plodnost, při větší násadě menší plody, méně šťavnaté a sem tam strupovitost
   Kdysi byla kříženců Coxovky spousta.  Hlavně v NDR se činili.  Křížili hlavně Coxovku s Oldenburgovým. Některé skutečně nebyly špatné, Alkmene, Carola, Clivia a další. Společnou jejich tržní nevýhodou byly drobnější plody.
   Dnes si s potomků Coxe krom Kidse, Auralie  a Bláhovky držím ještě Ingrid Marii. Snad jediná jabloň, které se daří i ve vlhké jílovici.
    Zapomněl bych na dva slavné tuzemské potomky Coxovy renety. Hvězda prvního již pohasla - Dukát, ta druhá ještě září - Desert.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 26.7.2011 10:01

Jo, Dvořákův Dukát pohasl. Bohužel.Pracně sháněné rouby se mně pod tíhou úrody kdysi vylomily, takže jsem ho ani neochutnal. Desert mně za ty roky v Železných horách nepřinesl ani jeden plod. Chtěl jsem původně všechny křížence Coxovky posbírat, ale tady se díky hmyzu nedají jabloně dobře pěstovat. To bych musel mít prostor jako soused, kterému obrovský strom Elstaru na kterém přece jen i po velkém propadu něco zůstane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 26.7.2011 10:30

Zato takový Denár ten tam plodil perfektně. Měl i dostatečně velké plody. Snažil jsem si vsugerovat, že když je to taky kříženec Coxky, tak musí být přece dobrý. Byla to ale "řepa", opravdu nepovedená odrůda, tenhle Denár. Pokud jste někdo ochutnali Dukát, tak můžete porovnat. Je to stejné křížení, Golden Delicious x Coxova reneta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 27.7.2011 11:15

Denár - to je jablko "mimikry". Hřeší na to, že plody vypadají jako Golden bez rzivosti a strupovitosti. Chuťově je ale skutečně nepovedený. Nechci sahat šlechtitelům z Těchobuzic do svědomí, ale nevěřím, že je to potomek Goldenu (tomu věřím) a Coxovy (tomu ne). Jistě, geny se mohou nakombinovat všelijak, ale kde se vzala ta odolnost proti strupovitosti, malé nároky na polohu a teplo, když to žádný z rodičů nemá? A že by se tak výrazná chuť Coxovy zcela vytratila?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 129.37 (?), 29.7.2011 0:09
"Dieťa pomaranča" som si v minulosti navrúbľoval do M9. Nezabúdnem na jeho aromatické plody so sympatickým tvarom a pevnou typicky goldenovskou dužinou. Bohužiaľ záhradku už nevlastním. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 29.7.2011 8:51

Co s tím uděláme Palo, když potřebujeme záset a není už kam?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 29.7.2011 10:01

Pěkná slovní hříčka - "Dítě pomeranče".  Ještě by se to dalo přeložit "Kidd je oranžový". Nejspíš měl její tvůrce J.H. Kidd na mysli název "Kiddovo oranžové" nebo možná "Kiddův pomeranč",  poněvadž překlad celého názvu  "Kidds Orange Red, tedy "Kiddovo oranžové červené" by úplně nedával smysl.
   Dužina plodu je skutečně příjemně pevná, ale po Goldenu to nebude. Kidds je křížencem červeného Deliciouse,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.37 (?), 30.7.2011 1:58
Samozrejme, bolo tu spomínané, z akých odrôd bola vykrížená. Netvrdil som, že je to dcéra Goldenu, ale dužina mi pripomína konzistenciu Golden Delicious. "Dieťa pomaranča" je iba môj pokus o humor. V prípade dvoch písmen "d" v pôvodnom názve odrody bude asi správnejší prekľad "Kiddov pomaranč". Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.56 (?), 18.8.2021 15:06
Prosím neposlal by jste mi větvička jabloně kids orange chtěla bych si ji naočkovat a dnes už ji nikdo nemá děkuji Faltová H
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika