Kedy odstrániť pásku



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
10.6.2018 18:24

Já jsem naopak nepovolil roub ani po 12 měsících a vichr mi ho vylomil. Byl už trochu přiškrcený. Měl jsem na plané slivoni 4 rouby ve vlcích a všechny dobře rostly (3 meruňky a mandloň). Když se jeden roub vylomil, ani mi to příliš nevadilo, ikdyž měl už asi 70 listů. Po 14 dnech se ze spícího očka v místě roubu vyklubala meruňka. Bylo to na rozhraní podnože a roubu, takže jsem byl mile překvapen, že je roub zachráněn.

Nový výhon pod místem vylomení roubu
Nový výhon pod místem vylomení roubu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 10.6.2018 17:09

Něco podobného se mi stalo loni v srpnu. Odstranil jsem pásku protože výhony z roubů měly délku nejméně 30 cm. Hned v noci pršelo se silnějším větrem a ráno ležely rouby i s přírůstky na zemi. Grávštýnské červené a Matčino jsem pozbyl. Abych tomu letos zabránil, připevnil jsem lepící páskou ke kmínkům roubovaců slabší proutky, ke kterým výhony vyvazuji, u očkovanců jsem proutky zapíchal do země.

Roiubovance a očkovance
Roiubovance a očkovance
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 10.6.2018 18:24

Já jsem naopak nepovolil roub ani po 12 měsících a vichr mi ho vylomil. Byl už trochu přiškrcený. Měl jsem na plané slivoni 4 rouby ve vlcích a všechny dobře rostly (3 meruňky a mandloň). Když se jeden roub vylomil, ani mi to příliš nevadilo, ikdyž měl už asi 70 listů. Po 14 dnech se ze spícího očka v místě roubu vyklubala meruňka. Bylo to na rozhraní podnože a roubu, takže jsem byl mile překvapen, že je roub zachráněn.

Nový výhon pod místem vylomení roubu
Nový výhon pod místem vylomení roubu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 10.6.2018 22:34

Musím poděkovat za obnovení tohoto vlákna. Připomenulo mi, že se mám podívat na bujné rouby.
Na základy korunky silnější slivoně (asi semenáč St. Julien) jsem začátkem května narouboval Opál. Rouby rostou zvlášť bujně a na výhonech vyráží předčasný obrost. (Pokvete příští rok?) Také mi připadá zvláštní, že na roubu vpravo, jsou silně viditelné příznaky šarky (i na listech větve podnože) a na ostatních ne.
Rouby staré 4-5 týdnů jsou zaškrcené asi o půl cm. Počítal jsem, že cca za měsíc ostříhám ponechaný, olistěný obrost na základech roubovaných větví, tím si udělám pěkný přístup k roubům a pak uvidím, co to chce. Takže změna, zítra musím pásky odmotat a rouby vyvázat k hůlkám. (Na asi semenáč St. Julien jsem rouboval podruhé a jsem srůstáním, růstem roubů, dočista „unesený“.) JG

Opál - asi sem. St.Julien
Opál - asi sem. St.Julien
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 11.6.2018 21:27

Dnes jsem sundal roubovací pásku z roubů, které jsou na předešlém obrázku. Rouby jsou naroubované cca 35 dnů. Roubováno za kůru. Přikládám obrázek detailu zaškrcení roubu páskou. JG

zaškrcení roubu
zaškrcení roubu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 8.7.2018 11:57

Obrázek k tématu, kdy odstranit pásku. Dnešní foto stejného roubu a rychlost jeho zesilování, vyrovnání zaškrcení. (jedná se o slivoňový roub, nejdelší jeho výhon asi metr, ale princip je stejný jako u jabloně) JG

rychlost zesilování roubu slívy Opál
rychlost zesilování roubu slívy Opál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 8.8.2018 6:46

Připojuji další obrázek sílení stejného roubu po měsíci vegetace. JG

rychlost zesilování roubu Opál
rychlost zesilování roubu Opál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 14.11.2018 20:55

Připojuji dnešní obrázek sílení stejného roubu na konci prvního roku vegetace. Jedná se sice o slivoň, ale i na jiném ovocném druhu se dá znázornit rychlost zesílení roubu. Obvod roubovaného místa se zvětšil asi 2,5x.
Protože u různých podnoží a různých způsobů roubování nastává zaškrcování roubu za různou dobu, je i doba vhodná k odstranění roubovací pásky různá a je potřeba ji zjistit, pro konkrétní případ, kontrolou srůstání a růstu roubu. JG

zesílení letošního roubu Opál na semenáči St. Julien
zesílení letošního roubu Opál na semenáči St. Julien
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 38.5 (?), 29.5.2018 21:16

Upřesním: Vše, co jsem letos rouboval -- a o čem píši --, bylo na loňské přírůstky. Silnější kopulací, slabší do vidličky. Zažil jsem ovšem i vylomení bujného roubu v následujícím roce. Častěji však mívám problém se zaškrcením, než s vylomením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 76.211 (?), 8.8.2018 10:06

Mně se letos vylomilo několik roubů švestek za kůru roubovaných před 8-10 lety. Bylo to následkem velké násady plodů. Samozřejmě, ulomily se i jiné větve, které vůbec roubovány nebyly, nicméně srůst zůstává slabým místem stromu po celý jeho život.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika