Kdo pozná jablko?



host - 1.251 (?)
22.9.2008 3:46

Tak to Bojkovo obrovské nejspíš máme taky. Jenom mně nepřipadá, že je kyselé, mám mnohem kyselejší, třeba Zvonkové a taky to naše mně připadá více červenější než na těch fotkách. Rekord v hmotnosti jednoho takového jablka je u nás 66 deka. Červenější je možná proto, protože je naroubováno až v koruně, což je 3 metry vysoko na snad Panenském červeném nebo podobně intenzívně červeném jablku, takže onen 3 metry vysoký kmen o průměru 30 - 40 centimetrů možná tu červenou barvu přidává.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 21.9.2008 15:08, zobrazeno: 31661x

Když soused kopil vedlejší domek, podědil také jabloně na zahradě. Jedna z nich má obrovská jablka, nutno podotknout, že ne zásluhou ošetřování, prostě se jí na té zahradě líbí. Když dozrají jsou žlutavá, ale zůstávají dost kyselá, jsou to prostě "štrůdláky".  Po nakrojení ihned začíná dužina hnědnout. Je to stará odrůda. Přikládám foto. Takhle velká jsou skoro všechna.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 21.9.2008 16:44

Dobrý den.S velkou pravděpodobností se jedná o starou německou odrůdu zimního jablka Boikovo obrovské.Je dnes v zahradách ještě vzácnější než klasické Boikovo.Hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 21.9.2008 20:56

Děkuji, teď jsem našla snímek, jak to vypadalo, než se sousedi nastěhovali. Dost hrůza, co? Ale teď už je pohoda.

smutný pohled, ale to je minulost
smutný pohled, ale to je minulost
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.251 (?), 22.9.2008 3:46

Tak to Bojkovo obrovské nejspíš máme taky. Jenom mně nepřipadá, že je kyselé, mám mnohem kyselejší, třeba Zvonkové a taky to naše mně připadá více červenější než na těch fotkách. Rekord v hmotnosti jednoho takového jablka je u nás 66 deka. Červenější je možná proto, protože je naroubováno až v koruně, což je 3 metry vysoko na snad Panenském červeném nebo podobně intenzívně červeném jablku, takže onen 3 metry vysoký kmen o průměru 30 - 40 centimetrů možná tu červenou barvu přidává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 22.9.2008 15:16

Dobrý den.Asi se jedná o jinou odrůdu.Boikovo obrovské poznáte kromě typické barvy, tvaru a podle chuti, hlavně podle velmi rychlého hnědnutí dužniny po rozkrojení.Pošlete podrobnější popis a foto.Hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 22.9.2008 16:00

Kmen Panenského červenou barvu zelenému jablku nepřidá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 136.34 (?), 22.9.2008 16:44

Podobné zelené jablko, spíše placatější, s výraznými žebry a velmi kyselé pamatuju z dob dětství.Vešlo se tak 1 do dlaně.V pomologii z 50.let bylo uvedeno jablko, které se snad jmenovalo zelenče, nebo zelené,+něco k tomu.Nevím proč, ale v tom druhém slově si pořád vzpomínám na slovo island?? Už je to hodně dávno, a mám to zřejmě popletené.Jestli někdo vlastní starší pomologii, prosím,podívejte se, jestli něco podobného existovalo.Hezký den přeje Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 254.10 (?), 22.9.2008 16:58
Ta odrůda, kterou máte na mysli, mohlo být Zelenče rhodoislandské. Plody dosti velké, tvarem upomínající Kanadskou renetu. Barva trávově zelená, na sluneční straně někdy zarudlé. Dužnina zelenavě žlutá, kompaktní, šťavnatá, příjemně sladce navinulá, jemně kořenitá. Zraje počátkem prosince, vydrží do dubna i déle (podle: O. Boček, Pomologie, SZN Praha, 1953).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
.Lukáš - (10) - 245.140 (?), 22.9.2008 17:58

Přikládám fotografii jablka ´Zelenče rhodeislandské´ - mám ji z loňské výstavy ČZS v Uherském Hradišti.

Mělo by jít o starou odrůdu z roku 1817. Plody jsou velké, pětižebernaté s krátkou stopkou. Barva zelená nebo žlutozelená, slupka mastná, dužnina žlutobílá, chuti údajně velmi dobré. Sklízí se v říjnu, vydrží až do dubna. (citováno podle Tetera a kol.: Ovoce Bílých Karpat, ČSOP Veselí nad Moravou 2006)

Zelenče rhodeislandské
Zelenče rhodeislandské
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 22.9.2008 18:14

Nezpochybňuji, že to, co vystavuje pan Zetík je skutečně Zelenče rh. Kdo ale prošel pár výstav mi jistě potvrdí, že cedulka přiložená k vystaveným plodům ještě není zárukou, že se o danou odrůdu skutečně jedná.
   Podobně zelené plody stejného tvaru mívala stará, kdysi poměrně hojně pěstovaná odrůda, Londýnský jadernáč.  Během skladování zežloutla, drobné líčko měly jen výrazně osluněné plody.Měl jsem je v oblibě, šlo o jablka velmi plodná, trvanlivá, chutná, nikdy nezmoučnatěla. Opustil jsem ji kvůli strupovitosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika