kácení ovocných alejí



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?)
28.2.2009 15:05

Měl bych také pár poznámek.

Pokud se bavíme o ovocných alejích, tak spojovat ty stávající s Marií Terezií je nesmyslné. To možná ty staré lipové co byly sázené před příkopem.

Ovocné aleje v ČR (mimo hrušňových) jsou většinou výsadby z 50. let.

Vysazovat aleje 3-4 metry za příkopem mi připadá divné a těžko realizovatelné.

Mohutné lipové aleje, jejichž silné kmeny těsně sousedí s vozovkou a koruny vytvářejí gotickou klenbu často řidiče umravní a ten přizpůsobí jízdu svým schopnostem. Jabloně za příkopem tento respekt u řidičů nemají a když to do nich řidič napere, dopadne stejně jako by to narval do staleté lípy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
   
host - 49.39 (?), 23.2.2009 12:41

Podle nějaké statistiky, kterou jsem četl, se stromy, které jsou dále než 2 m od silnice, nepodílejí na nehodovosti a smrti.

Co je blíže - je nebezpečné - tedy pokud někdo nepřizpůsobí "rychlost jízdy stavu a povaze vozovky"...

(ještě jsem celé téma nepročetl, ale alespoň tímto jsem chtěl přispět už teď).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zera - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 73.236 (?), 26.2.2009 10:37

Vadí mi paušální přístup.Rosteš u silnice?Pryč s tebou! Myšlenka, že za každý strom vykácený u silnice se zasadí jiný, je dobrá, ale proč někde jinde?Ty stromy budou chybět v konkrétní krajině.Ať jabloně nebo lípy... Nešlel by tento problém řešit vyhláškou nebo i zákonem, jak daleko vysazovat stromy od krajnice?I když si umím představit problém s vlastníky pozemků okolo silnic.S kočáry a povozy jsme ztratili něco, co měli jejich pasažéři-selský rozum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 70.100 (?), 26.2.2009 11:28

Tak pryč s televizí, rádiem. Jezdíte autem? Kupte si koně a dvoukolák. (chalupník měl krávu, s tou tahal i ji dojil, obojí stálo za prd.) Do čeho se oblékáte? Pryč s tím. Kupujete si banány, pomeranče? Máte smůlu, utrhněte si v aleji Strýmku (stará odrůda jabka, kyselá, že prožere sklovinu) Zkrátka staňte se ředitelem zeměkoule a zakažte pokrok.

K těm chybějícím stromům: Dokážete si vůbec představit, jak musíte udržovat louku u lesa, aby nezarostla stromy? Samovolně? Bez zásahu člověka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 26.2.2009 12:13

Zase to je od zdi ke zdi! Není potřeba zákon, pokrok nelze zastavit, jen je nutné v našich lidech probudit to co tu bylo 40 let potlačováno! Co to je? Vlastní myšlení a rozum!

70.100, nevím kde žijete, zda na vesnici, či ve městě, ale vlastní krávy na vsi jsou dnes velice vyhledávané právě pro to skutečné a ne chemické mléko! Vím velice dobře co to je údržba luk, údržba lesa a také mne to živí. Každý by měl dělat to co ho aspoň trošku baví a druhý by mu měl ponechat prostor pro jeho obživu! Taky jsem občas ve vám podobném stavu, nejraději bych se na vše... a kdo myslíte, že ho způsobuje? Právě ten úředník, který v pátek odpoledne vyjede s rodinkou na chalupu kde obdivuje tyto krásy a v pondělí je přikáže odstranit, protože úplně zapomene odkud přijel!

Víte, tohle je jako by někdo nařídil, že všichni blonďatí musí vycházet jen v noci, nebo zavřeme silnice procházející přez les, kam se dostanete? Nikam, většina jich prochází aspoň někde kouskem lesa!  Pojďme se naučit respektovat názor druhého, stav jaký je a myslet u důležitých, ale i méně důležitých rozhodnutí. V našem malém státě bude vždy něco někomu vadit, rozhodně u těch komunikací, nemusíme však za každou cenu ničit vše co nám stojí v cestě. Na druhou stranu je potřeba respektovat nároky pokroku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.12 (?), 26.2.2009 13:40

Moc pěkně napsáno, p. Radku.
   K tomu úředníkovi mám ještě jednu poznámku. Není to vždy jeho neznalost,  omezenost, či extrémní názory, co působí škody, o nichž tu píšeme. Důvody jsou často prozaičtější - peníze.  I v kácení alejí ve městech a kolem silnic.Na ulicích jsou vykopané díry, na střechách uvolněné tašky a úředník má strach, že chodce zabije padající větev.   Jsou zde zájmy firem o obecní zakázky, zájem o levné palivové dřevo, vidina evropských dotací na rekultivaci a obnovu zeleně. Jak se má chudák komunální politik bránit pokušení a být neúplatný!  Vždyť volební období je tak krátké... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.100 (?), 26.2.2009 13:42

""...Rozhodně u těch komunikací, nemusíme však za každou cenu ničit vše co nám stojí v cestě. Na druhou stranu je potřeba respektovat nároky pokroku ""

Ano, velmi souhlasím a jsem rád, že jste alespoň trochu splynul s proudem mých myšlenek.

Nicméně ještě drobnost. Nejproblematičtější podle mne jsou pseudoromantické představy - vcelku kohokoliv - o idylickém chovu - opět čehokoliv - a životě na venkově. Ono chovat tu romantickou a zdravou ekokrávu A DODRŽET VETERINÁRNÍ PŘEDPISY není vůbec žádná sranda.

Jak rychle taková louka zaroste samovýsevem a ptačí síjí třebas? A bez lidského zásahu a jak jsou ty dřeviny panečku zdravé... Ovšem na druhé straně zasadíme draze vypěstované "kulturní dřeviny" a ona jich 2/3 zajde na nedostatečnou péči. Má smysl se takto bičovat a plýtvat prostředky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 26.2.2009 14:05

Tohle nelze než přijmout bez výhrad! A zase to je o tom úředníkovi, protože ten si na jedné straně postěžuje, že má děti neustále nemocné, alergické a kdovíco ještě, na druhou stranu v to pondělí v 8, 00 hod. zapomene kam jako kluk chodil pro mlíko a kolik takto "chorých" děcek bylo v jeho okolí!  Oboje to je úplně stejné, ta přehnaná péče "vyšší moci" o naše zdraví a zároveň o přírodu, které vnucuje něco, co "odchází", odumírá, je přežito. Nelpím na "ovoci", lpím na dřevině jako takové, na národní dřevině, na přirozené skladbě, na kráse naší malé, ale tak rozmanité, milé zemičky! Dovolíme-li kácet jakékoli stromy bez náležitého opodstatnění, dovolujeme tím vlastně omezovat naši volnost, svobodu, vždyť ten hospodář chovající tu kravku, nechce pít špatné, nezdravé mléko, on dobře ví co a jak, investuje do ní svou práci a finance. Ta alej, stojící v těsné blízkosti vozovky, omezující průjezd dvou vozidel najednou, je nepatřičná, ale stojící 3-4 metry za příkopem už nemůže nikomu vadit. Tím méně kdokoli zdůvodní její odstranění pro nekázeň nás, lidí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 29.17 (?), 26.2.2009 13:42

Myslím, že mnohé aleje neubráníme. Ale měli bychom ubránit alespoň ty skvělé, nenahraditelné. Technika jde až hrozivě kupředu. V době mého dětství bylo na malém okresním městečku asi 5 osobních automobilů. Trochu později jsme si říkali: "Uč se vo.. budeš pánem, budeš jezdit tatraplánem." Dnes tu máme silný automobilový provoz, ve kterém se motorová vozidla míjejí ve vzájemné vzdálenosti desítek cm, obě jedoucí často rychlostí vyšší než pro tu silnici předepsanou. O stavu silnice se nebudu rozepisovat, také prošla vývojem a čtenář má představu. Trochu fyziky. Energie nárazu je dána součinem poloviční hmotnosti a kvadrátu rychlosti. Tudíž, při rychlosti vozu 100km/hod. je dvojnásobná než při 70km/hod. Při jeho rychlosti málo přes120km/hod je energie nárazu téměř trojnásobná, při rychlosti málo přes140km/hod. čtyřnásobná. Jako základ jsem použil pro srovnání těch 70km/hod. Lépe se to snad představuje. To je náraz jednoho vozu do překážky. Při vzájemném střetu dvou vozů je tudíž ve vzorci poloviční součet jejich hmotností a kvadrát součtové rychlosti. Pro ten 70km základ pro jeden vůz, by to byl 8násobek energie jejich střetu.   S pokrokem je třeba zvažovat naše činy pro zachování nejen našeho života, ale všech živoucích organizmů na celé planetě. Člověk se svojí inteligencí musí být ohleduplný a musí mít smysl uchovat evolucí vzniklé hodnoty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zera - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 73.236 (?), 27.2.2009 8:49

Nevím, co pana 70.100 tak mém příspěvku tak rozlítilo.Já sama jsem vlastníkem naprosto nevyužitelného pruhu pozemku u silnice a vím, co je to jeho údržba.A kočárem ani povozem jezdit nechci a strýmka vím co je.Jen mi vadí, že narozdíl od starých sedláků neumíme dělat s přírodou rozumné kompromisy a jdeme ve jménu pokroku nekopromisně vpřed.A ta vyhláška?Bude se kácení týkat i stromů za našimi chatrnými drátěnými ploty pokud budou blízko?Nebo budou méně nebezbečné než ty obecní?Kde nejsou stanovéná pravidla, tam čekají lačné kapsy úředníků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?), 28.2.2009 15:05

Měl bych také pár poznámek.

Pokud se bavíme o ovocných alejích, tak spojovat ty stávající s Marií Terezií je nesmyslné. To možná ty staré lipové co byly sázené před příkopem.

Ovocné aleje v ČR (mimo hrušňových) jsou většinou výsadby z 50. let.

Vysazovat aleje 3-4 metry za příkopem mi připadá divné a těžko realizovatelné.

Mohutné lipové aleje, jejichž silné kmeny těsně sousedí s vozovkou a koruny vytvářejí gotickou klenbu často řidiče umravní a ten přizpůsobí jízdu svým schopnostem. Jabloně za příkopem tento respekt u řidičů nemají a když to do nich řidič napere, dopadne stejně jako by to narval do staleté lípy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika