Jonathan, Red Delicious, Boikovo, Sudetská



host - 54.27 (?)
6.11.2014 21:12

Panenské české ani náhodou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 29.9.2014 10:15

Sklovitost mate na nom takisto ako ja. Neskusali ste z neho lisovat stavu? pripadne co s nimi robite? Mam ich plny strom... dost uz aj opadlo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 29.9.2014 11:00

Na sousedním pozemku zůstaly po zemřelých majitelích dva polokmeny Sudetské Renety. Stromy jsou to snad 80-ti leté, s krásně rozloženou, ne příliš vysokou polokulovitou korunou a stále plodí, přestože jsou asi dvacet roků bez jakékoli údržby. Loni jsem ochutnával několik plně vyzrálých plodů přímo ze stromu po přejítí mrazem a musím uznat, že jejich chuť je naprosto odlišná, od dnes pěstovaných odrůd. Je to zkrátka něco jako vzpomínka na naše předky..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.9.2014 12:13

Ano, chuť Boikova obrovského je nezaměnitelná, my jsme jim říkali šumivky, pro jakousi sifonovou příchuť. Co s nimi, to neřeším, protože je mám jen na jedné větvi kvůli udržení genofondu kdysi rozšířené odrůdy. Ale věřím, že jednoodrůdový mošt my bohl být zajímavý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.130 (?), 4.10.2014 23:57

Zdravím Vás p. Miloši

Letos jsem dělal odborný dozor na výstavě zahradkářú v Ostravě na Černé louce a nestačil jsem se divit jaký je trend zájmů zahradkářů a pěstitelů.

Myslím, že budete mít z tohoto trendu radost. A jak rychle se dostavuje výsledek přesvědčování v pěstování a nebo zachování "dinosaurů".

V naší organizací je pěstitel, který pěstuje, vystavuje a propaguje rezistenty a novinky a potom já s běžnými pěstiteli. Když jsem celý den pozoroval zájem návštěvníků o vystavené kousky, pokud jsem měl trochu času bez konzultací tak výsledek byl zajímavý.

Návštěvníky zajímaly pouze hrušky Blanka a Early a potom jenom vystavené staré odrudy a slováky zajímalo hlavně Matčino, Děkanky, Boscova a Boikovo atd...

Rezistentních odrud si málo kdo všímal a když tak pouze Rubinolu, Admirál a potom o Sir Priese.

Na výstavě se hlavně zajímali o Mor. jaderničku, Sudetstkou renetu, renety celkově a návštevníci z Čech hledali Panenské. Což až nerad jsem jim musel vysvětlit, že zde Panenské není a drží zde nadvládu Mor. jadernička, kdežto v Čechách zase hlavně Panenské a u nás téměř není.

Několik lidí chtělo, abych jim doporučil hlavně staré odrudy, že jsou spolehlivé do lučního sadu a pár lidí jsem přesvědčil, aby nelikvidovaly staré stromy bezhlavě s výkladem ztraceného času na čekání na plodnost a řešení únavy púdy s tím, že jim zkontroluji zdravotní stavy ovoc. stromů. Na to byly rychlé reakce, že mám rozhodnout o jejich osudech a potom postupech na místě.

Je zajímavé, že největší problém není ani to, že mají starý strom s méně kvalitními plody. Ten jejich nepřímo přiznaný problém je v tom jak šíleně vysoký ten dotyčný strom je a kdo tam poleze.

A to je to co mi dělá tu největší radost, jak lidem vysvětlím, že strom ač je to zanedbaný vysokokmen lze předělat na lehce dostupný a kvalitně plodící strom za cenu vlastních nákladů a snížení ceny z mé strany i když je fakt, že mi lidé peníze až vnucují.

Potom je pro mě nejlepší cena ta jak u pěstitele v Polsku kde jsem spravoval znetvořené stromy s rosudkem smrti od pěstitele jsem dostal na podzim velice krásného přijetí jak z dálky na mě česky volali to je můj miláček, spravil nám stromy a jablek jsme měli tolik (byly to čk) , že jsme je po susedach rozdávali. Oni neměli nic a my mnoho.

Je fakt, že Evropu zaplavují jablka z Polska, ale samí poláci je neumí doma pěstovat a stromky mrší podle svého gusta (no horor). U nich není taková osvěta jako u nás.

To je něco na moje baterky a ta radost z každého zachráněného stromu. 

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.130 (?), 5.10.2014 0:18


Zdravím

Chci jenom podoktnout, že to co jsem napsal je opravdu 100% realita z praxe.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 6.11.2014 18:31

Prosím Vás, je toto Sudetská reneta? Strom je min. 40 let starý.  Na popis chuti je brzo, plody nejsou v opt. zralosti.  Nápadné jsou bílé lenticely


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 6.11.2014 18:32

.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.11.2014 18:42

Sudetská určitě ne. Spíš Hvězdnatá reneta. Nebo možná Akane. To se ale před 40 lety nepěstovalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 114.6 (?), 6.11.2014 18:50

Panenské české?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.27 (?), 6.11.2014 21:12

Panenské české ani náhodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika