Jonathan



Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 30.174 (?)
3.2.2012 17:00

Moje Jonathany také netrpí strupovitostí. Ale padlím ano, proti němu bojujeme odstřiháváním napadených větviček, párkrát jsme v minulosti použili i chemii. Jonathany u nás skvěle rodí zcela pravidelně, ale bohužel jen vždycky ob jeden rok. V odpočinkovém roce je vždycky úroda velmi malá, takřka ochutnávková. S tím musíme počítat. Jiné nectnosti se u našich Jonathanů naštěstí nevyskytují.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
   
host - 152.34 (?), 3.2.2012 13:15

Taky mě to překvapilo. Kvůli tomu, že se běžně nedá koupit, Jonathan pořád mám a občas slyším: "Jéžiš, vy eště máte jonatány?!". Strupovitostí u nás naštěstí trpí jen výjimečně. Horší je to s padlím, mšicemi, květopasem, sklovitostí, skvrnitostí... Beru to tak, že je něco za něco. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.2.2012 14:03

V první polovině 70. let jsem jedl podpultové Jonathany přivezené od Balatonu - každý plod balený v hedvábném papíru. Nechci přehánět, ale troufám si říci, že tak lahodná jablka jsem snad nikdy nejedl. Pravda, o chemickém složení těchto jablek se už tehdy diskutovalo. První sklizně vlastních Jonathanů pár let poté patřily k mým největším pěstitelským zklamáním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 3.2.2012 15:16

A opět stará známá publikace.








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 30.174 (?), 3.2.2012 17:00

Moje Jonathany také netrpí strupovitostí. Ale padlím ano, proti němu bojujeme odstřiháváním napadených větviček, párkrát jsme v minulosti použili i chemii. Jonathany u nás skvěle rodí zcela pravidelně, ale bohužel jen vždycky ob jeden rok. V odpočinkovém roce je vždycky úroda velmi malá, takřka ochutnávková. S tím musíme počítat. Jiné nectnosti se u našich Jonathanů naštěstí nevyskytují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 86.79 (?), 6.2.2012 13:10

Zdravím Vás. Mě to docela nepřekvapuje. Jonathan je chuťovka a také se kvuli tomu používá ve šlechtění.   Já mám ve firemním sadu několik hektaru čtvrtkmenu Jonathanu a Jonaredu na A2 v předhůří Nízského Jeseníku v biopěstování. U Jonathanu se jednoleté vyhony nezakracují a druhý rok má na nich plodonoše po celé jejich delce. Dělám u něj jenom pruklest celých větví. Na hlubší řez reaguje agresivně a pozastaví plodnost. Padlí je u nas v normě neboť v tom nám pomáhají docela pravidelné deště a koruny udržuji řídké takže i rychle osychají a i strupovitost je v mezích. Jedině rakovinu musím u něj dost držet na uzdě, ale i s ní je dost životaschopný. Jonared ma u nas stejnou a možná i lepší barvu než Bohemie a i velikosti se k ní přibližuje(Bohemii pěstujeme jako štíhlé vřeteno). Z pozorování sleduji, že Jonared je i velký dříč skoro jako Idared oproti púvodnímu Jonathanu.  V době sklizně je Jonathan s Ontariem sklízený u nás co nejpozději. Budete se divit , ale když jablka prodáváme na skladování   a zakazník zjistí náš sortiment, tak v prvořadě si kupuje Jonathan, že je to nejlepší vánoční jablko a připomíná jim dětství a pak si také kupují Topaz. O ostatní odrudy už moc zajmu nebylo. Parmenu zl. jsem moc nenabízel neboť je to nejkvalitnější odruda na mošty. V loni měla velké a krásné plody velikosti Topazu. Mé děti jedly nejraději Parménu zl. s Croclenským a nepohrdly ani Matčinem. Až potom si vzaly novější odrudy.  S prodejem stromků odrudy Jonathan u nás není vubec problém. Prodejci u nás už nabízejí jaderničky, Matčino, Booscopské i B. č. na tipových podnožích. Mě se nezdá, že by se pěstoval huře než ostatní odrudy , když spoustě pěstitelům nevadí nároky novozelandských a japonských odrud. U Jonathanu si lidé nesmí plést typickou stříbřistou barvu výhonů a i celé koruny s padlím. Padlí nesnáší vodu. Sprcha z hadice v období sucha je pro Jonathán doslova ozdravná kůra!  Na opavsku je Jonathán hojný v alejích kolem cest.

 sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 148.21 (?), 6.2.2012 13:30

Dobry den, mohli by ste tu uviest kolko krat za rok striekate tie jonathany? Alebo ich pestujete bez postrekov  ? P.Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 86.79 (?), 6.2.2012 14:37

Zdravím. Jonathany a celé sady stříkáme pouze v zavislosti na počasí a povolenými přípravky pro biosady. V loni to bylo 4 krat a to po déletrvajících deštích a 1krát ozdravně po krupobití. My mame v bio povolené pouze měď do 3kg / ha na rok a podobně i síry. Musíme pracovat s prevencí a až je nejhuř tak mužeme použít postřik.  Postřik, ktery používáme je hodně slabý oproti ostatním chemickým postřikúm a to pouze jenom měd nebo síra. Hlavně držíme na uzdě strupovitost, padlí není u nas problém.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 96.86 (?), 6.2.2012 14:47

A není ta měď na jablkách vidět?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 86.79 (?), 6.2.2012 15:29

Měď používame hlavně na začátku vegetace a to většinou jak jsou plody zelené. Při té slabé davce je to jenom nádech.Pro plody ve větší velikosti a pro hrušně muže být měď toxická. Ve druhe polovině vegetace už pokud je to nutné tak používáme síru nebo výtažek z mořských řas. Jeví se mi, že síra nam i omezuje výskyt některých škudcu. Do sklizně se měd´bezproblému vymyje.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 6.2.2012 17:02

Pro příznivce časů, kdy ještě měla jablka "pořádnou" chuť je to velmi hezké čtení pane z Kobeřic. Vašimi příspěvky děláte dobrou reklamu na opětovné rozšíření některých starých odrůd. A například Paľo jistě ocení i Vaši zmínku o pěstování jablek bio způsobem. Takže ještě jednou děkujeme za pěkné příspěvky. S pozdravem Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika