Jmelí



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 78.10 (?) 
26.2.2010 16:23, zobrazeno: 55667x

Zdravím

Zajímalo by mě, co si myslíte o současné invazi jmelí na jabloně. U nás na Opavsku, není problém vidět staré jabloně, které jsou zelené i v zimě, já sám jsem v posledních 2 letech ustřihl dobře 20 větvíz jabloní s mladým jmelí, přitom kdysi tohle nebývalo, první mladé jmelí jsem nalezl na našich stromech právě před 2 lety. Máte podobné zkušenosti?

           Ondra

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 46.234 (?), 26.2.2010 20:49

Loni jsem jel v dubnu do Opavy po 11 od Skřítku a úplně mě ty jabloně podle silnice fascinovaly.To jsem nikde jinde neviděl.Musel jsem zastavit a fotit.Možná má na to vliv nadmořská výška Nízkého jeseníku a ptactvo které roznáší semena ale je to fakt neskutečný pohled.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 27.2.2010 0:20

Pánovi 46.234: Jmelí za Skřítkem u 11ky? Nesmysl. Ani Rýmařov, ani Štáhle atd. Jsem z Vámi zmiňované oblasti a první rostlinu jmelí jsem zaznamenal (před třemi lety) na okrese Bruntál na jednom z topolů u 11ky těsně za Bruntálem. Jinde v okolí jmelí zatím neroste (kdyžtak mě poopravte)! Až směrem k Opavě počítám tak za Horním Benešovem a to už asi Nízký Jeseník nebude... S Opavskem je to jiné - jabloně, lípy, topoly... se zelenají i v zimě.

Apropo jmelí právě neroste ve vyšších nadmořských výškách (rozdíl mezi "zamořeným" Krnovskem či Opavskem a "čistým" Bruntálskem)

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.234 (?), 27.2.2010 15:14

Omlouvám se, máte pravdu- až za Horním Benešovem.Nízký Jeseník jde až kousek před Opavu a ty jabloně podle silnice plné jmelí jsou úžasné.Jen by mě zajímalo jestli na podzim mají odpovídající násadu jablek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 27.2.2010 15:30

Řekl bych, že při tak masivním napadení musí jabloně značně strádat na vodu a minerální látky. Na úrodě se to určitě projeví. [Otázkou je, jestli není výhodnější na Opavsku "pěstovat" jmelí na vánoční stůl (kytička v Praze stojí okolo 30,-) než jablka.]

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 46.234 (?), 27.2.2010 20:23

Bydlím v Žamberku a tady je jmelí vzácnost, asi je to nadmořskou výškou.Okolo Hradce Králové jsou borové lesy plné jmelí.Koruny jsou úplně obalené ale u Opavy to jde po listnáčích a jabloních a je to úplná invaze.Je fakt že bych asi trhal jmelí a na vánoce jej prodával s větším výdělkem než jablka. Zkoušel jsem přilepit semínka na různé stromy ale nic neroste, asi to neumím-klidně bych obětoval jednu jabloň na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 27.2.2010 20:32

Literatura uvádí několik poddruhů jmelí bílého v ČR. Nemýlím-li se, je to poddruh jmelí bílé pravé (napadá listnáče), jmelí bílé jedlové a jmelí bílé borovicové. Trochu paradoxní je, že oba posledně zmiňované druhy jsou řazeny mezi druhy "ohrožené, vyžadující další pozornost". Zkoušel jsem stejně jako vy - přilepit na větev jabloně několik semen jmelí. Jde to snadno, drží to ještě lépe (bacha na poddruh - z listnáče na listnáč, z borovice na borovici). Jmelí na jaře vyklíčilo, ale to bylo vše a další tuhou zimu nepřežilo (jsem 550 m.n.m). Hodně štěstí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 27.2.2010 21:19

Pánové, to jste mě tedy docela překvapili. Jmelí už i na jabloních?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
skalovi.pís - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 170.19 (?), 24.3.2010 20:01

V loňském roce jsem zde odporoval nějakému pisateli, myslím z Polabí, který si chválil jak rozmnožuje jmelí na jabloních protože u nich na lesních stromech neroste. Snažil jsem se mu vysvětlit jak jmelí dokáže zničit vzrostlý borový porost a že tím škodí i svým sousedům. On to považoval za vzácnost, že tak jmelí získává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.70 (?), 30.3.2010 8:06

Tak to jsem byl já. Už to za vzácnost nepovažuji a pořád se mi líbí a jablek má i přes jmelí fůru. Jen místo šílených vlků mi roste na jabloni jmelí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika