Jmelí



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
27.2.2010 21:19

Pánové, to jste mě tedy docela překvapili. Jmelí už i na jabloních?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 78.10 (?), 26.2.2010 16:23, zobrazeno: 55614x

Zdravím

Zajímalo by mě, co si myslíte o současné invazi jmelí na jabloně. U nás na Opavsku, není problém vidět staré jabloně, které jsou zelené i v zimě, já sám jsem v posledních 2 letech ustřihl dobře 20 větvíz jabloní s mladým jmelí, přitom kdysi tohle nebývalo, první mladé jmelí jsem nalezl na našich stromech právě před 2 lety. Máte podobné zkušenosti?

           Ondra

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.234 (?), 26.2.2010 20:49

Loni jsem jel v dubnu do Opavy po 11 od Skřítku a úplně mě ty jabloně podle silnice fascinovaly.To jsem nikde jinde neviděl.Musel jsem zastavit a fotit.Možná má na to vliv nadmořská výška Nízkého jeseníku a ptactvo které roznáší semena ale je to fakt neskutečný pohled.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 27.2.2010 0:20

Pánovi 46.234: Jmelí za Skřítkem u 11ky? Nesmysl. Ani Rýmařov, ani Štáhle atd. Jsem z Vámi zmiňované oblasti a první rostlinu jmelí jsem zaznamenal (před třemi lety) na okrese Bruntál na jednom z topolů u 11ky těsně za Bruntálem. Jinde v okolí jmelí zatím neroste (kdyžtak mě poopravte)! Až směrem k Opavě počítám tak za Horním Benešovem a to už asi Nízký Jeseník nebude... S Opavskem je to jiné - jabloně, lípy, topoly... se zelenají i v zimě.

Apropo jmelí právě neroste ve vyšších nadmořských výškách (rozdíl mezi "zamořeným" Krnovskem či Opavskem a "čistým" Bruntálskem)

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.234 (?), 27.2.2010 15:14

Omlouvám se, máte pravdu- až za Horním Benešovem.Nízký Jeseník jde až kousek před Opavu a ty jabloně podle silnice plné jmelí jsou úžasné.Jen by mě zajímalo jestli na podzim mají odpovídající násadu jablek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 27.2.2010 15:30

Řekl bych, že při tak masivním napadení musí jabloně značně strádat na vodu a minerální látky. Na úrodě se to určitě projeví. [Otázkou je, jestli není výhodnější na Opavsku "pěstovat" jmelí na vánoční stůl (kytička v Praze stojí okolo 30,-) než jablka.]

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 46.234 (?), 27.2.2010 20:23

Bydlím v Žamberku a tady je jmelí vzácnost, asi je to nadmořskou výškou.Okolo Hradce Králové jsou borové lesy plné jmelí.Koruny jsou úplně obalené ale u Opavy to jde po listnáčích a jabloních a je to úplná invaze.Je fakt že bych asi trhal jmelí a na vánoce jej prodával s větším výdělkem než jablka. Zkoušel jsem přilepit semínka na různé stromy ale nic neroste, asi to neumím-klidně bych obětoval jednu jabloň na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 27.2.2010 20:32

Literatura uvádí několik poddruhů jmelí bílého v ČR. Nemýlím-li se, je to poddruh jmelí bílé pravé (napadá listnáče), jmelí bílé jedlové a jmelí bílé borovicové. Trochu paradoxní je, že oba posledně zmiňované druhy jsou řazeny mezi druhy "ohrožené, vyžadující další pozornost". Zkoušel jsem stejně jako vy - přilepit na větev jabloně několik semen jmelí. Jde to snadno, drží to ještě lépe (bacha na poddruh - z listnáče na listnáč, z borovice na borovici). Jmelí na jaře vyklíčilo, ale to bylo vše a další tuhou zimu nepřežilo (jsem 550 m.n.m). Hodně štěstí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 27.2.2010 21:19

Pánové, to jste mě tedy docela překvapili. Jmelí už i na jabloních?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
skalovi.pís - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 170.19 (?), 24.3.2010 20:01

V loňském roce jsem zde odporoval nějakému pisateli, myslím z Polabí, který si chválil jak rozmnožuje jmelí na jabloních protože u nich na lesních stromech neroste. Snažil jsem se mu vysvětlit jak jmelí dokáže zničit vzrostlý borový porost a že tím škodí i svým sousedům. On to považoval za vzácnost, že tak jmelí získává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.70 (?), 30.3.2010 8:06

Tak to jsem byl já. Už to za vzácnost nepovažuji a pořád se mi líbí a jablek má i přes jmelí fůru. Jen místo šílených vlků mi roste na jabloni jmelí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika