Jakou jabloň?



áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?)
21.4.2010 19:26

Na Vysočině, ale také v celé ČR došlo za posledních 20 let k růstu průměrné teploty (1,5 stupně ?- pokud víte někdo přesněji tak mě prosím opravte) což je nepopiratelný fakt. Z tohoto důvodu na Vysočině rostou nejen jabloně a slivoně - ty tam rostly vždy, ale také rostou a plodí hrušně, broskve, meruňky, ale i vinná réva (i okolo 500m)  a další plodiny, o kterých se dříve hovořilo jako o teplomilných. Na Moravě je nyní ještě tepleji, ale pronásleduje ji sucho, což na Vysočině tolik nehrozí. Takže pokud nejde o nějakou vyloženě nepříznivou polohu, tak speciálně jabloně nejsou vůbec problém - až na nějaké odrůdy zvyklé na pořádný nášup od sluníčka a delší vegetační období. Vždy se však najdou u většiny ovocných druhů odrůdy, které jsou odolnější a tedy pro naše potřeby vhodnější, ať už se to týká odrůd z Ásie (Rusko) Kanady atd.,  kdo hledá většinou najde - informací je dostatek a věřte, že i školkaři se o tyto věci zajímají a často tyto odrůdy i pro zahrádkáře "dělají". Již dřive jsem tady zmiňoval Horní Bělou u Plzně a jejich zkušebny ovocných druhů (přes 500m), za několik desítek let vybrali celou řadu odolných a chutných odrůd od více druhů ovoce a    jedinné co se snad v této nadmořské výšce ne zcela daří jsou meruňky... a obdoně i naši šlechtitelé patří mez špičku min. v Evropě- jabloně, třešně, hrušně atd. To že někdo vysadí ovocné druhy, volí nevhodné podnože, naprosto chybně "řeže", o stromky se nestará  a na základě toho pak šmahem odsoudí - tady se to nedá pěstovat - to je samozřejmě problém obecně ........

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 19.3.2009 0:53

Ještě jsem se vrátil k vašemu dotazu. Možná, že by vaše přání splnily sloupovité jabloně - baleriny,  bez řezání, bez probírky, bez postřiku, ale kvalitu ovoce neznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.179 (?), 19.3.2009 7:00

Je také podstatný rozdíl mezi uzavřeným prostorem zahrady uprostřed zástavby a polním sadem.Před patnácti lety jsem zakládal polní sad se svahem k severovýchodu, byl jsem varován, abych tam nesázel teplomilné meruňky a broskve.Dnes se právě jim tam vede vlivem dobrého oslunění a pohybu vzduchu nejlépe, zatímco doma, v uzavřeném prostoru s mrazíky např meruňky odcházejí.Risk je i někdy zisk, úplně bez problémů však nejde nic. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.130 (?), 26.3.2009 12:37

Žádnou jablon nesázím! Na Vysočině jabloně nejdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 2.4.2009 12:12

Vysočina, to nejsou dva hektary, takže ji asi nejde vzít šmahem. A pak i předcházející příspěvek asi bude jen expresivní vyjádření momentálního mentálního rozpoložení autora. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 239.17 (?), 2.4.2009 12:32

Jak již bylo několikrát zmíněno, je potřeba se rozhlédnout po okolí. Co kdo a s jakým úspěchem pěstuje. Moje zkušenost z pěstování z Vysočiny je dobrá. Jablka, švestky, třešně bez postřiku stromy obalené ovocem. Jedná se o nadmořskou výšku asi 550m, jihozápadní poloha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 21.4.2010 15:17

Žádnou jablon nesázím! Na Vysočině jabloně nejdou.

Může jít o Vaši nepříznivou lokalitu. Nikoli o Vysočinu jako takovou. Ta je plná jabloní

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 21.4.2010 19:26

Na Vysočině, ale také v celé ČR došlo za posledních 20 let k růstu průměrné teploty (1,5 stupně ?- pokud víte někdo přesněji tak mě prosím opravte) což je nepopiratelný fakt. Z tohoto důvodu na Vysočině rostou nejen jabloně a slivoně - ty tam rostly vždy, ale také rostou a plodí hrušně, broskve, meruňky, ale i vinná réva (i okolo 500m)  a další plodiny, o kterých se dříve hovořilo jako o teplomilných. Na Moravě je nyní ještě tepleji, ale pronásleduje ji sucho, což na Vysočině tolik nehrozí. Takže pokud nejde o nějakou vyloženě nepříznivou polohu, tak speciálně jabloně nejsou vůbec problém - až na nějaké odrůdy zvyklé na pořádný nášup od sluníčka a delší vegetační období. Vždy se však najdou u většiny ovocných druhů odrůdy, které jsou odolnější a tedy pro naše potřeby vhodnější, ať už se to týká odrůd z Ásie (Rusko) Kanady atd.,  kdo hledá většinou najde - informací je dostatek a věřte, že i školkaři se o tyto věci zajímají a často tyto odrůdy i pro zahrádkáře "dělají". Již dřive jsem tady zmiňoval Horní Bělou u Plzně a jejich zkušebny ovocných druhů (přes 500m), za několik desítek let vybrali celou řadu odolných a chutných odrůd od více druhů ovoce a    jedinné co se snad v této nadmořské výšce ne zcela daří jsou meruňky... a obdoně i naši šlechtitelé patří mez špičku min. v Evropě- jabloně, třešně, hrušně atd. To že někdo vysadí ovocné druhy, volí nevhodné podnože, naprosto chybně "řeže", o stromky se nestará  a na základě toho pak šmahem odsoudí - tady se to nedá pěstovat - to je samozřejmě problém obecně ........

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika