Jaká je to podnož?



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 239.9 (?)
14.12.2008 18:19

Děkuji pane Vítek. Asi to bude jak píšete. Stromky si dělávám sám z důvodu jistoty roubované odrůdy. Školky mě často zklamaly. A je to věc mého zájmu o přírodu a pěstování. Výsledky vlastní činnosti více potěší.Teď píšu něco, co většina nás zahrádkářů zná a co nás spojuje. Howgh.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 239.9 (?), 26.11.2008 8:58, zobrazeno: 6863x

Odkopnul jsem podnože od původně kupovaného stromku. Rouby jsem nasadil na tyto podnože asi 20cm vysoko. Na podnoži jsou jakési zbytnělé bradavicovité výrůstky,  zřejmě v místech původních pupenů. Příště budu roubovat těsně nad zemí, ale zajímalo by mě co to je za podnož, domníval jsem se, že to je 9. Nemůže to být projev choroby?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 26.11.2008 10:07

Obvykle bývají ty bradavice zbytky zakrnělých kořenů, kdy se řízek podnože vysadí výše a kořínky se dostanou nad zem. Časem zmizí. Typ podnože se podle toho asi nepozná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.20 (?), 28.11.2008 8:52

V brožurce od p. S"use název tuším Nové a některé starší odrůdy jabloní autor uvádí vlastnosti jednotlivých podnoží. U M9 uvádí náchylnost ke kořenovým chorobám z přílišného sucha i mokra. Asi to mohl být i důvod, proč jsem byl nucen po několika létech vyhodit nerostoucího Šampiona koupeného na M9. Nevím, zda jde o chorobu virovou.

Možnost přenosu virových chorob odkopky či rouby je jeden z hlavních důvodů, proč preferuji nákup nových stromků v osvědčené plzeňské školce. Jako u lidí, může jít i o přenos skrytý, cesta je i přes nástroje.  To není konec pokusnictví s novými odrůdami, které kamarád má a já ještě ne. Jen to pokusnictví dělám tak, abych ta rizika omezil. Už jsem si narouboval kdysi Šampiona s virovou gumovitostí větví a pak mi hezkých pár let tahle odrůda nesměla na zahradu. A přitom nemohu vyloučit, že jsem ji nůžkami nepřenesl z jiného stromu, kde byla skrytá. A zase mám důvod, proč si koupit nové nůžky - ze zdejších diskusí vítězí Bahco, vidím jej dobře i v ostatních typech nářadí, jmenovitě pilky. I zima může přinést zahrádkáři radost - z nového vercajchu. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 22.100 (?), 29.11.2008 23:58
No je to taky znak. Některé podnože k tomu mají větší sklon. Myslím, že to dělá MM106 a možná podnože J-TE-. Nemám tu literaturu, podle které bych si to ověřil. Takže to může být i jinak. Tyto výrůstky podmiňují náchylnost k některým houbovým chorobám (krčková hniloba). Roubovat na M9 ve výšce 20cm je správný postup. Vítek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?), 5.12.2008 21:27

Tak se omlouvám za bludy, které jsem tu napsal.

Zvýšená tvorba "vzdušných kořenů" je častý jev u M9, nikoli u podnoží co jsem uvedl.

Zvyšuje to náchylnost k rakovině.

Je možné stromek zasadit hlouběji. Bude lépe kotvit v půdě. Místo štěpování musí zůstat nad povrchem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 239.9 (?), 14.12.2008 18:19

Děkuji pane Vítek. Asi to bude jak píšete. Stromky si dělávám sám z důvodu jistoty roubované odrůdy. Školky mě často zklamaly. A je to věc mého zájmu o přírodu a pěstování. Výsledky vlastní činnosti více potěší.Teď píšu něco, co většina nás zahrádkářů zná a co nás spojuje. Howgh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika