Jak úspěšně zasít jadérka/semena jabloní



Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 141.96 (?)
9.4.2016 13:22

Přesun na zahradu doporučuji v období, kdy se vysazují stromky koupené ve školce: jaro, podzim mimo vegetaci.

Jinak s mými semeny nedělám žádné štráchy, přes zimu jich nahromadím stovky, propláchnu je, na jaře je vyseju jako jiná semena na záhon, v tom množství mi stačí, když jich vzejde 50-100. Ta nejsilnější postupně vybírám a vysazuji na definitivní místo jako při normální vysadbě. 2.rok očkuji nebo 3.rok roubuji. 4.-5. rok zakvetou, 6.rok plodí. Výšku reguluji řezem ve 3m. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 22.10.2015 21:22

Jadernička jako moštová oddrůda má plody střední až malé a přitom není partenokarpická. To znamená, že z určité váhy plodů dostanete větší množtví semínek než z jiných odrůd majících plody velké. Druhou věcí je, že jadernička opylovaná jiným semenáčem jaderničky dá poměrně vyrovnané potomstvo semenáčů. Váš problém bude, že asi máte jediný strom jaderničky, který je opylován jinými odrůdami. Tedy výnos semínek budete mít normální, ale potomstvo nemusí být svými vlastnostmi tak vyrovnané jako v případě nákupu semínek sklízených v semenném sadu.

Výhodou generativně množených jaderniček je i to, že juvenilní růst semenáčku je lépe kmenotvorný než vegetativně množené podnože. Zejména pro aplikace, kdy je požadováno místo roubování až ve výši korunky, je generativně množená jadernička nepřekonatelná.

Tady je požadováno místo roubování až ve výši korunky
Tady je požadováno místo roubování až ve výši korunky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.61 (?), 24.10.2015 19:39

Loni jsem poprvé zkoušela roubování. Chutnala mi jablka z jabloně,  o které nikdo nevděl, co je to za odrůdu. Našla jsem tedy v okolí planou jabloň, vyrýpla, zasadila na zahradu a zkusila na ni naroubovat připravené rouby. Tři za kůru ve výšce 1,5m. Všechny se chytly. Co mám teď od jabloně očekávat? Podnož je semenáč, ale nevím jakého původu. Bude tedy stom jednou velký jako kdybych koupila podnož semenáč? Teď mám vybranou další vysněnou odrůdu jabloně a opět jako pondož pro roubování mám připravený semenáč nalezený ve stoce u silnice. Mohou být u těchto semenáčů nějaké zádrhely?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.73 (?), 24.10.2015 20:58

 Jak úspěšně zasít jadérka/semena jabloní
Miloš Vysloužil (12300) - xxx.xxx.102.7 (?)
29.1.2012 11:48
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
V dobách, kdy ovocná sadba byla nedostatkovým zbožím (ostatně jako skoro všechno) to byl
hlavní, často jediný způsob, jak získat podnož a z ní kýžený stromek. Mnohé z nich bez
problémů plodí dodnes, některé ale zastavily růst nebo trpěly rakovinou.

*
*
I když jsem používal semenáče z Jaderničky a Strýmky a v bližším okolí rostla jen Boskopská, dospěl jsem po cca 30 létech k tomu co "onehdy" psal p. Vysloužil. Některé stromy zastavily růst a víceméně chřadnou.
Sice ne hned, až poslední roky. A to i když zpočátku rostly velmi bujně a i s plodností jsem byl spokojen.
*
Ale nejsem žádný ovocnář, je to jen zkušenost.
*
Výsledkem toho "dlouhodobého pokusu" je to, že více než polovina těch jabloní je dobrá akorát tak na palivové dřevo. Na palivové, ne pro nějaké dřevařské zpracování!!!
*
Dnes kdy se určitě dají sehnat kvalitní vysokokmenné podnože pro dlouhověké polní stromy bych už do takové akce a zbytečné práce rozhodně nešel.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.204 (?), 14.3.2016 14:17
Dobry den prosim vas o radu. Mam 4 male jablonky z golden deliciusu, pričom 2 z nich zacaly mat na kmienku hnedu skvrnu akokeby hniloba ale stromceky rastu zdravo a dalej neviem ci to zdrevnatuje kmienok alebo co... zaroven u obydvoch uz zožltol 1 klicny listok. Tieto 2 jablonky maju 6 listkov a tlaci sa im dalsi (ak nepocitam tie klicne) Na zvisnich 2 jablonkach nieje nic pricom 1. ma 5 listkov a 2. Ma 6 a jeden vyrasta. Vsetky jablonky maju na kmienku take cervene opalene od slnka. Prosim vas o radu ci je to Ok Dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.204 (?), 14.3.2016 14:19
Pripajam este obrazky:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.204 (?), 14.3.2016 14:24
.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
beblingen - (1) - 173.34 (?), 9.4.2016 12:26

Zkouším si také ze zvědavosti vypěstovat semenáčky (konkrétně odrůdy Rubín a Gala -jadérka prošly stratifikací v ledničce).Buď je v budoucnu použiji jako podnože pro roubování nebo nebo je nechám jak jsou uvidím.Nedávno začaly klíčit tak jsem je konečně vysadil.Kdy bude zhruba vhodný termín je přemístit někam na zahradu?Stačí až trochu zesílí nebo je musím mít v bytě několik měsíců?Předem děkuji za rady. 

Rubín a Gala
Rubín a Gala
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 141.96 (?), 9.4.2016 13:22

Přesun na zahradu doporučuji v období, kdy se vysazují stromky koupené ve školce: jaro, podzim mimo vegetaci.

Jinak s mými semeny nedělám žádné štráchy, přes zimu jich nahromadím stovky, propláchnu je, na jaře je vyseju jako jiná semena na záhon, v tom množství mi stačí, když jich vzejde 50-100. Ta nejsilnější postupně vybírám a vysazuji na definitivní místo jako při normální vysadbě. 2.rok očkuji nebo 3.rok roubuji. 4.-5. rok zakvetou, 6.rok plodí. Výšku reguluji řezem ve 3m. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 149.234 (?), 17.4.2016 13:03

Z akej odrody jablk odporučate vysadzat semienka pre podpniky, alebo na tom nejako nezáleží.Resp. môže terajší podpnik ovplivnit rast podpnikov zo semienok z daneho stromu, teda či by bolo vhodnejie pouzit semienka zo starsich 30-40 ročných jonataniek, alebo môzem pouzit semienka z kupovanych jablk? Dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.4.2016 15:07

Jistě nas tom záleží, a to nejen na odrůdě, ze které jadérka bereme, ale i na opylovači té odrůdy (ale kdo ho zná?). Podnož matečného stromu kvalitu jadérek neovlivní. Osvědčenými odrůdami pro semenáče jsou: lesní pláně, Jadernička moravská, Hegloe Crab, Norhern Spy, Croncelské, aj. Ještě jsem používal Trnavské zimní a Kardinál žíhaný. Protože semenáče chci použít jako bujně rostoucí podnož, vyhnul bych se jadérek ze slabě rostoucích odrůd - citovaných Jonathanů a většiny dnešních kulturních odrůd. Intenzitu jejich růstu bych čekal slabší. Ale ověřené to nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika