Jabloň rubín



PepaS - (30) - 219.216 (?)
6.2.2019 13:40

Jednoznačně jste to trefil, tento strom bude stát samostatně, před budovamicelodenní oslunění a při vstupu do zahrady bude to první na co padne zrak.Růst bude přirozený, okolo žádné stromy / ostatní stromky mám stranou/,.

Otázkou je ovšem zda se mi to tak podaří zapěstovat, ale to už je jiná věc.

Stromek pana Hlavatého je jistě pěkný, ale nesplňuje to co já chci.

Ještě jedna otázka. Zemina je tam poměrně chudá 30cm ornice pak jíl a písek poměrně dost nepropustný. Myslíte, že to semenáči nebude vadit, přece jen má mohutný kořenový systém?  JS

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.2.2019 12:15

Zadání, resp. přání pana Soukupa není zcela podrobné. Jde o výšku 500m n.m. (což mnoho neříká) a přání pěstovat solitér. Co míní pod pojmem solitér? Já si tak představuju o samotě stojící strom - před domem, u cesty, na mezi, v polích, atd. Jestli p. Josef myslí solitérem stromek v zahradě, který nechce přísně tvarovat na drátěnce a který má růst spolu s ostatními stromky v přirozeném tvaru - podobně jako v zahradě dr. Hlavatého,  pak je to věc jiná. Takto jsem ale pojem solitér nevnímal.
    Jonagored dr. Hlavatého je nádherný, o tom nenín sporu. Ale takový tvar nenaroste sám od sebe, vyžaduje nejen správné zapěstování, ale i pravidelnou péči a řez, včetně letního. Růstová potence je srovnatelná, ale charakter růstu a obrůstání Jonagoldu a Rubínu se dost liší, ale to není ažb tak podstatné. Mám často před očima takové stromy - v každé druhé zahradě - kde pěstitel zasadil stromek s krátkým kmínkem na bujné podnoži. V půlmetrové výšce se kmen dělí na několik šikmo vzhůru směřujících jako stehno silných vyholených větví,... každý takové stromy známe.
   Chci říci,  že není dobré snažit se pěstovat tvar, pro nějž není strom růstem podnože a odrůdy předurčen. Není to nemožné, ale čím víc se liší, tím větší námahu to dá. Vždycky je nejlepší, když se kýžená velikost a tvar přibližuje tomu, jaký by strom zaujal bez našich zásahů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PepaS - (30) - 219.216 (?), 6.2.2019 13:40

Jednoznačně jste to trefil, tento strom bude stát samostatně, před budovamicelodenní oslunění a při vstupu do zahrady bude to první na co padne zrak.Růst bude přirozený, okolo žádné stromy / ostatní stromky mám stranou/,.

Otázkou je ovšem zda se mi to tak podaří zapěstovat, ale to už je jiná věc.

Stromek pana Hlavatého je jistě pěkný, ale nesplňuje to co já chci.

Ještě jedna otázka. Zemina je tam poměrně chudá 30cm ornice pak jíl a písek poměrně dost nepropustný. Myslíte, že to semenáči nebude vadit, přece jen má mohutný kořenový systém?  JS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.2.2019 14:54

Každý kořen má rád úrodnou a propustnou půdu a dovede ji ocenit - růstem, plodností, zdravotním stavem stromu. V horší půdě budou výsledky horší, přesto si semenáč s půdou horší kvality poradí relativně nejlépe.
   Pokud bude vizuální stránka stromu hodně důležitá, pak bych váhal, zda Rubín je nejlepší volba. Ne každému se jeho specifický růst s vyholováním větví líbí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PepaS - (30) - 217.186 (?), 6.2.2019 15:29

Děkuji za rady. Váhal jsem zda Rubín, ale jednoznačně mě oslovuje chutí,

ze všech co jsem ochutnal mi chutná nejvíce. 

Pozn. Admirál jsem zatím nechutnal, ale na jaře ho budu sázetsmiley  JS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.118 (?), 6.2.2019 17:43

Mám s vysokokmeny určitou zkušenost, tak si dovolím připojit svůj názor. VK se vždy pěstovaly v místech možného okusu zvěří, zejména vysokou. Předpokládám, že u Vás tento problém není. Pak jde ještě o obtížnou sklizeň. Koruna VK začíná ve výšce okolo 2m, větev délky 3m, která roste v úhlu 45 stupňů už bude končit ve slušné výšce. Žebřík není bezpečný, je nutné mít alespoň čtyřmetrové štafle s boční podpěrou. To vše člověka baví do určitého věku, dejme tomu do padesátky. Takže má smysl vysokokmen, s ohledem na pozdější nástup do plodnosti, sázet tak do třicítky. Berte to trochu jako humor, ve kterém je hodně pravdy. 

Zkušenosti s odrůdami: pětoval jsem Wealthy, Čistecké, Matčino, Ontario, Wagenerovo a Boskoopské červené. To poslední byl skutečně majestátní strom,  vzhledově nejkrásnější, i plody - velké těžké koženáče měly svůj půvab, pokud Vám nevadí hrubší sladkokyselá dužnina. Ale to by bylo na delší diskusi. Chcete-li hlavně krásný strom  - co třeba sakura?smiley R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PepaS - (30) - 217.186 (?), 6.2.2019 18:13

Určitě máte pravdu, proto jsem původně vymýšlel Rubín na čtvtkmenu/viz příspěvky výše/, ale  

upustil jsem od toho. V každém případě chci jabloň a Rubín splňuje mé chuťové nároky, je to i odrůda do vyšších poloh, vzhledná jablka a věřím, že se mi podaří vypěstovat jakž takž i strom. Uvidím jaký stromek seženu výšku kmenu bych viděl kolem 160 cm, ono to asi nebude s Rubínem na semenáči tak jednoduché. JS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 6.2.2019 21:23

Podnože semenáč moc nejsou, náhrada je nejrozšířenější A2. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 7.2.2019 9:06

Každé jablko má semena, takže semenáčů můžete mít stovky. Nejlepším tvarem v romto případě je polokmen.
   Pan R- 166 18 má s vysokokmeny zkušenosti - ovšem v jisté lokalitě. Výsledná velikost stromu ale hodně záleží na poloze a zejména půdě. V horší poloze v chudé, kamenité, nepropustné zemi vysokokmen 10m vysoký nenaroste. Ze čtvrt- a polokmenů na semenáčích a A2 sklidím většinu úrody ze štaflí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PepaS - (30) - 219.216 (?), 7.2.2019 11:06

Moje konečná představa je, zkusím koupit naroubovaný špičák, v cca 160-170 cm založím korunu a zkusím z toho vypěstovat strom. JS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika