Jabloň Lucy



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?)
5.11.2018 12:25

184.133: Možné to je. Podstatné je, aby to prípadne neovplyvnilo dostupnosť odrody v ČR a SR. Nepozeral som sa na aktuálnu ponuku Fytosu, ale ak Lucy ponúkajú resp.neponúkajú, tak to môže byť v tomto smere istý signál.  IH 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 5.11.2018 12:25

184.133: Možné to je. Podstatné je, aby to prípadne neovplyvnilo dostupnosť odrody v ČR a SR. Nepozeral som sa na aktuálnu ponuku Fytosu, ale ak Lucy ponúkajú resp.neponúkajú, tak to môže byť v tomto smere istý signál.  IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 166.118 (?), 18.11.2018 9:50

spontánne padanie plodov v období dozrievania je zrejme odrodovou vlastnosťou Melodie, Rosany, Primy či Merkuru. IH

Letos měl můj Merkur značnou nadůrodu (moje chyba). Snažili jsme se o co nejčastější zálivku převážně dešťovou vodou. Výsledek - velikost plodů spíše nadprůměrná, kvalita vynikající, jen hodně práce s vyvazováním a podpěrami. Ale to podstatné  - při postupné sklizni minimální propad plodů, jen ze zbytku na stromě (tzv. pozdní sběr - ze stromu do úst), kdy přezrálé plody překypovali šťávou pak začal už dost četný každodení opad plodů, což samozřejmě vedlo k jejich dočesání. Takže - pravidelná dlouhodobá závlaha snad významně padání v době sklizně omezuje. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.118 (?), 18.11.2018 16:21
R: V porovnanî napríklad s Rubinolou, Topazom, Admiralom, Fuji, Florinou, Golden Del., Heliodorom atď., ale aj novou odrodou Lucy, tam padanie Merkuru v čase zrelosti určite je, aj keď to nie je nič masívne. Stromy zavlažujem priebežne a konzekventne, nemôže sa stať aby čo len krátkodobo trpeli nedostatkom vlahy. S Merkurom mám viacročnú skúsenosť a mierna tendencia k padaniu zrelých plodov tam je, to treba povedať na rovinu. Nie je to ale nič neriešiteľné, včasný zber (nie predčasný) to plne eliminuje. IH (Z niekoľkých Rubinol a Fuji ktoré som ponechal na strome pre vtáky na zimu nespadlo doteraz ani jediné jablko). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 166.118 (?), 19.11.2018 9:35

IH: Máte samozřejmě pravdu a k tomu ještě více zkušeností. Svojí poznámkou jsem chtěl jen poukázat na to, že zálivkou lze padání zdravých a téměř zralých plodů, u odrůd k tomu náchylných, omezit.  Z prvních zkušeností s Merkurem před pár léty jsem to viděl dost tragicky. A Lucy se mi jako odrůda zatím také hodně líbí, ještě budu zkoušet Bonitu a rád bych sehnal i Rubelit. O těchto odrůdách mimo popisu od Fytosu zatím nevím nic. Pro výsadbu dalších odrůd už nemám místo a časem by na některých stromech bylo více štítků (na přeroubovanýpch větvičkách) než lupení, tak asi budu muset trochu brzdit. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.47 (?), 26.11.2018 20:21

ja som mal tento ro ešte len dva plody na Lucynke, sadil som ho minulý rok na jar, tak som nechcel nechať ešte viacej plodov.obral som ich len koncom oktobra a boli krásne vyfarbené.Minulý rok som mal podobne tmavo vyfarbený red delicious.

Lucy
Lucy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 217.18 (?), 14.1.2019 11:48
Momentálne my prvê dve jablká Lucy ktoré måm z prvej ùrody vyzerajú skvele, jablká sú tvrdé, nejavia zatiaľ známky mäknutia napriek tomu že ich mám len v komore.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.221 (?), 14.1.2019 17:00
Pán Morvai: Je čas prvú Lucy ochutnať - je už v optimálnej konzumnej zrelosti. Tú druhú môžete ponechať a vyskúšať si jej 'shelf-life'. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.60 (?), 14.1.2019 19:10

Dobrý večer pán Hlavatý, tak som dal na vašu radu, kedže už s tou Lucy máte skúsenosti a ochutnal som ju.Je šťavnatá, cítim tam ten Topaz a určite aj Fuji.Bohužial ja som Fuji zatiaľ jedol len zo supermarketu a to vieme všetci ako chutí, mám doma tri druhy Fuji a mali by už tento rok rodiť.Ale späť k tej Lucy má zaujímavú chuť, určite patrí medzi 5 najlepších odrôd jablk ktoré som v živote jedol.Mám tu doma aj jeden Admirál, ten je tvrdý doslova ako beton a spolu s tou druhou Lucy ktorú tu ešte mám ich ponechám ako dlho my vydržia.Mimochodom na tom Admirály mám na jednej strane poškodenie po krupobití ešte z Júna minulého roka napriek tomu je ako kameň.

Lucy
Lucy
Lucy
Lucy
Lucy
Lucy
Admirál
Admirál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.8 (?), 14.1.2019 20:31

Pán Morvai, Lucy je určite veľmi kvalitná a vydarená odroda, tak vizuálne, ako aj chuťovo, zdravotne, plodnosťou, ľahkou tvarovateľnosťou aj skladovateľnosťou. Vo všetkom je vysoko nadpriemerná, aj keď podľa mňa v ničom zasa nie je absolútne špičková. Ale celkove si drží veľmi vysoký štandard a nemá vyslovenú slabinu. Ja by som ju do chuťovej Top-5 nezaradil (predsa len mám tých odrôd trochu viac než Vy), ale v Top-10 by s odretými ušami mohla byť. Mne vydržala zatiaľ v pivnici do apríla, ale mal som ešte len 2 úrody. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.146 (?), 16.1.2019 19:51

Ešte pred odrodou Lucy vyšľachtili vo Švajčiarsku odrodu LADINA - pochádza z rovnakého kríženia ako Lucy, teda Topaz x Fuji. U nás je táto odroda neznáma. Na foto je genealogický rodokmeň Ladiny, ktorý je pochopiteľne totožný s odrodou Lucy. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika