Jablon Gravštýnské



host - 168.81 (?)
16.2.2016 23:09

    Jsou ty stromy zajímavé, někdy nezbedné. Mudroval jsem o tom. A to navíc chci přeroubovat převážně vrchol koruny a ještě nemít strom zvlášť vysoký. Boskoopské (zelené) mám, protože je to moje jablko nejlepší. Proto bude na stromě samo. Loni jsem jej (větší) přesadil, mělo jedno jablko a skoro celé červené. Kvetlo 3. rokem po naroubování na semenáč 4 cm ø.
    Před mnoha lety jsme měli (Telečsko 600 m/m) na zahradě Grávštýnské a Boskoopské (i další). Možná zformovaly „mé chutě“, možná jen iluze. Ale nebyly to převeliké stromy a nebyly mladé (převeliké byly Hvězdnaté renety, malé byly Bernské růžové). Myslím, že ovoce nebylo výš jak 4 m. Dobře se mi trhaly. Vím, že se uvádí u obou velký vzrůst a pozdní polodnost. Myslím, že u takto starých odrůd mohou existovat místní klony. A pak, až se to stydím napsat, zmíněný James Grieve k částečnému přeroubování je zas docela mohutný jabloňový keř. Vím že je to zapovězený tvar, ale už prostě tak to je. A tak kdyby Grávštýn divočil, nebo mi zvlášť chutnal, tak by pak dostal jednu celou „kmenovětev“ (u zdi). Taky chci jablka brzy a taky k tomu nemám vhodnější „podnož“. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 168.81 (?), 16.2.2016 23:09

    Jsou ty stromy zajímavé, někdy nezbedné. Mudroval jsem o tom. A to navíc chci přeroubovat převážně vrchol koruny a ještě nemít strom zvlášť vysoký. Boskoopské (zelené) mám, protože je to moje jablko nejlepší. Proto bude na stromě samo. Loni jsem jej (větší) přesadil, mělo jedno jablko a skoro celé červené. Kvetlo 3. rokem po naroubování na semenáč 4 cm ø.
    Před mnoha lety jsme měli (Telečsko 600 m/m) na zahradě Grávštýnské a Boskoopské (i další). Možná zformovaly „mé chutě“, možná jen iluze. Ale nebyly to převeliké stromy a nebyly mladé (převeliké byly Hvězdnaté renety, malé byly Bernské růžové). Myslím, že ovoce nebylo výš jak 4 m. Dobře se mi trhaly. Vím, že se uvádí u obou velký vzrůst a pozdní polodnost. Myslím, že u takto starých odrůd mohou existovat místní klony. A pak, až se to stydím napsat, zmíněný James Grieve k částečnému přeroubování je zas docela mohutný jabloňový keř. Vím že je to zapovězený tvar, ale už prostě tak to je. A tak kdyby Grávštýn divočil, nebo mi zvlášť chutnal, tak by pak dostal jednu celou „kmenovětev“ (u zdi). Taky chci jablka brzy a taky k tomu nemám vhodnější „podnož“. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.2.2016 23:26

Bernské růžové roste slabě, možná ještě míň než J.G.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 16.2.2016 23:55

Ano, jak píšete, Bernské růžové byly podstatně slabší, než James G. který bych rád částečně přerouboval. A také měly "zvláštní" tvar korun. A myslím, že jste to napsal právě Vy, "přerostlá brokolice". JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.158 (?), 14.8.2016 21:20

A Grávštýnské padá a padá...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 15.8.2016 15:49

Mě letost podobně padá Rubín, nevím zda je to průběhem letošního počasí, nebo nějakým nedostatkem ve výživě stromu. V této době asi nebudou vaše padané Grávštýnské k jídlu, nebo ano?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.8.2016 18:55

Grávštýny jsou jedlé, Rubíny ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.158 (?), 15.8.2016 19:47

Ano, jak píše pan Miloš, ty spadlé jsou už teď jedlé. Padají ale zatím jen ty červivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 18.8.2016 20:03

Jsem moc rád, že mám naroubované tohle Grávštýnské. Na plody budu sice muset pár let čekat, ale to nevadí.  Bude se alespoň na co těšit smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.207 (?), 15.8.2016 20:16
Gravštýn nepoznám, ale Rubín by predčasne padať nemal (pokiaľ nie je červivý). Momentálne mám len Bohemiu, čo je ale prakticky to isté, a tá mi nepadá vôbec. Pravda, postrekoval som proti obaľovačom a červivosť je nulová. Čoskoro ale hrozí že Bohemia začne padať od zrelosti, už v polovici augusta sú niektoré plody takto vyfarbené (foto 1,2). Oberačkové termíny z minulosti prestávajú platiť, otepľovanie klímy všetko mení. Rané zimné odrody sú už v mojich podmienkach jesenné. Dokonca niektoré Jonathany sú už začervenané (foto 3), a tie sme zvykli oberať v októbri. Teraz to bude určite skôr, pravda, dovtedy získajú tmavobordovú farbu (ak nezabudnem, dám potom fotku). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 15.8.2016 22:05

Protože proti obaleči nestříkám, mí oblíbenci Rubín a Bohemia se mi letos řádně pomstili. Červivost se blíží 50%ům všech plodů. Tuto odrůdu si obaleči oblíbili suverénně nejvíc. Jinak ale díky dlouhé stopce nečervivé plody nepadají vůbec, a to ani úplně zralé v říjnu (októbri).
    Vliv oteplování klimatu jednoznačně potvrdit nemohu. Některé odrůdy se zdají zrát dřív, ale poslední Idaredy a podobné stále sklízím až začátkem listopadu (november).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika