Jablka v červnu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
12.6.2016 13:07

Jedno jablko ze Sibiře mám, plody jsou velikosti třešní a plodnost taky třešni odpovídá. Na rozdíl od okrasných jabloní (kterým se podobají) mají sladkou chuť.
     Pravda, o jablcích z Norska a Sibiře se moc nepíše. Proto sázím víc na podobně vhodné odrůdy mezi těmi starými (Matčino, Smiřické, Croncelské) i novějšími (Šampion, Rubín, Rosana, Admirál).
    Ze subtropických jablek typu Braeburn jsem vyléčený. Hodně let jsem pěstoval Coxovy, Goldeny, Jonathany, Starkrimsony.Prvotní mé nadšení obvykle vydrželo jen do chvíle, kdy jsem uviděl a ochutnal tutéž odrůdu z jižní Moravy či Slovenska.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.101 (?), 12.6.2016 18:22
Jablká v júni neriešim. Je to jediný mesiac v roku, kedy sa bez nich zaobídem. V obchode ich nekupujem. O pár týždňov už bude Júlia, Piros... a potom už stále niečo prakticky až do mája. Teraz mám namiesto jabĺk čierne ríbezle, egreše, jostu, muchovník či jahody. P.S.: Ešte k tomu Nórsku. Teraz to vyznie ako sci-fi, ale možno už generácia našich detí zažije, že Škandinávia sa stane jedným z hlavných európskych producentov jabĺk (ak budú klimatické zmeny pokračovať). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 12.6.2016 20:26

Ale kdepak, kdepak. Že někdo neřeší jablka v červnu, neznamená, že v obchodech nejsou dosažitelné kvalitní plody. Myslel jsem, že jsou všechny takové bezchuťovky na jedno kopyto, ale není tomu tak. I ten český Braeburn je nakonec velmi slušný, jak poznávám u dalších plodů. Pochutnal jsem si i na skvělých Goldenech, velmi dobrém Red Prince (odrůda typu Jonagold), i na některých Galách. O moučnatosti nemůže být řeči, snad později. Naopak plody vykazují znaky, že nedávno opustily chladírnu. Opravdu příjemné červnové překvapení s kvalitními jablky z obchodních řetězců. A že si je člověk nevypěstoval sám, neznamená, že si na nich nemůže pochutnat jinde. Ten Braeburn je ale skvělý. Taková obyčejná, leč světová sladkokyselost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.120 (?), 12.6.2016 20:40
Netvrdím, že jablká z obchodu nie sú dobré, takisto ako netvrdím že treba jesť len to čo si sami dopestujeme. Ja si len skrátka dám načas od jabĺk pauzu, aby som si ich onedlho (po krátkej abstinencii) zasa vychutnal. Teraz je vitamínov dosť aj z iných (čerstvých zdrojov). Jablko u mňa zostáva ovocím č.1. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.6.2016 21:08

Vyznávám podobnou filozofii. Jablka nekupuju, snad aby to těm mým jabloním nebylo líto. Poprvé a naposledy jsem svůj zvyk porušil roku 2012, kdy všachno ovoce zmrzlo. To, co mi nyní ve sklepě ještě zbylo - těch pár Idaredů, Jonalordů už v době zimolezů, jahod a třešní nikdo jíst nechce.
    Počkám si na nové. Znovu děkuji rezistentům, protože tlak strupovitosti na citlivých odrůdách je letos velký.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 13.6.2016 8:22

Poslední Topaz jsem dojedl asi před třemi týdny, nic pozdnějšího nemám. Před Topazem jsme měli ve sklepě až do nových jablek nablýskaný, skoro celý červený "Jonatán", no a též Strýmku. Byl to asi nějaký chutnější "lepší" klon, byla větší než běžná (srovnání ovoce na roubech na jednom stromě). Pak jsem podlehl touze po Topazu a Jonalordu a celý Jonathan přerouboval. Jak už jsme tu psal chtěl bych zkusit slovenskou odrůdu Priora, ale nejspíše bude opravdu problém sehnat ji. Jestli Admirál vydrží déle než Topaz, budu vědět až za pár let. Až po ráně kosou znovu naroste... Před rokem 1990 jsem znal asi nejranější letňák Close, bylo dříve a pro mě chutnější než Stark Earliest. Řekl bych, že se jeho sklizeň v letech minulých posunula hodně blízko červnu. Ale je pravda, že jablka jsou v tuhle dobu doma tak akorát do těsta, v kurzu jsou jahody, hrášek, salát, kedlubny, vodničky a třeba i ředkvičky, ředkve.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 13.6.2016 12:25

Tak to si píšte, že Admiral vydrží dlhšie než Topaz.    IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.153 (?), 16.6.2016 19:50
Júnové jablká - ale tie na strome. Jonagored na M-9. Tak toto je zlé, nežiadúce! Neviem či ho pobláznili tie mrazy, ale jablká majú už teraz veľkosť takmer tenisovej loptičky. A to budú ešte asi 3 mesiace na strome... V čase zberu zrejme veľkosť menšej tekvice. Prerastené jablko=zlé jablko. Pritom agrotechnika bežná, nehnojil som vôbec. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 13.6.2016 8:05

Před pár roky jsem v červnu v jednom supermarketu neodolal obrovským a vzhledově bezchybným Glosterům, abych konečně poznal, jak má tato odrůda z dobrých podmínek chutnat. Výsledkem bylo obrovské zklamání. Chutnaly totiž hůře, než ty moje malé a strupaté. Od těch dob jablka v červnu nekupuji. Ani pro mne není Červen jablkovým obdobím. Jó to takový salát,  jahody a hrášek - pro ty je teď správná doba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 13.6.2016 12:44

Včera jsem v obchodě koukal na jablka podobná právě Glosteru. Odrůda Primo, dovoz Belgie. Neochutnal jste někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika