Hvězdné odrudy - rezistenti a žlutoplodé odrudy



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?)
10.12.2013 20:16

Díky všem za poznatky. Většinu (Luna, Orion, Sirius atd.) mám zatím ve špičácích a stále převracím, které vysadím a které rozdám.:-) Tohle by mělo pomoci.

Není však, pane Kafko, i ostatní, Opal výrazný slaďák Goldenovského typu (jak uvedla i pani Jiřina)? Potřebuju mít v jablku i kyseliny - optimum je pro mě rodina Rubínů. Sirius i Orion jsem měl asi 2-3x na degustacích a oba mě velmi nadchli.

Díky.

Zdraví M.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 196.223 (?), 10.12.2013 18:24

Není mi úplně jasná ta věta o triploidech a zdrobňování. Chápu to dobře, že jabloně ketré se opylují pylem vlastní odrůdy zdrobňují plody?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 10.12.2013 19:01

Ze žlutoplodých odrůd mi letos poprvé ve větší míře zaplodil Sirius a jsem velice rád, že jsem touto odrůdou nahradil Idared, který u nás nikdo nechtěl po Rubínech a Rubinolách jíst. Ochutnali jsme zatím ty nejžlutější jablka a tak můžu říct, že chuťově Sirius přinejmenším vyrovnal moje představy.
Loni jsem ochutnal Moonlight (letos alternuje), bylo to takové průměrné jablko, ale na rozdíl od CATSů stále dobré jablko.
Letošní Goldlane mi chutná víc (Siriusu se nevyrovná), ale chce to ještě pár sezón počkat na konečné zhodnocení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 10.12.2013 20:16

Díky všem za poznatky. Většinu (Luna, Orion, Sirius atd.) mám zatím ve špičácích a stále převracím, které vysadím a které rozdám.:-) Tohle by mělo pomoci.

Není však, pane Kafko, i ostatní, Opal výrazný slaďák Goldenovského typu (jak uvedla i pani Jiřina)? Potřebuju mít v jablku i kyseliny - optimum je pro mě rodina Rubínů. Sirius i Orion jsem měl asi 2-3x na degustacích a oba mě velmi nadchli.

Díky.

Zdraví M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 82.212 (?), 10.12.2013 21:30

Opal slaďák je. To je další důvod proč ho upozaďuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.12.2013 22:08

Nějak vypadlo mé přihlášení v předešlém příspěvku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.155 (?), 10.12.2013 23:15

mám dotaz - budu mít možnost naroubovat Sir Prize nebo Goldstar. Čemu dá přednost?

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 11.12.2013 10:15

Včera mi jeden zdroj z nedalekých sadů sdělil, že letos odrůda Sirius nebude a není prý nikde. Tomu nevěřím, tak se ptám vás, kdo pěstujete tuto odrůdu, jak jste na tom letos se sklizní. Byly nějaké významnější výpadky? V okolí nepozoruju nějakou horší sklizeň u jabloní, tak nevím, proč by zrovna Sirius měl být výjimkou.

Napadá mě, že si spíš odrůda z těchto sadů našla lépe platící konzumenty v blízké Germánii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.12.2013 12:36

Sirius u mě měl letos menší úrodu. Už jsem zde zmiňoval, že letos v druhé půli července měl velký propad plodů. Byly větší než vlašský ořech a nebylo to způsobeno škůdci.
Podobné problémy jsem měl u Jonalordu, kde v té době spadla větší část plodů a u Andery, zde spadlo všechno, u Deligy téměř všechno. Menší propad v té době měl i Sir Prize a některé další odrůdy.
Např. Delor, Rubín, Starkresa a další tyto problémy neměly.

Pro p. Lukase,
jestli dát přednost Goldstaru či S.P. mohu dát jen své porovnání.
Obojí jsou velmi chutné odrůdy, Goldst. má o něco delší skladovatelnost. S.P. vyžaduje opatrnou manipulaci, protože trpí otlaky. Goldst. zase trpí hořkou skvrnitostí v mládí a po silnějším řezu u přísných tvarů a při přehnojení draslíkem. Volný tvar by mu možná vyhovoval více. Vyžaduje tedy hnojení na list Ca. Obě odrůdy bujněji rostou, tvarují se však velmi dobře. Mám je na J-TE-E, na štíhlá vřetena jdou velmi dobře. Obě odrůdy jsou velmi šťavnaté a úrodné, později dozrávají, u mě od poloviny října.
Obě odrůdy jsou střední velikosti, vzhledově je asi přitažlivější Sir Prize.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.136 (?), 12.12.2013 17:31

děkuji za rady, dám asi přednost Sir Prize.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 214.128 (?), 11.12.2013 23:20

Od momentu, kedy začali rodiť vrúble Síria, stabilnosťou úrod, zdravým rastom a odolnosťou nestriekaných plodov k škodlivým činiteľom prirovnávam tento kultivar k odrode Pinova. Aj v tomto roku sa Sirius predviedol v plnej paráde. O niečo chutnejší Orion sa neskorým nástupom do rodivosti a veľkým prepadom plodov počas leta v mojom prípade nedá so Síriom porovnať.

Sirius 19.9.2013
Sirius 19.9.2013
30.9.2013:
30.9.2013: "Hvězdný" Sirius patrí k najlepším sortám v našej záhradke.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika