Goldstar



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?) 
3.3.2015 19:23

Myslím, že nové odrůdy postupně zatlačí Goldstar do pozadí. Název je skutečně lákavý, taky chuť je dobrá i dlouho vydrží. Barva je ale fádní, citlivost k hořké pihovitosti příliš velká a nároky na teplo nijak malé. V růstu jsou patrny geny vyholující Bohemie. Konkurence novějších odrůd (Admirál. Merkur, snad i Lucy) bude velká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.97 (?), 3.3.2015 20:01

Přesto ho na jaře naroubuji. Chutná mi moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 3.3.2015 20:47

Já už jenom dodám, že Goldstar patří k nejšťavnatějším pozdně zimním odrůdám, které pěstuji. V tom mu může konkurovat jen Admirál, Sirius, snad i Melrose a pak už jen některé ty s dřívější dobou konzumace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
VGazdik - (1) - 72.93 (?), 1.11.2015 20:21

Glodstar jeseň 2015 v Strážovských vrchoch cca 400 mnm, bez pehovitosti (2x postrek Ca), druhá úroda 4 ročný stromček. Chuť sme tento rok zatiaľ netestovali. V minulom roku z prvej úrody 5 jabĺk chuť veľmi dobrá.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.123 (?), 7.11.2015 11:49

Přes jeho velkou náchylnost na pihovitost a neukojitelnou touhu po vápníku mi toto jablko "přirostlo k srdci" - jinak by už ze zahrady vypadnulo, protože bohužel nemám tolik času na podobně náročné odrůdy, které každé krátkodobé přerušení péče tvrdě trestají. Zákrsek na M9 ve věku zrhuba 7-8 let na poměrně špatném stanovišti plodí každoročně přes 20kg velkých šťavnatých jablek. Protože jsou jablka kvůli nepečlivým ošetřením obvykle mírně pihovatá, nenechávám je na skaldování a okamžitě začátkem října moštuji. Šťávy je hodně, chuťově výborná. Mám ji prostě rád, ať je, jaká je. I když bych si příště vybral jinou, s touto se rozloučit nehodlám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 214.150 (?), 1.2.2016 22:15

Zdravím p. Miloši

Odrůda Golstár je o hodně spolehlivější a zdravější než Topaz, Tato odruda se silně v podobě stromu dala po mamě Vanda.  Její zbarvení a doba zrání je docela záhadou, je to velice podobné na prapředka Goldena.

Goldstár je pro mě česká Granny Schmit a chuťově je pro mě lepší než Topaz.

U této odrůdy jako u Vandy je výhoda mít sklerozu a nevíte kde máte nůžky a ledek. Tato odrůda je vynikající na štíhlé vřetna s hnojením pouze na list Kristalonem a ůplným vynecháním zimního řezu. Potom budou jablka zdravé. Je žádoucí porobírka plodů. Je to velký dříč, který nemá rád silný řez a dusík. Tuto odrůdu ocení milovníci zelených jablek.

Sklizeň co nejpozději jako u Topazu.

S pozdravem sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.1.2016 10:22

Ještě o něco pevnější a hlavně šťavnatější dužninu než Topaz má jeho bratříček Goldstar. To jistě víte. Velký požitek s konzumace takového jablka koncem ledna i déle, zvláště když se dostaví i řádná standartní chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.195 (?), 27.1.2016 8:04

Pri akej teplote mate Goldstar skladovany? U mna pri Trnave som ho oberal okolo 15.10, lebo uz opadaval, teplota v sklade bola vtedy asi 10 st., a od decembra je zhruba 4 st. Ale to jablko je dobre akurat tak na spracovanie, nie na jedenie. Vobec si nedrzi chrumkavost, nie je sice mucnate a aj nejaka stava tam je, ale stavnatym by som to nenazval. Zato Fuji a Granny Smith hned vedla su krasne chrumkave, stavnate. Mam dojem, ze tie novoslachtence z Ceska potrebuju chladnejsie ceske podnebie aby dosiahli svoju kvalitu. Ma niekto podobne skusenosti z teplejsich oblasti napr. juznej Moravy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 27.1.2016 17:59

Sklepem to asi nebude. Já jsem měl teď v období mrazů ve sklepě +5°C a před tím +10°C a více. Přesto jsou Goldstárky pevné a výrazně šťavnaté. Kvalitu jakou popisujete jsem zažil a to i u toho Siriuse, z kterého jsem byl tak zklamaný. U mých Goldstarů jsem měl v minulosti problém spíše s jalovou chutí, i když byla dužnina standartně pevná a šťavnatá. Proč jsem se dočkal až letos řádné chuti, to nevím. Plody jsou stejně malé jako vždy a byly sklizeny, co nejpozději až když začaly padat, jako vždy, takže to přičítám zvýšeným letním teplotám, kdy i tu chuť Goldstar přeci jenom konečně "vybral". Také si cením, že Goldstar nemá rubínovou příchuť a je tudíž svým způsobem specifický a odlišuje se třeba od toho Topazu. Taková Bohemia a Gold Bohemia se od sebe odlišuje pouze barvou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 27.1.2016 20:21

Těžko uvěřit, že Goldstar a Topaz mají v podstatě stejné rodiče. Tak odlišné odrůdy - a to vzhledem i chutí! Lepší chuť Goldstaru bude patrně dána teplým létem, ale radost z toho nemám. Znamená to, že pokud průměrné sezóny jsou chladnější, Goldstar se do mých podmínek úplně nedaří.To ty zatracované Bohemie jsou stejně dobré každý rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika