Gaskoňské šarlatové



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?)
5.11.2013 21:17

Jsem rád, že tato má oblíbená odrůda vyvolala v těchto dnech "bouřlivou debatu". Minimálně na téma, kde jsi sehnat.

Ač jsem velkým stoupencem holovouských a zejména pak střížovických "rezistentních" novošlechtění, musím dodat, že mě mrzí, že se nepokouší vnést častěji do nových odrůd i "úplně jinou krev". Dle mého je to způsobeno více faktory: 1) Márketová kultura Goldenů, Gal apod. 2) Při debatě s nimi si matně vzpomínám, že zmiňovali výraznou heterozi po křížení se "starými odrůdami". Něco na tom asi bude. Když se člověk kolikrát podívá na rodokmeny největších novinek figuruje v předcích Golden i 4x. Takové potmostvo musí být už "téměr homozygotní".laugh (Něco jako potomstvo z výsevu pecek samosprašných broskvoní X potomstvo z pecek třešní.) Což je žádoucí pro šlechtitele (méně semenáčů, více zajímavých novošlechtění s kvalitními chuťovými vlastnostmi), ale z dlouhodobého hlediska cesta do pekel (tlak chorob, uniformita chutí).

Věřím však, že šlechtitelé si toho začínají být/jsou vědomi (viz Admirál) a budou sahat čím dál více i do genotypů jako Grávštýn, Gascoigneho a jiné chuťovky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 248.5 (?), 5.11.2013 12:46

Jsou červenější - normálně bývá červená cca třetina až polovina plodu cheeky. Gascoigneho letos nabízí Droždín a také Arbia Malenovice (na A2) - - tam se na netu podívat ne do nabídky, ale do ceníku a pak otevřít katalog (v "nabídce" mají uvedené jen nejžádanější odrůdy)- ale pro stromek si tam musíte zajet, nezasílají.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 5.11.2013 15:56

Pokud ho v Droždíně opravdu mají, tak Vám ho pošlou. Jistě ho nebudou mít na nějaké slabě rostoucí podnoži. Chce si to ověřit a jednat co nejrychleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.5 (?), 5.11.2013 20:01

Uherský Ostroh "prodejstromku" má GŠ také v nabídce na A2 (v krajových odrůdách, ne pod jabloněmi).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 5.11.2013 21:17

Jsem rád, že tato má oblíbená odrůda vyvolala v těchto dnech "bouřlivou debatu". Minimálně na téma, kde jsi sehnat.

Ač jsem velkým stoupencem holovouských a zejména pak střížovických "rezistentních" novošlechtění, musím dodat, že mě mrzí, že se nepokouší vnést častěji do nových odrůd i "úplně jinou krev". Dle mého je to způsobeno více faktory: 1) Márketová kultura Goldenů, Gal apod. 2) Při debatě s nimi si matně vzpomínám, že zmiňovali výraznou heterozi po křížení se "starými odrůdami". Něco na tom asi bude. Když se člověk kolikrát podívá na rodokmeny největších novinek figuruje v předcích Golden i 4x. Takové potmostvo musí být už "téměr homozygotní".laugh (Něco jako potomstvo z výsevu pecek samosprašných broskvoní X potomstvo z pecek třešní.) Což je žádoucí pro šlechtitele (méně semenáčů, více zajímavých novošlechtění s kvalitními chuťovými vlastnostmi), ale z dlouhodobého hlediska cesta do pekel (tlak chorob, uniformita chutí).

Věřím však, že šlechtitelé si toho začínají být/jsou vědomi (viz Admirál) a budou sahat čím dál více i do genotypů jako Grávštýn, Gascoigneho a jiné chuťovky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 39.55 (?), 31.10.2013 10:03

sousedka má asi 40 letý strom 2x výborná štavnatá chut od podzimu jedno z nejlepších jablek co jsem kdy měl, oproti současným odrůdám není tak unyle sladké, ale má zvláštní sladko lehce kyselou štavnatou chut, na každou zahradu bych ho doporučoval, spolu s nějakou standartní sladkou moderní odrůdou, plodí vpodstatě stovky kilo ročně druhý rok lehce slabší 90 procent jablek krom spodních netrpí žádnými nemocemi, původní majitel náruživý zahradník zemřel asi před deseti lety v té době hodně hnojeno,  od té doby bez péče krom prořezávání, všem doporučuji určitě ho musím sehnat na zahradu, popisované stromy mají velikost 8x8x8 metrů... strom jak hrom... super odrůda, chce nechat rozrůst aby stála za to.. nejlepší jablka ve výšce,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 31.10.2013 10:11

...netrpí žádnými nemocemi...

Třeba moniliovou hnilobou trpí Gascoigneho š. snad nejvíc ze všech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 31.10.2013 10:32

U nás byly plody nad to popraskané, značně červivé a velká část různě zdeformovaná. A voní to jak aviváž...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 134.129 (?), 31.10.2013 11:51

Tez jsem majitelem teto odrudy - strom jak hrom. Pridam se castecne k nazorum predchozich dvou panu - z asi 30 odrud na zahrade trpi nejvice monilii a take dost cervivi. Vuni i chut ovsem miluji - avivaz mi rozhodne nepripomina. Mosty jsou z nej vytecne, vydrzi lehce pres Vanoce, zalezi na sklepu. Stoji za to jej pestovat, ale ne jako vysokokmen - clovek pak nevi co s ovocem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 165.42 (?), 7.11.2016 16:07

má je sousedka, stromy jako hromy... jablka jako hromy největší ze všech druhů, hlavně netrpí tou zelenou kůrou na jablkách plody jsou čisté velké výborné, stromy maj velikost ořechu, jablek se z nich sklidí metráky, v našem okolí široko daleko nejlepší,  není tak sladké, jako moderní druhy, ty ale trpí víc na ruzný kazy ty fleky šedý povlak a td, ale mám ostatní mladší nemohu posoudit, až jim bude 40 co budou dávat.. takež šarlatové určítě nechat, nejlepší plody ale ve velké výšce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika