Gala



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 242.255 (?)
3.10.2019 6:45
V 480m mám velké množství malých strupovitych plodů dobré chuti. Nechal jsem 3 větve a přerouboval terminál. V Třebíči umí Galu asi jen pan Polehla. Naopak v 210m bez fungicidů velmi atraktivní plody.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 15.55 (?), 9.9.2018 17:30, zobrazeno: 8647x

Dnes som si kúpil v Kauflande jablká odroda Gala sú nádherné a chuťovo špica, zo zvedavosti vždy kúpim par kusov rôznych odrôd, myslel som si nebudú chuťovo nič moc, ale bol som prekvapený chuťov tejto odrody.



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 10.9.2018 7:16

Gala je podľa mňa jedna z najaromatickejších odrôd (vôňa a chuť), aké poznám. Okrem toho je aj vzhľadovo veľmi atraktívna, v teplých oblastiach sa dokáže kásne vyfarbiť. V chladnejších oblastiach to zrejme pravidlo nebude. Má, samozrejme, aj dosť negatív. Je náchylná na chrastavitosť, častokrát zvykne praskať v okolí stopkovej jamky, vyžaduje prebierku, inak zdrobňuje, svojou intezívnou vôňou a farbou priťahuje hmyz, najmä osy. Na obrázku je fotka tohtoročnej Galy v plnej zrelosti.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 105.36 (?), 22.9.2019 20:20

Je gala vhodná do "severnejších" podmienok? Sever SR, 340 m.n.m, dolina. 
Jablko mi chutí, len neviem, či je dobre to síliť a kupovať si ju do nasich podmienok. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.30 (?), 23.9.2019 9:38
Ja by som povedal že odroda gala ktorú mám na záhrade východ Slovenska 350m dosť trpí strupovitostou veľmi rýchlo dochádza k šíreniu ochorenia po ukončení chcem ochrany aj v letných mesiacoch kde iné odrody problém nemajú gala trpí. Ja si myslím že jej pestovanie vo vyšších polohách si vyžaduje dosť značnú starostlivosť ako u golden delicius. Radšej Fuji ta znáša ochorenia lepšie a chuť je dosť podobná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 10.9.2018 20:04

Já jsem si kdysi koupil pár jablek v Plantexu a rozhodl jsem se tuto odrůdu sehnat. Včera jsem už něco sklízel v 210m. Na Vysočině v 480 jsou stejně chutné, ale menší, strupovité a praskají.

Gala
Gala
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.103 (?), 9.9.2019 23:36

letošní Gala Schnitzer. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Peter1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (75) - 46.45 (?), 22.9.2019 20:34
S galou je to presne tak..dobrá prebierka zavlaha a jabka sú pekné veľké, treba odhadnúť dobu zberu lebo praskajú pri stopke ja som na severe Talianska dozrievajú s Elstarom takmer súčasne ale elstar vedie... chrumkavý, sladkokysly,sviezi... všimol som si ale že sú akoby dve mutácie elstaru jedna capatejsia druhá viac natiahnutá..tá capatejsia má menšie skvelé plody a len ťažko zmucnatie, tá väčšia mucnatie a chuťovo je trošku horšie na tom, keď sa nenechá prezrieť je dobrá aj tá, ale tá capata s leklejsou šupkou je skvelá aj prezreta.. gala je dobré jablko sladké, ale ak niekto pozná marcový breaburn alebo Fuji..tak to je paráda...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 245.142 (?), 2.10.2019 23:12

Nemá niekto Galu v severnejších/ chladnejších polohách?
Chcel by som vedieť, že ako je to s chrastavitostou, a rodivostou.

Severovýchod SR, 350 m.n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 242.255 (?), 3.10.2019 6:45
V 480m mám velké množství malých strupovitych plodů dobré chuti. Nechal jsem 3 větve a přerouboval terminál. V Třebíči umí Galu asi jen pan Polehla. Naopak v 210m bez fungicidů velmi atraktivní plody.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?), 3.10.2019 9:44

Galu už nepěstuji.Začínala mít již tržní parametry ale nemohl jsem ji zajistil potřebnou kvalitu skladování.Po sklizni jsem naskladnil kolem 15 ÷ 20.září kdy teplota v mém sklepě dosahovala běžně 15 nebo 16 *C.Zjevně jí to nevyhovuje, začala brzy vadnout a ztrácet kvalitu.Když jsem letos obdržel zajímavý genetický materiál a potřeboval místo, logicky byla jako adept na přeroubování

Jinak plodnost v 480 m solidní, nutná probírka, nejlépe pěstovat ve tvaru štíhlého vřetene a udržovat pod stromkem bezplevelnou mísu.Chemická ochrana standartní.Základní ošetření proti houbovým chorobám 2x před a 2x po odkvětu.Stejně jako u všech jabloní které pěstuji ať mají přídomky jakékoli.Klidně to zkuste.Vyberte ji chráněné a slunné stanoviště.Chuťově rozhodně nesklame.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika