Fuji - červené mutace



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.8 (?) 
5.4.2018 13:20

Tak přece jsem si Fuji Zhen Aztec pořídil, na podnoži M9,stromek v dobré kvalitě. A hned mám dotaz k pěstitelům, kteří Fuji již mají vysazenou,  jak tato odrůda roste, bujněji? Je podnož M9 vhodná? Pro jistotu si dám ještě roub na podnož M26. Díky za info. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 5.4.2018 14:15

Fuji (klasické) mám na MM106 a rastie dosť bujne. Najmä čo sa týka dĺžky prírastkov - tu som so stromkom dlhšie hľadal spoločnú reč (rez na prevod, DSR). Posledné roky sa mi ho už ale podarilo zvládnuť a aj úroda bola pekná (foto s poslednej sezóny). Skúsenosť s Fuji na slabšie rastúcom podpníku nemám, ale predpokjladám že by to malo byť v pohode, najmä M26. 



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.236 (?), 5.4.2018 19:10

Stromek máte velmi pěkně zapěstovaný, radost pohledět,  možná by to Fuji sneslo o stupeń slabší podnož typu M26, P14 nebo M7. Je vidět že tato odrůda roste bujněji. V mé poloze a půdě a také z důvodu místa by pro zákrsek asi byla vhodnější M26 než M9 na které stromek mám zakoupený, už z důvodu odolnosti na sucho, ale je to opravdu poctivý výpěstek. Pokud podnož M9 je bezvirózní, tak prakticky roste jako M26.Tak půjde do řady, vysadím ho na té M9 a udělám si náhradu na M26, co kdyby.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.180 (?), 5.4.2018 19:37
Mart: Ak sa o stromček riadne staráte, tak M9 je v pohode. Na tomto podpníku sa sa dajú dopestovať výzorovo najkrajšie plody. Treba však rátať s o niečo skorším dozrievaním jabĺk (čo pri Fuji bude skôr výhodou), no a samozrejme s kratšou životnosťou stromu. Avšak s tým že stromček na M9 rastie prakticky rovnako ako na M26 si dovolím nesúhlasiť. Rast na M26 je o poznanie silnejší, najmä v prvých rokoch. Niekedy až prekvapujúco silný. Oproti M9 tam jednoznačný rozdiel je, teda aspoň v mojich pôdno-klimatických podmienkach. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.11 (?), 5.4.2018 21:37

Před časem jsem objednával rouby Red Bohémie od pana Thoře z Penčína tak jsme popovídali o podnožích.Já i on jsme měli bezvirózní M9 klon 337 a také běžnou M26.Tu M26 velmi chválil, že je to výborná podnož ale podotkl, že u něj bezvirózní 337 roste prakticky stejně jako M26. Já to pak pozoroval u mne podobně. Časem M26 jak hlouběji zakoření a tahá lépe živiny a vodu tak M9 asi přeroste.Ve všech tabulkách se uvádí že roste opravdu více než M9 a v dobrých půdách ani nepotřebuje opěru.To dřívější dozrávání Fuji na M9 nebude na závadu.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 5.4.2018 22:15

Mne zase prijde, ze M9 a M26 rostou stejne ze zacatku a az po +-2 letech ho M26 predroste. Ja uprednostnuju M26, ale tato podnoz se hur shani. Znamy skolkar tvrdi, ze M26 je nachylnejsi na rakovinu, ja ale nic takoveho nepozoruju.

Jinak naprosty souhlas s tou Fuji, mam klon Kiku Fubrax na M9 a ten roste jak o zavod, predrostl ostatni M9 a smele konkuruje stromum na M26. Oproti tomu Goldrush o 2 metry dal na M9 uplne zivori (asi nejslabeji rostouci jablon, co mam). 

Jeste mam petilete Fuji Beni Shogun na P60 (tu podnoz neznam, ale jde asi o polskou obdobu M9_ a to roste o poznani slabeji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.139 (?), 6.4.2018 8:23

Podnož P60 má původ v Polsku, tak jako P14 a P2. Ta P60 by měla růst mezi M9 a M26.Podnož P60 mimořádně chutná hrabošům, myším atd. Stačí na Google zadat " podkladki dla jabloni" a vyskočí různé obrázky s velikostí růstu podnoží z Polska a také popisy podnoží. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.106 (?), 6.4.2018 10:03

Pokouším se sehnat Fuji
a na podnožích MM106 a 111, A2 je to nemožné, takže nic. Koupím co je.

Podnože M9 a M26 by u mě nerostly, potřebuji odolnější podnože, do sušších půd, tráva.
Jih Brna (210 mnm)

Co říkáte na Rajku???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.78 (?), 6.4.2018 12:54

Rajka je dobrá odrůda, já ji mám na M 9, tuším dobře rodí i na silnějších podnožích, je atraktivní barvou i chutí.Pokud chcete Fuji na silnějších podnožích, tak si letos kupte stromky, nechtě je zakořenit, nejlépe už na trvalém stanovišti a pak je v příštím roce přeroubujte.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.192 (?), 6.4.2018 6:02
Pôvodné, "klasické" Fuji je chuťovo mimoriadne vydarená odroda. Jej slabinou je málo atraktívne sfarbenie. Preto sa v posledných rokoch vynorilo viacero krajšie sfarbených mutácií (so sýtejšou červenou). Darmo, jeme tak trochu aj očami, a najmä - atraktívnejšia farba odrodu na trhu lepšie predáva. Jedným z novších klonov (aj keď nie úplne najnovším) je Rubinfuji. Aj táto mutácia Fuji je už u nás dostupná. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika