Fuji - červené mutace



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.180 (?)
5.4.2018 19:37
Mart: Ak sa o stromček riadne staráte, tak M9 je v pohode. Na tomto podpníku sa sa dajú dopestovať výzorovo najkrajšie plody. Treba však rátať s o niečo skorším dozrievaním jabĺk (čo pri Fuji bude skôr výhodou), no a samozrejme s kratšou životnosťou stromu. Avšak s tým že stromček na M9 rastie prakticky rovnako ako na M26 si dovolím nesúhlasiť. Rast na M26 je o poznanie silnejší, najmä v prvých rokoch. Niekedy až prekvapujúco silný. Oproti M9 tam jednoznačný rozdiel je, teda aspoň v mojich pôdno-klimatických podmienkach. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.8 (?), 5.4.2018 13:20

Tak přece jsem si Fuji Zhen Aztec pořídil, na podnoži M9,stromek v dobré kvalitě. A hned mám dotaz k pěstitelům, kteří Fuji již mají vysazenou,  jak tato odrůda roste, bujněji? Je podnož M9 vhodná? Pro jistotu si dám ještě roub na podnož M26. Díky za info. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 5.4.2018 14:15

Fuji (klasické) mám na MM106 a rastie dosť bujne. Najmä čo sa týka dĺžky prírastkov - tu som so stromkom dlhšie hľadal spoločnú reč (rez na prevod, DSR). Posledné roky sa mi ho už ale podarilo zvládnuť a aj úroda bola pekná (foto s poslednej sezóny). Skúsenosť s Fuji na slabšie rastúcom podpníku nemám, ale predpokjladám že by to malo byť v pohode, najmä M26. 



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.236 (?), 5.4.2018 19:10

Stromek máte velmi pěkně zapěstovaný, radost pohledět,  možná by to Fuji sneslo o stupeń slabší podnož typu M26, P14 nebo M7. Je vidět že tato odrůda roste bujněji. V mé poloze a půdě a také z důvodu místa by pro zákrsek asi byla vhodnější M26 než M9 na které stromek mám zakoupený, už z důvodu odolnosti na sucho, ale je to opravdu poctivý výpěstek. Pokud podnož M9 je bezvirózní, tak prakticky roste jako M26.Tak půjde do řady, vysadím ho na té M9 a udělám si náhradu na M26, co kdyby.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.180 (?), 5.4.2018 19:37
Mart: Ak sa o stromček riadne staráte, tak M9 je v pohode. Na tomto podpníku sa sa dajú dopestovať výzorovo najkrajšie plody. Treba však rátať s o niečo skorším dozrievaním jabĺk (čo pri Fuji bude skôr výhodou), no a samozrejme s kratšou životnosťou stromu. Avšak s tým že stromček na M9 rastie prakticky rovnako ako na M26 si dovolím nesúhlasiť. Rast na M26 je o poznanie silnejší, najmä v prvých rokoch. Niekedy až prekvapujúco silný. Oproti M9 tam jednoznačný rozdiel je, teda aspoň v mojich pôdno-klimatických podmienkach. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.11 (?), 5.4.2018 21:37

Před časem jsem objednával rouby Red Bohémie od pana Thoře z Penčína tak jsme popovídali o podnožích.Já i on jsme měli bezvirózní M9 klon 337 a také běžnou M26.Tu M26 velmi chválil, že je to výborná podnož ale podotkl, že u něj bezvirózní 337 roste prakticky stejně jako M26. Já to pak pozoroval u mne podobně. Časem M26 jak hlouběji zakoření a tahá lépe živiny a vodu tak M9 asi přeroste.Ve všech tabulkách se uvádí že roste opravdu více než M9 a v dobrých půdách ani nepotřebuje opěru.To dřívější dozrávání Fuji na M9 nebude na závadu.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 5.4.2018 22:15

Mne zase prijde, ze M9 a M26 rostou stejne ze zacatku a az po +-2 letech ho M26 predroste. Ja uprednostnuju M26, ale tato podnoz se hur shani. Znamy skolkar tvrdi, ze M26 je nachylnejsi na rakovinu, ja ale nic takoveho nepozoruju.

Jinak naprosty souhlas s tou Fuji, mam klon Kiku Fubrax na M9 a ten roste jak o zavod, predrostl ostatni M9 a smele konkuruje stromum na M26. Oproti tomu Goldrush o 2 metry dal na M9 uplne zivori (asi nejslabeji rostouci jablon, co mam). 

Jeste mam petilete Fuji Beni Shogun na P60 (tu podnoz neznam, ale jde asi o polskou obdobu M9_ a to roste o poznani slabeji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.139 (?), 6.4.2018 8:23

Podnož P60 má původ v Polsku, tak jako P14 a P2. Ta P60 by měla růst mezi M9 a M26.Podnož P60 mimořádně chutná hrabošům, myším atd. Stačí na Google zadat " podkladki dla jabloni" a vyskočí různé obrázky s velikostí růstu podnoží z Polska a také popisy podnoží. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.106 (?), 6.4.2018 10:03

Pokouším se sehnat Fuji
a na podnožích MM106 a 111, A2 je to nemožné, takže nic. Koupím co je.

Podnože M9 a M26 by u mě nerostly, potřebuji odolnější podnože, do sušších půd, tráva.
Jih Brna (210 mnm)

Co říkáte na Rajku???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.78 (?), 6.4.2018 12:54

Rajka je dobrá odrůda, já ji mám na M 9, tuším dobře rodí i na silnějších podnožích, je atraktivní barvou i chutí.Pokud chcete Fuji na silnějších podnožích, tak si letos kupte stromky, nechtě je zakořenit, nejlépe už na trvalém stanovišti a pak je v příštím roce přeroubujte.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.192 (?), 6.4.2018 6:02
Pôvodné, "klasické" Fuji je chuťovo mimoriadne vydarená odroda. Jej slabinou je málo atraktívne sfarbenie. Preto sa v posledných rokoch vynorilo viacero krajšie sfarbených mutácií (so sýtejšou červenou). Darmo, jeme tak trochu aj očami, a najmä - atraktívnejšia farba odrodu na trhu lepšie predáva. Jedným z novších klonov (aj keď nie úplne najnovším) je Rubinfuji. Aj táto mutácia Fuji je už u nás dostupná. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika