Dutá koruna nebo na terminál?



host - 7.142 (?)
21.4.2010 17:37
Učedníkem je člověk celý život, což hezky vyjádřil ve svém epigramu KHB. Kotlovitou korunu dělám jen u broskví, jinak mám rád klasickou s terminálem. Myslím, že jde o to, příliš brzy nezaložit patro, kde nechávám jen tři větve a pak také rozvětvení hlavních kosterních větví dělat asi až po 50cm od terminálu (dřívější nechat odplodit a později zlikvidovat). Kotlovitá koruna u jabloní má mnoho zastánců. Dává ovoci více světla, strom je nižší, ale také rád pouští vlky a pro mne je ošklivý. Postupné ubírání hloubky řezu s lety od výsadby bych odhadoval např. u čtvrtkmenu na MM 106 asi do 6 let, ale rozhoduje vzrůstnost, plodnost, přirozený typ růstu stromu a další faktory. Už vícekrát tu bylo řečeno, že řez není všechno, je jen součástí agrotechniky a mělo by se spíše diskutovat o logickém posouzení stavu stromku, určení toho, co potřebuje, mimo jiné i co se týče řezu. Jinak vidlák se s úrodou snadno rozlomí, ale u třešňových sadů, kde se řezu příliš nevěnovali, je dost běžný. Ale kolik lidí, tolik zkušeností a v tomto tématu není nutné hledat jedinou kategorickou pravdu. Radouš.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 99.169 (?), 21.4.2010 13:37, zobrazeno: 6783x

Možná asi nejsem jediný kdo má v této problematice nejasno a pokud studuji techniku řezu pouze z knih, někdy mám pocit, že ne zcela jasně rozumím tomu co autor chce říci a následně to přenést na strom. Pokud jsem zatím dospěl k tomu jakým způsobem stromy řezat, tak broskev řežu na dutou korunu bez terminálu a ostatní stromy na 1 terminál. Na druhé straně mám na zahradě třešeň, kterou jsem koupil s barákem odhadem 30 - 40 let stará - má dva terminály, tj tak zvaný dvoják a dle mého názoru strom prosperuje dobře. Pouze jej trochu po sezoně prosvětlím a postupně ukrajuji postupně nejvyšší patra. Některé švestky či mirabelky jsem omylem také pěstoval na dutou korunu/ cca 5-7 let/ a plodí a nevypadají špatně... Ale je možné že by s jedním terminálním výhonem byly lepší. Jinak první 2-4 roky se snažím o řez který má logiku na následující typ koruny či počet hlavních větví a pak dále jedu podle logiky, že řežu suché, co se kříží, co jde kolmo nahoru či dovnitř koruny. Zkuste dát své zkušenosti a názory abychom se my učedníci mohli přiučit. Možná, že by nebyly i špatné fota, která by dokreslovala popisované zkušenosti.

Ivan

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 7.142 (?), 21.4.2010 17:37
Učedníkem je člověk celý život, což hezky vyjádřil ve svém epigramu KHB. Kotlovitou korunu dělám jen u broskví, jinak mám rád klasickou s terminálem. Myslím, že jde o to, příliš brzy nezaložit patro, kde nechávám jen tři větve a pak také rozvětvení hlavních kosterních větví dělat asi až po 50cm od terminálu (dřívější nechat odplodit a později zlikvidovat). Kotlovitá koruna u jabloní má mnoho zastánců. Dává ovoci více světla, strom je nižší, ale také rád pouští vlky a pro mne je ošklivý. Postupné ubírání hloubky řezu s lety od výsadby bych odhadoval např. u čtvrtkmenu na MM 106 asi do 6 let, ale rozhoduje vzrůstnost, plodnost, přirozený typ růstu stromu a další faktory. Už vícekrát tu bylo řečeno, že řez není všechno, je jen součástí agrotechniky a mělo by se spíše diskutovat o logickém posouzení stavu stromku, určení toho, co potřebuje, mimo jiné i co se týče řezu. Jinak vidlák se s úrodou snadno rozlomí, ale u třešňových sadů, kde se řezu příliš nevěnovali, je dost běžný. Ale kolik lidí, tolik zkušeností a v tomto tématu není nutné hledat jedinou kategorickou pravdu. Radouš.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika