Doporuceni jablone - zacatecnik



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.13 (?)
27.7.2019 13:00
Topaz je fajn, ale v n.m.výške 490m a na menej kvalitnej pôde a bujnejšom podpníku by pravdepodobne zdrobňoval plody. Výborný 'držiak na strome', ktorý nepadá je aj Rubinola, tá je ale trochu náročnejšia na rez, a preto nie príliš vhodná pre úplného začiatočníka. Vhodných odrôd do daných podmienok sa nájde viacero, možno Vám dá ešte nejaké tipy (aj na staršie, ale odolné odrody jabloní) dr.Vysloužil, ktorý záhradkárči v podobných podmienkach. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 4.42 (?), 25.7.2019 21:08, zobrazeno: 5914x
Chtel bych vas pozadat o doporuceni dvou stromku jabloni pro pestitele zacatecnika(idealne vcetne podnoze) k vysadbe na podzim. Poloha 490 m. n. m., rovina, vetrno, jilovita tezka puda Ma predstava stromku je zakrsek, vzhledem k tomu že jsem jablone nikdy nepestoval, tak co nejodolnejsi k chorobam, jablka zimni, idealne aby se daly konzumovat rijen-brezen, pripadne cast tohoto obdobi.(jde mi hlavne o to aby jablone rodily a plody byly chutné, na vynosu mi nijak nezalezi). Dost jsem toho precetl o Admiralu - je dle Vas vhodny do mych podminek? Predem dekuji za radu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 117.245 (?), 26.7.2019 18:39

doporučuju si těch pár jablek koupit na farmářském trhu pokud jste naprostý laik tak je to to nejlepší co můžete udělat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.7.2019 6:58

Než jabloně začnou pořádně plodit může být z laika expert. Stačí si přečíst pár knížek a pomáhat někomu zkušenějšímu. Získávat zkušenosti vlastními chybami je zdlouhavé. Mám několik velikých stromů v podobné oblasti (480-520m). Nejlépe mi jdou Spartany, ikdyž mají i své nevýhody (střídavá plodnost a kratší skladovatelnost do konce února). U sousedů se mi zdá perspektivní Blaník. Sám zkouším Rubín. Plodí nedaleko (skoro za rohem) a jsou to nejchutnější jablka v okolí. Ale vhodných odrůd jsou desítky. Z těch málo vhodných bych jmenoval Golden a Gala, které tam se značným úsilím vypěstuje jen odborník. Pěstování jablek ve vyšší nadmořské výšce má výhodu v tom, že se dají jablka vypěstovat i bez chemické ochrany nebo jen s jedním postřikem proti červivosti. To v úrodných nížinách nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 78.90 (?), 29.7.2019 8:12
Jmenoval byste prosim publikace, ktere jste mel na mysli a mohly by byt napomocne? Snazil jsem se cist clanky po internetu, ale tistene publikaci se nejspis nic nevyrovna... S pomoci zkusenejsimu nejspis neuspeji. V okoli nikoho, kdo by pestoval jablone neznam a kdyz prochazim vsi, tak jsou vesmes ovocne stromy stare a zanedbane. Vetsina si pestuje svuj anglicky travnik.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 48.242 (?), 26.7.2019 22:59

Na vašem místě bych si koupil stromek na podnoži A2 čtvrtkmen. Jakou odrůdu záleží na vás, informací tady najdete dost. Pokud jablka nebudou chutnat, tak stromek přeroubujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.42 (?), 27.7.2019 7:06
Ak Vám ide čiste iba o získanie jabĺk na jedenie, tak môžete akceptovať radu pána 117.245. Ak chcete zažiť to čo záhradkárčenie so sebou prináša (kontakt s prírodou, psychický relax, radosť z vlastnej práce, ale aj pocit zodpovednosti za stromčeky a nutnú dávku starostlivosti o ne), tak do toho choďte. Dovolím si pár rád, vzhľadom na Vaše podmienky. K podpníkom: vyberte si stromky na podpníku MM106, MM111 alebo A2. Vyhnite sa podpníkom M9, M27 a M26. K tvaru stromov: neskúšajte zákrpok (to by ani na uvedených podpníkoch nešlo) ani štíhle vreteno. Zapestujte si stromky ako štvrťkmene s klasickou pyramídovou korunou. K odrodám: Mali by Ste začať s pestovateľsky menej náročnými odrodami, ktoré nevyžadujú špeciálny resp. detailný rez, a ktoré odpustia aj prípadné začiatočnícke chyby pri reze. Tiež by to mali byť odrody dobre obrastajúce plodonosným drevom, bohato plodiace a odolné chorobám, a tiež akceptujúce Vaše pôdne a klimatické podmienky. Odporúčam Vám 3 odrody, ktoré tieto požiadavky spĺňajú: Lipno, Angold a Goldstar (foto). S Admiralom by som počkal, ten je pestovateľsky trochu náročnejší, vyskúšate ho neskôr, po získaní nejakých skúseností. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 112.16 (?), 27.7.2019 8:33

pro 4.42    Pokud je více větrná poloha doporučil bych odrůdu " TOPAZ " . Je odolná právě proti opadání. Jiné odrůdy jsou z poloviny větrem opadané.Já ji na podzim ze stromku stříhám nůžkami (mám zákrsek), při klasickém trhání se nechce odtrhnout. Skladovatelnost do března není problém.    L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.13 (?), 27.7.2019 13:00
Topaz je fajn, ale v n.m.výške 490m a na menej kvalitnej pôde a bujnejšom podpníku by pravdepodobne zdrobňoval plody. Výborný 'držiak na strome', ktorý nepadá je aj Rubinola, tá je ale trochu náročnejšia na rez, a preto nie príliš vhodná pre úplného začiatočníka. Vhodných odrôd do daných podmienok sa nájde viacero, možno Vám dá ešte nejaké tipy (aj na staršie, ale odolné odrody jabloní) dr.Vysloužil, ktorý záhradkárči v podobných podmienkach. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.7.2019 13:33

S Angoldem a Lipnem souhlasím bez výhrad. Jsou to "blbuvzdorné" odrůdy, které vyrostou i zaplodí všude a pěstiteli odpustí nějaké ty chyby. Ke Goldstaru bych měl výhrady. Neprospívá ve vyšší poloze tak, jako jeho rodič Bohemia - soudím podle teplého roku 2018, kdy byla jablka kvalitnější než jindy. Navíc si trochu zachovává rubínový růst s vyholováním větví. Topaz bych zavrhl úplně, v horších půdách, polohách a letech je malý a kyselý. Ze starších nerezistentních odrůd jsou vděčné James Grieve (ovšem je jen raně podzimní), Bohemia, Jonalord, Delor. Minimální nároky na prostředí má Rosana, ne každému ale chutná. Rozela je výborná, ale růst pro horší půdy je příliš slabý.
   Co se týče citovaného Admirálu - pro své výjimečné vlstntosti (chuť a skladovatelnost) určitě stojí za vyzkoušení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PepaS - (30) - 217.186 (?), 30.7.2019 22:43

Pane Hlavatý, proč myslíte, že by ve výšse 500 m nešel na podnoži MM106

pěstovat zákrsek?  Na podnoži MM 106 a M 7 je běžně jedna školka nabízí.

Josef Soukup

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika