Denár



Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 120.251 (?)
18.3.2017 19:55

O množení Denáru na výjimku jsem se dočetl dnes prvně, stejnětak první veřejně publikovaný popis odrůdy jsem zaznamenal až v roce 1991. Nechci se dohadovat, ale jeho zakoupení v roce 1984 se mi zdá málo pravděpodobné. Také bych předpokládal, že novošlechtění z Těchobuzic bude ponejprv nabízet Sempra Litoměřice, nikoliv školka ve Zlíně - Malenovicích.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
host - 234.62 (?), 16.3.2017 13:37

Ďakujem za odpovede pán Vysloužil aj Vám pán Hasman. Pozeral som ten Jantar ten to ale nebude lebo má na žltom podklade červené líčko.Tá moja jabloň mala plody čisto žlté bez červeného líčka.Plody sa tvarom sa podobali na Golden.Jablká začali samé padať zo stromu už tretej dekáde 9 mesiaca a hneď sa dali jesť.Chuť bola sladká. V súčasnosti by boli plody zrelé určite skôr keďže vtedy neboli také horúce letá ako sú dnes.Máte nejaké tipy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 42.22 (?), 16.3.2017 20:19

Poznat podle vzhledu Denár od Goldenu je nesnadné. Sladká chuť a rok zakoupení mě trochu matou, protože v roce 1986 byl ve školkách výběr žlutoplodých odrůd minimální. Upřímně - žádný tip nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.48 (?), 16.3.2017 18:00
Staršie žltoplodé odrody, ktoré by mohli dozrievať v septembri - viď foto. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.93 (?), 17.3.2017 10:56

Ďakujem Vám pán Hlavatý za tipy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.255 (?), 17.3.2017 12:58
Sú to len tipy a ani jeden z nich nezapadá úplne do popisu Vášho jablka. Kľudne to môže byť aj ten Jantar, líčko nemusí mať vždy. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.20 (?), 17.3.2017 17:05

Pán Hlavatý odroda Jantar je podľa popisu zimná odroda jablone, tá moja dozrievala v septembri.Určite to bola jesenná odroda, plody začali zo stromu samé padať okolo 20.9.Dnes by boli zrelé skôr pretože vtedy neboli také horúce letá ako bývajú teraz.Mal som len jednu úrodu v roku 1989,potom v zime 1989/1990 korene podžrali hryzci a jabloň už na jar v roku 1990 nevyrašila.Táto odroda rodila už v treťom roku po vysadení, bola zasadená na jeseň roku 1986. Chrastavitosť na plodoch nemala, chuť bola podobná Goldenu.Plody sa najviac podobajú sa na tú Landsberskú renetu ktorú ste mi poslal ale o tej sa píše že plody sa dajú jesť až v októbri.Tá moja odroda bola hneď jedlá. Inak by ten popis sedel.Ten popis sedí aj na odrodu Signe Tillisch o tej sa píše že plody sa oberajú v septembri a dajú sa jesť hneď ale tam zas nesedí tá podoba plodov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 18.3.2017 12:41

Odrůda Denár byla vyšlechtěna ing. Dvořákem ve Šlechtitelské stanici Těchobuzice, křížením odrůd Golden Delicious x Coxova reneta. Do Listiny povolených odrůd byl Denár zapsán v roce 1989 jako ostatní zimní odrůda. Já jsem vysadil Denár 12.11.1984 a stronek byl zakoupen ve školce v Malenovicích. To, že se odrůdy množily dříve než byly zapsány v LPO, bylo běžné. Třeba odrůdu Melodie jsem koupil ve školce v roce 1988 a zapsána byla až v roce 1991. Takže pan 234.62 měl zřejmě určitě Denár, poněvadž co o vysazené odrůdě píše tak plně odpovídá vlastnostem Denáru. Ostatní tipované odrůdy to být nemohou, poněvadž neodpovídají ani zbarvením, tvarem plodu a i dobou uchovalelnosti vlastnostem sklizených plodů, jak jej popsal pan 234.62. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.3.2017 17:18

odroda Jantar je podľa popisu zimná odroda jablone, tá moja dozrievala v septembri. Určite to bola jesenná odroda.

Odrůda Denár byla vyšlechtěna... zapsán v roce 1989 jako ostatní zimní odrůda.   Takže pan 234.62 měl zřejmě určitě Denár

Trochu protimluv, nemyslíte? Teď nemyslím kouzelné sousloví "zřejmě určitě".
    Jinak nechci sahat legendárnímu šlechtiteli Ing. Dvořákovi do svědomí, ale zajímalo by mě, kam se v Denáru poděly geny Coxovy renety a kde se v něm naopak vzala - pokřížením mimořádně citlivých odrůd - odolnost proti strupovitosti.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 120.251 (?), 18.3.2017 19:55

O množení Denáru na výjimku jsem se dočetl dnes prvně, stejnětak první veřejně publikovaný popis odrůdy jsem zaznamenal až v roce 1991. Nechci se dohadovat, ale jeho zakoupení v roce 1984 se mi zdá málo pravděpodobné. Také bych předpokládal, že novošlechtění z Těchobuzic bude ponejprv nabízet Sempra Litoměřice, nikoliv školka ve Zlíně - Malenovicích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.44 (?), 18.3.2017 20:39
"...kam se v Denáru poděli geny Coxovy...". Ako raritu uvádzam zdroj ktorý za rodičovské odrody Denáru označil Golden Del. a Lord Lambourne (viď foto). Všade inde je to Golden Del. a Coxova. Asi omyl - chyba (alebo že by vedeli viac než šľachtitelia Denáru?). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika