Chrastavitosť: "rezistenty" versus "nerezistenty"



host - 221.2 (?)
22.7.2017 12:10

I já musím reagovat na příspěvek pana Hlavatého. U nás (Opatovice nad Labem) je tento rok zatím nepříznivý na strupovitost oproti minulým rokům. Odrůdy GD, Nabella, Jonagold a další jsou silně napadené a to jak listy, tak plody. Ostatní odrůdy (rezistetntní) jsou zatím v pořádku. Jinak celký výnos bude v tomto roce výrazně menší než minulý rok a to až o 70%.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 154.203 (?), 20.7.2017 22:32

Znova dosť takých hrboľatých ako v r.2014.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.158 (?), 29.7.2017 18:24
K dispozícii je v malospotrebiteľskom balení "nový" fungicíd proti chrastavitosti QUALY. V skutočnosti úplne nový nie je, účinná látka Cyprodinil je rovnaká ako v prípravku Chorus. Kým Chorus je prášok, tak Qualy je emulzia. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.23 (?), 21.7.2017 19:46
Zo skupiny "nerezistentov" by som chcel upozorniť na 2 odrody, ktoré si pozornosť zaslúžia. Prvou je DESERT, kríženec Golden Del. x Coxova reneta (rovnaký pôvod má aj Šampion - tu je to OK, a Denár - tu sa mi to nechce veriť). Desert patrí k najchutnejším odrodám vôbec, spomedzi jesenných odrôd ťažko hľadá konkurenciu. Napriek tomu je pestovaný málo, takmer vôbec. Na Slovensku nie je v ponuke, bol som si preň v Uh.Ostrohu osobne, je na MM106, sadil som ho v okt.2014 (foto 1,2,3), bude to polokmeň. Prvá úroda pred rokom, bol som nadšený. Miloš Vysloužil ma varoval že v teplej oblasti Desert nemusí byť až tak kvalitný, z toho som mal aj ja obavy, ale našťastie sa nepotvrdili. Výnimočne chutná odroda. Vyslovene konzumná, jesenná, krátko skladovateľná. Choroby som zatiaľ nezaznamenal, ale posledné 2 roky v tomto smere žiadnou skúškou neboli. Nechápem celkom prečo sa nepestuje hobíkmi masovo. Druhou odrodou je LIGOL - poľský pôvod, kríženec Golden Del. a Linda. V Poľsku jedna z dominantných zimných odrôd, u nás zatiaľ zriedkavosť. Kúpil som ho na Slovensku, ale stromček pôvodom z Litvy. Zasadený v marci 2015, na M26, tvarovaný ako štvrťkmeň, prvá úroda bude tento rok (foto 4,5,6). Stromček rastie pekne, je zdravý, kvalitu plodov uvidíme. Zatiaľ vyzerajú veľmi pekne. To že ide o jednu z nosných odrôd poľského trhu nemôže byť náhoda. Sám som veľmi zvedavý ako budú dozreté plody vyzerať a najmä chutiť. Sortiment odrôd je široký, nie je jednoduché sa orientovať. Tieto 2 podľa mňa stoja za pozornosť. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4479) - 38.136 (?), 21.7.2017 21:59

Tohle je vzorek ze sousedních neošetřovaných zahrad. Nahoře Ontaria a dole Starkrimson(?). Já jsem ošetřoval asi 6x, dva postřky před květem a čtyři po odkvětu. Nenašel jsem zatím jediný napadený list! Napadlo mně, že minulá tužší zima strupovitosti přála. Napadené opadané listy zmrzly a netlely, jako v teplých zimách minulých a strupovitost na nich lépe přezimovala a na jaře mohla začít na těcho listech vegetovat. Taky jsem zatím neobjevil vlnatku. U sousedů jí bylo také moc. Byla zima a vlnatka je teplomilná.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 221.2 (?), 22.7.2017 12:10

I já musím reagovat na příspěvek pana Hlavatého. U nás (Opatovice nad Labem) je tento rok zatím nepříznivý na strupovitost oproti minulým rokům. Odrůdy GD, Nabella, Jonagold a další jsou silně napadené a to jak listy, tak plody. Ostatní odrůdy (rezistetntní) jsou zatím v pořádku. Jinak celký výnos bude v tomto roce výrazně menší než minulý rok a to až o 70%.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.73 (?), 29.7.2017 7:48
LUCY ((Topaz x Fuji) by sa teoreticky mala zaradiť k výkvetu "rezistentov". Ako to bude prakticky a naozaj, to ešte len uvidíme. Na foto 1 je Lucy teraz, už s náznakom vyfarbenia. Pre porovnanie Angold (foto 2) a Rozela (foto 3). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.7.2017 14:01

Letošní rok je u nás velmi silný tlak strupovitosti. Trpí i rezistenty. Nejenom ty, které snad ani rezistenty nebyly (Selena), ale i odrůdy u nichž jsem strupovitost dřív vůbec nevídal. Postižení je samozřejmě slabší než u náchylných odrůd, ale i tak je poškození plodů nebývalé.

Mantet - citlivý
Mantet - citlivý
Jonalord doletoška odolný
Jonalord doletoška odolný
Vanda - doletoška rezistent
Vanda - doletoška rezistent
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.146 (?), 8.8.2017 22:06
Jablone - po jarných mrazoch sa tâto sezóna napokon vykryštalizovala čo sa týka jabloní ako vynikajúca (zdôrazňujem - u mňa). Vďaka počasiu bolo možné obmedziť fungicídne postreky a t.č. nie je žiadny rozdiel čo sa týka zdravotného stavu medzi rezistentmi a nerezistentmi. Na fotkách niektoré odrody nafotené dnes pri prechádzke záhradou (napršalo, takže teraz je na pár dní veget). IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.8.2017 23:36

U nás sezóna jablek vykrystalizovala taky - není úplně debaklová jako u hrušek, třešní či meruněk, ale postižení strupovitostí je určitě nejhorší za 20 let.  Rozdíly mezi citlivými a trv. rezistentními odrůdami ovšem zůstaly nemalé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.9.2017 16:36

Úroda Otavy je na 20letém čtvrtkmenu na semenáči v řádu desítek kg. Bez chemie, bez jarní probírky a letního řezu. Plody jsou i při nadúrodě dostatečně velké. Postižení strupovitostí není nijak fatální, o rezistenci se ovšem hovořit nedá. První sklizeň provádím formou probírky, dosběr plánuji asi za měsíc.

Otava
Otava
Otava
Otava
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika