Choroba jablka



romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 64.114 (?)
7.11.2008 13:26

Není za co. Strupovitosti bylo letos dost, taky mám občas sem tam menší či větší ďubku a postřik byl. Tak dobrou chuť dětem i Vám. M.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Mikuláš - (2) - 38.18 (?), 11.10.2008 15:50, zobrazeno: 18178x
Dobrý deň, tohto roku sa mi na viacerých druhoch /golden delicious a Idared/ objavil na jablkách poťah akoby čiernej plesne, nejde to zmyť, jablko je zvnútra po rozkrojení zdravé... Poraďte ak viete, čím to je a ako na to... Je to širšie údolie s potokom, rannou rosou, smer sever-juh, 160 m.n.m. Mikuláš
Golden
Golden
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 161.138 (?), 11.10.2008 22:19

Víme co to je, ale už méně víme jak na to. Jedná se o houbovou chorobu  "Sazovitost jablek". Vyskytuje se na uzavřených lokalitách v zahuštěných vřsadbách a detailně v nižších patrech koruny, hlavně na severní straně.Povlaky jsou tvořeny sterilním houbovým myceliem. Méně napadené plody jdou i otřít třeba silonovou punčochou. Silně napadené plody mají zhoršenou skladovatelnost. Houba napadá jak některé odrůdy jabloní, tak i hrušně i kdoule. A ochrana? Nezakládat výsadby na vlhkých a uzavřených lokalitách. Na to je ve vašem případě asi už pozdě. Tak alespoň provzdušnit, prořezat a udržovat řídké koruny a vzdálenost výsadby. Pozdní ošetření chemickými prostředky proti strupovitosti, nebo proti hnilobám plodů (na zlomku července a srpna) omezí výskyt této choroby. Pavel Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 239.96 (?), 11.10.2008 23:01

U mě se sice sazovitost projevuje jinak (skutečně černé "koláče" na povrchu letního průsvitného), ale kromě tohoto u mě diagnóza přesně odpovídá - severní strana stodoly, strom přímo nad pramenem, zastíněný navíc nesmyslně vysázenými zeravy.

Stříkání proti padlí a strupovitosti nepomohlo, přestože zbytek sadu velmi znatelně uzdravilo. Strom během zimy pokácím, máme v sadu výrazně lepší letní jablko (Stark´s Earliest).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikuláš - (2) - 140.172 (?), 12.10.2008 9:28

Ďakujem za názor, asi to bude ono... Totižto som si všimol aj na kmienkoch hrušiek čerstvo zasadených  /rok/, že sú akoby celé očadené a darmo som hľadal nejakého škodcu, skúšal postrek, nič nepomohlo. Listy hrušky postupne akoby šedli a vysychali, ale každý rok znova ženie nové výhonky, drží sa. Tento rok mala hruška prvé plody, chutné, pošmákol som si. Skúsim presvetliť korunky jabloní, a aj hrušky, obryjem, pohnojím, uvidíme. Ešte raz dík. Mikuláš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 90.231 (?), 7.11.2008 12:00

Dobrý den, všem! Zdědili jsme starší sad a většina jabloní (hlavně polozákrsky) je bohužel napadena strupovitostí. Na jaro samozřejmě nastříkáme, teď hrabeme listí, ale co s plody? Je nutné vše vyhodit? Nebo lze i jíst (třeba oloupat)? Jablek je hromada a až na ty fleky a občas i díry jsou chutná. Díky moc za odpovědi,  Šárka Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 64.114 (?), 7.11.2008 13:01

Jablkům nic není, úplně v klidu je jezte, nejsou pouze vzhledově pěkná. Pokud není napadení tak vysoké, aby se tvořily praskliny a od nich plody hnily, je to "kosmetická vada". V zimě nezapomeňte řezem provzdušnit korunu a pak zjara či později, pokud objevíte strupovitost, stříkejte Baycorem-aplikaci lze po 14 dnech opakovat.. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 90.231 (?), 7.11.2008 13:07

Děkuji moc za odpověď. Děti se už těší na štrůdl :-)) Přeju hezký podzim! Šárka Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 64.114 (?), 7.11.2008 13:26

Není za co. Strupovitosti bylo letos dost, taky mám občas sem tam menší či větší ďubku a postřik byl. Tak dobrou chuť dětem i Vám. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.73 (?), 1.1.2009 16:08

Já nevím jak vy, ale já jsem zastánce minimálních chemických zásahů. Nestříkám hnojím přírodními materialy (hnůj, kompost, nakvašené slepičáky, kopřivový výluh)... Na květopase Jechova lampa,  Na zahradě mám včely, čmeláky a spoustu užitečného ptactva. Ale problém jsou straky a kočky. Myslivec nejsem a střílet se to tímpádem nesmí, i když je to škodná...

Problémy se skvrnitostí a jinými chorobami řeším prosvětlením výsadby, sluníčko je nejlepší lékař- a nejen pro lidi. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 2.1.2009 9:44

Jaké škody a problémy na zahradě a na ovoci způsobují straky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika