Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
 Zahradní grily Weber - plynové, elektrické a lávové grily 

Jabloně > Choroba jablka

Choroba jablka

host - xxx.xxx.80.73 (?)
1.1.2009 16:08

Já nevím jak vy, ale já jsem zastánce minimálních chemických zásahů. Nestříkám hnojím přírodními materialy (hnůj, kompost, nakvašené slepičáky, kopřivový výluh)... Na květopase Jechova lampa,  Na zahradě mám včely, čmeláky a spoustu užitečného ptactva. Ale problém jsou straky a kočky. Myslivec nejsem a střílet se to tímpádem nesmí, i když je to škodná...

Problémy se skvrnitostí a jinými chorobami řeším prosvětlením výsadby, sluníčko je nejlepší lékař- a nejen pro lidi. Mirek

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Stránky: 1, 2   

Choroba jablka

Mikuláš (2) - xxx.xxx.38.18 (?), 11.10.2008 15:50
Tento příspěvek (zjistit adresu)
Dobrý deň, tohto roku sa mi na viacerých druhoch /golden delicious a Idared/ objavil na jablkách poťah akoby čiernej plesne, nejde to zmyť, jablko je zvnútra po rozkrojení zdravé... Poraďte ak viete, čím to je a ako na to... Je to širšie údolie s potokom, rannou rosou, smer sever-juh, 160 m.n.m. Mikuláš
Obrázky:
Golden
Golden
Připojit reakci   

Choroba jablka

host - xxx.xxx.161.138 (?), 11.10.2008 22:19
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Víme co to je, ale už méně víme jak na to. Jedná se o houbovou chorobu  "Sazovitost jablek". Vyskytuje se na uzavřených lokalitách v zahuštěných vřsadbách a detailně v nižších patrech koruny, hlavně na severní straně.Povlaky jsou tvořeny sterilním houbovým myceliem. Méně napadené plody jdou i otřít třeba silonovou punčochou. Silně napadené plody mají zhoršenou skladovatelnost. Houba napadá jak některé odrůdy jabloní, tak i hrušně i kdoule. A ochrana? Nezakládat výsadby na vlhkých a uzavřených lokalitách. Na to je ve vašem případě asi už pozdě. Tak alespoň provzdušnit, prořezat a udržovat řídké koruny a vzdálenost výsadby. Pozdní ošetření chemickými prostředky proti strupovitosti, nebo proti hnilobám plodů (na zlomku července a srpna) omezí výskyt této choroby. Pavel Skála

Připojit reakci

Choroba jablka

Chalupář (299) - xxx.xxx.239.96 (?), 11.10.2008 23:01

U mě se sice sazovitost projevuje jinak (skutečně černé "koláče" na povrchu letního průsvitného), ale kromě tohoto u mě diagnóza přesně odpovídá - severní strana stodoly, strom přímo nad pramenem, zastíněný navíc nesmyslně vysázenými zeravy.

Stříkání proti padlí a strupovitosti nepomohlo, přestože zbytek sadu velmi znatelně uzdravilo. Strom během zimy pokácím, máme v sadu výrazně lepší letní jablko (Stark´s Earliest).

Připojit reakci

Choroba jablka

Mikuláš (2) - xxx.xxx.140.172 (?), 12.10.2008 9:28

Ďakujem za názor, asi to bude ono... Totižto som si všimol aj na kmienkoch hrušiek čerstvo zasadených  /rok/, že sú akoby celé očadené a darmo som hľadal nejakého škodcu, skúšal postrek, nič nepomohlo. Listy hrušky postupne akoby šedli a vysychali, ale každý rok znova ženie nové výhonky, drží sa. Tento rok mala hruška prvé plody, chutné, pošmákol som si. Skúsim presvetliť korunky jabloní, a aj hrušky, obryjem, pohnojím, uvidíme. Ešte raz dík. Mikuláš

Připojit reakci

Choroba jablka

host - xxx.xxx.90.231 (?), 7.11.2008 12:00

Dobrý den, všem! Zdědili jsme starší sad a většina jabloní (hlavně polozákrsky) je bohužel napadena strupovitostí. Na jaro samozřejmě nastříkáme, teď hrabeme listí, ale co s plody? Je nutné vše vyhodit? Nebo lze i jíst (třeba oloupat)? Jablek je hromada a až na ty fleky a občas i díry jsou chutná. Díky moc za odpovědi,  Šárka Z.

Připojit reakci

Choroba jablka

romila (859) - xxx.xxx.64.114 (?), 7.11.2008 13:01

Jablkům nic není, úplně v klidu je jezte, nejsou pouze vzhledově pěkná. Pokud není napadení tak vysoké, aby se tvořily praskliny a od nich plody hnily, je to "kosmetická vada". V zimě nezapomeňte řezem provzdušnit korunu a pak zjara či později, pokud objevíte strupovitost, stříkejte Baycorem-aplikaci lze po 14 dnech opakovat.. M.R.

Připojit reakci

Choroba jablka

host - xxx.xxx.90.231 (?), 7.11.2008 13:07

Děkuji moc za odpověď. Děti se už těší na štrůdl :-)) Přeju hezký podzim! Šárka Z.

Připojit reakci

Choroba jablka

romila (859) - xxx.xxx.64.114 (?), 7.11.2008 13:26

Není za co. Strupovitosti bylo letos dost, taky mám občas sem tam menší či větší ďubku a postřik byl. Tak dobrou chuť dětem i Vám. M.R.

Připojit reakci

Choroba jablka

host - xxx.xxx.80.73 (?), 1.1.2009 16:08

Já nevím jak vy, ale já jsem zastánce minimálních chemických zásahů. Nestříkám hnojím přírodními materialy (hnůj, kompost, nakvašené slepičáky, kopřivový výluh)... Na květopase Jechova lampa,  Na zahradě mám včely, čmeláky a spoustu užitečného ptactva. Ale problém jsou straky a kočky. Myslivec nejsem a střílet se to tímpádem nesmí, i když je to škodná...

Problémy se skvrnitostí a jinými chorobami řeším prosvětlením výsadby, sluníčko je nejlepší lékař- a nejen pro lidi. Mirek

Připojit reakci

Choroba jablka

vyslouzil (17608) - xxx.xxx.100.5 (?), 2.1.2009 9:44

Jaké škody a problémy na zahradě a na ovoci způsobují straky?

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2   
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov8:56
Chov pstruhov2.7.2020
Teplota v kurníku2.7.2020
Teplota v kurníku1.7.2020
Jak skladovat hobliny?29.6.2020
Border kolie do bytu?22.6.2020
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2020
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů