Choroba jablka



host - 80.73 (?)
1.1.2009 16:08

Já nevím jak vy, ale já jsem zastánce minimálních chemických zásahů. Nestříkám hnojím přírodními materialy (hnůj, kompost, nakvašené slepičáky, kopřivový výluh)... Na květopase Jechova lampa,  Na zahradě mám včely, čmeláky a spoustu užitečného ptactva. Ale problém jsou straky a kočky. Myslivec nejsem a střílet se to tímpádem nesmí, i když je to škodná...

Problémy se skvrnitostí a jinými chorobami řeším prosvětlením výsadby, sluníčko je nejlepší lékař- a nejen pro lidi. Mirek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Mikuláš - (2) - 38.18 (?), 11.10.2008 15:50, zobrazeno: 18137x
Dobrý deň, tohto roku sa mi na viacerých druhoch /golden delicious a Idared/ objavil na jablkách poťah akoby čiernej plesne, nejde to zmyť, jablko je zvnútra po rozkrojení zdravé... Poraďte ak viete, čím to je a ako na to... Je to širšie údolie s potokom, rannou rosou, smer sever-juh, 160 m.n.m. Mikuláš
Golden
Golden
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 161.138 (?), 11.10.2008 22:19

Víme co to je, ale už méně víme jak na to. Jedná se o houbovou chorobu  "Sazovitost jablek". Vyskytuje se na uzavřených lokalitách v zahuštěných vřsadbách a detailně v nižších patrech koruny, hlavně na severní straně.Povlaky jsou tvořeny sterilním houbovým myceliem. Méně napadené plody jdou i otřít třeba silonovou punčochou. Silně napadené plody mají zhoršenou skladovatelnost. Houba napadá jak některé odrůdy jabloní, tak i hrušně i kdoule. A ochrana? Nezakládat výsadby na vlhkých a uzavřených lokalitách. Na to je ve vašem případě asi už pozdě. Tak alespoň provzdušnit, prořezat a udržovat řídké koruny a vzdálenost výsadby. Pozdní ošetření chemickými prostředky proti strupovitosti, nebo proti hnilobám plodů (na zlomku července a srpna) omezí výskyt této choroby. Pavel Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 239.96 (?), 11.10.2008 23:01

U mě se sice sazovitost projevuje jinak (skutečně černé "koláče" na povrchu letního průsvitného), ale kromě tohoto u mě diagnóza přesně odpovídá - severní strana stodoly, strom přímo nad pramenem, zastíněný navíc nesmyslně vysázenými zeravy.

Stříkání proti padlí a strupovitosti nepomohlo, přestože zbytek sadu velmi znatelně uzdravilo. Strom během zimy pokácím, máme v sadu výrazně lepší letní jablko (Stark´s Earliest).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikuláš - (2) - 140.172 (?), 12.10.2008 9:28

Ďakujem za názor, asi to bude ono... Totižto som si všimol aj na kmienkoch hrušiek čerstvo zasadených  /rok/, že sú akoby celé očadené a darmo som hľadal nejakého škodcu, skúšal postrek, nič nepomohlo. Listy hrušky postupne akoby šedli a vysychali, ale každý rok znova ženie nové výhonky, drží sa. Tento rok mala hruška prvé plody, chutné, pošmákol som si. Skúsim presvetliť korunky jabloní, a aj hrušky, obryjem, pohnojím, uvidíme. Ešte raz dík. Mikuláš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 90.231 (?), 7.11.2008 12:00

Dobrý den, všem! Zdědili jsme starší sad a většina jabloní (hlavně polozákrsky) je bohužel napadena strupovitostí. Na jaro samozřejmě nastříkáme, teď hrabeme listí, ale co s plody? Je nutné vše vyhodit? Nebo lze i jíst (třeba oloupat)? Jablek je hromada a až na ty fleky a občas i díry jsou chutná. Díky moc za odpovědi,  Šárka Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 64.114 (?), 7.11.2008 13:01

Jablkům nic není, úplně v klidu je jezte, nejsou pouze vzhledově pěkná. Pokud není napadení tak vysoké, aby se tvořily praskliny a od nich plody hnily, je to "kosmetická vada". V zimě nezapomeňte řezem provzdušnit korunu a pak zjara či později, pokud objevíte strupovitost, stříkejte Baycorem-aplikaci lze po 14 dnech opakovat.. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 90.231 (?), 7.11.2008 13:07

Děkuji moc za odpověď. Děti se už těší na štrůdl :-)) Přeju hezký podzim! Šárka Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 64.114 (?), 7.11.2008 13:26

Není za co. Strupovitosti bylo letos dost, taky mám občas sem tam menší či větší ďubku a postřik byl. Tak dobrou chuť dětem i Vám. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.73 (?), 1.1.2009 16:08

Já nevím jak vy, ale já jsem zastánce minimálních chemických zásahů. Nestříkám hnojím přírodními materialy (hnůj, kompost, nakvašené slepičáky, kopřivový výluh)... Na květopase Jechova lampa,  Na zahradě mám včely, čmeláky a spoustu užitečného ptactva. Ale problém jsou straky a kočky. Myslivec nejsem a střílet se to tímpádem nesmí, i když je to škodná...

Problémy se skvrnitostí a jinými chorobami řeším prosvětlením výsadby, sluníčko je nejlepší lékař- a nejen pro lidi. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 2.1.2009 9:44

Jaké škody a problémy na zahradě a na ovoci způsobují straky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika