Blaník



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?) 
2.10.2015 9:53

Blaník na M9.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 49.5 (?), 2.10.2015 20:14

Zdravím, mám tuto odrůdu naroubovanou v koruně, plodí pravidelně, plody jsou střední až velké. Připomínají mi trochu svým mírně žebernatým tvarem a nafialovělou krycí barvou Gloster, narozdíl od něhož nevyholuje. Chuť je specifická, ostřejší, aromatická. Nevím jak chutná jeho matka Florina. Blaník je jistě sladší než Melodie.

PLody jsem zčásti zklízel na Václava. Nesmí se nechat přeležet, protože pak jeho středně šťavnatá dužnina je jestě více suchá. Asi jako u Kids Orange. Tento výkend ho dočešu již všechen. I s Rubínem. Jinak mimochodem přátelé Rubín - sucho nesucho narostl nakonec do obřích rozměrů. Narozdíl od Rubinoly, kterou mám letos drobnou. Blaníku mám tak plný košík, z tohoto asi 5 let starého přiroubovance. Ve stínu je zelený, na vrcholech na slunci sytě červený s nafialovělým nádechem.

Je to vzhledné jablko. Jistě by zasloužilo větší propagace. 

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.152 (?), 28.10.2015 22:18

Tak už jsem také před pár dny sklidil Blaník, mám ho na podnoži MM 106.Musel jsem ale u nás letos zavlažovat, jsem na kopci.Narostl pak dostatečně, viz fota.Martin







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 16.66 (?), 30.10.2015 15:51

Zdravím. Tak jsem dnes ochutnal ze sklepa uleželé jablko této odrůdy a musím říci, že je to opravdu lahůdka. Neumím popsat chuť, ale šťavnaté, sladkokyselé s takovou vzdálenou sladkostí. Opravdu dobré. Když jsem ochutnal v září jeden plod, který byl červavý tak mi toto nechutnalo, bylo kyselé a sušší dužina. Nyní však v konzumnní zralosti je to fakt lahůdka.Někdo toto jablko popisoval jako kyseláč, ale to v žádném případě není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 30.10.2015 17:44

O kyselejší chuti psal v tomto vlákně pan Juraj Kafka (ostřejší chuť), já a pan 54.5. V letošním roce počasí teplotně přálo, takže by se to mohlo na kvalitě odrazit. Příchutě i cukry by mohly být parádní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.75 (?), 22.2.2016 23:02

S jablkem Blanik mám asi pětiletou zkušenost. Souhlasim s předešlými názory na chuť, vybarveni, šťavnatost. Při dozravávani vypadaji na stromě velice pěkně. Trápi mně ale horší skladovatelnost. Jablka skladuji ve studeném sklepě s dostatečnou vlhkosti. Jiné druhy jablek skladuji bez problému, ale část Blaniku vzdy _odejde_. Sklizeň provadim šetrne. Nevim, zda by nepomohlo ošetrit před sklizni třeba fungicidem Zato. Blanik mam na J-TE-E v mrazové kotlině, výska 450 metrů. Za názor děkuje Vaclav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 23.2.2016 8:48

Blaník patří k odrůdám, u nichž lze skladovatelnost prodloužit mírným podtržením. Nelze čekat se sklizní, až zralá jablka začnou padat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 23.2.2016 11:22

Blaník mám naroubovaný v koruně Rubinoly, která, jak píše pan Kafka, narostla v loňském suchém létě velmi drobná (nyní již vadne, právě ji konzumuji). Blaník na tom byl s velikostí plodů lépe.

Protože nemám vlastní sklep, odvezla jsem ho s dalšími jablky k rodičům a "zapomněla" na něj. Kolem poloviny února byl z dobrého sklepa ještě chutný, byť již za zenitem.

Naprosto luxusní byla v půli února Primadela (kterou mám přiroubovanou na jiném stromě), byť je zde v některých vláknech haněna.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 24.2.2016 15:33

Tak, jako se snažím, aby např, odrůda Rozela byla zkonzumována nejpozději kolem Mikuláše, tak u Blaníku to je do Silvestra.
Po této době jejich chuť už není optimální, i když skladovatelnost mají delší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika